Kritizálják, hogy a riport kizárólag a volt tagok spekulatív nyilatkozataira támaszkodik, és azokat az egész szervezetre általánosítja, miközben csak két sort szentel az egyház részletes válaszainak.
Az egyház hangsúlyozza, hogy a vallásszabadság és a hívők méltóságának védelme érdekében tisztességes újságírói és tudósítási gyakorlatra van szükség.
A franciaországi Shincheonji Jézus Egyház hivatalosan április 9-én reagált a <Le Parisien> francia napilap április 7-én megjelent riportjára, amely szerintük félrevezette a közösségüket. Az egyház kijelentette, hogy a cikk elferdítette a tényeket és szenzációs nyelvezetet használt, súlyosan rontva az egyház és tagjainak hírnevét.
A „Úgy bántak velünk, mint az állatokkal” című vitatott cikk nagymértékben támaszkodott egy névtelenül nyilatkozó egykori tag vallomására, és a Shincheonji Jézus Egyházát „problémás evangélikus csoportnak” nevezte Franciaországban. Az egyház bírálta a riportot, mert túlzottan az egyén állításaira összpontosított, miközben az egyház hivatalos válaszából csak két mondatot közölt, annak ellenére, hogy az egyház részletes írásbeli választ adott 12 kérdésre. Azzal érveltek, hogy az álláspontjuk ilyen minimális szerepeltetése súlyosan korlátozta a lehetőséget, hogy kiegyensúlyozott képet nyújtsanak az olvasóknak.
Az egyház aggodalmát fejezte ki a cikk gyors közzététele miatt is, azt sugallva, hogy az egy előre elkészített rágalmazó írás volt, tekintettel arra, hogy a riport mindössze négy órával a válaszuk kézhezvétele után jelent meg. Hangsúlyozták, hogy ha az újságírónak több információra lett volna szüksége, akkor nyitottak lettek volna egy személyes látogatásra a templomban, hogy első kézből figyelhessék meg a hitközséget.
A pontosabb bemutatás érdekében a gyülekezet megosztotta a jelenlegi tagok vallomásait. Teresa (29), aki hat éve jár a párizsi gyülekezetbe, így nyilatkozott: „A hitet önként vállalom. Itt tanultam Istenről és arról, hogyan éljek Isten embereként a világban”. Egy másik tag, Axel (30) megemlítette: „Mielőtt csatlakoztam a Shincheonji Egyházhoz, az élet értelmét kerestem. Az itteni hit által rájöttem, hogy mit akar Isten, és örömmel végzem a munkáját. A misszióm révén utazhattam és találkozhattam a feleségemmel a gyülekezetben. Igazán teljes életet élek.”
Konkrét vádakkal kapcsolatban az egyház tagadta azokat az állításokat, miszerint szakításra kényszerítettek volna egy nőt és a barátját. Tisztázták, hogy a férfi akkoriban hívőtársuk volt, és a szakítás közös döntés volt, amely személyes megbeszéléseken és hitbeli megfontolásokon alapult, és nem az egyház befolyásolta.
Az egyház továbbá vitatta egy olyan fotó megjelenítését, amelyen egy férfi látható, amint a lábát egy radiátoron tartja, amit tévesen testi fenyítés bizonyítékaként állítottak be. Kifejtették, hogy a fénykép még azelőtt készült, hogy az illető csatlakozott volna az egyházhoz, és játékos demonstrációnak szánták, nem pedig fegyelmezési cselekménynek. A fotón szereplő személyt meglepte, hogy a képet beleegyezése nélkül és a kontextusból kiragadva használták fel, és azt tervezi, hogy hivatalos panaszt nyújt be a médiumhoz.
Az úgynevezett „edzőtáborral” kapcsolatban az egyház tisztázta, hogy ez egy önkéntes, rövid távú program, amelynek célja a lelki növekedés, és olyan tevékenységeket foglal magában, mint a reggeli ima és a bibliai meditáció. Nem volt szó fizikai büntetésről vagy kényszerítésről, és a résztvevők bármikor távozhattak. Felismerve a lehetséges külső félreértéseket, az egyház azóta megszüntette a programot.
Az egyház tagadta a személyes adatok gyűjtésével, az internethasználat korlátozásával vagy a családok elidegenedésének ösztönzésével kapcsolatos vádakat. Megerősítették, hogy csak minimális információkat gyűjtenek a hitbeli tanácsadáshoz, és arra bátorítják a tagokat, hogy példamutató életet éljenek a családjukban és a társadalomban.
Kitértek az „ECA Akadémia” név használatára is, kifejtve, hogy ez egy 2019-ben használt bibliaoktatási program ideiglenes neve. Biztosították, hogy a résztvevőket kezdettől fogva egyértelműen tájékoztatták az egyházhoz való tartozásról, és a csatlakozásra vonatkozó döntés teljesen önkéntes volt.
Hivatalos közleményükben az egyház sürgette a médiát, hogy fogadják el az átfogó tudósítás elveit, amelyek magukban foglalják a különböző nézőpontokat, a hivatalos válaszok tisztességes bemutatását és a jelenlegi tagok hangját. Olyan tudósítási gyakorlat kialakítására szólítottak fel, amely tiszteletben tartja a vallásszabadságot és a hívők méltóságát, és óva intettek a szenzációs nyelvezet és az előítéleteket tápláló szalagcímek használatától.
Az egyház végezetül hangsúlyozta, hogy az egyes vallásokról vagy hitközségekről szóló elfogult tudósítások megbélyegzést és előítéleteket róhatnak ártatlan tagokra, ami sérti a vallásszabadságot és az emberi jogokat. Sürgették a médiát, hogy távolodjon el a gyűlöletet szító szenzációhajhász megközelítésektől, és ehelyett a kölcsönös tiszteleten alapuló, kiegyensúlyozott tájékoztatást nyújtson a különböző hangok bevonásával. Kifejezték továbbá elkötelezettségüket az átlátható kommunikáció és a nyílt párbeszéd mellett a megfelelő megértés elősegítése érdekében.
A franciaországi Shincheonji Jézus Egyház reméli, hogy minden médium, köztük a Le Parisien is, magasabb etikai normákat és kiegyensúlyozottságot fog követni a vallási tudósításokban. Megerősítik elkötelezettségüket az átlátható kommunikáció és a nyílt párbeszéd mellett a helyes megértés elősegítése érdekében.
Ez a válasz tükrözi az egyház álláspontját az üggyel kapcsolatban, és kiemeli elkötelezettségüket a médiabeszámoló által felvetett aggályok kezelése iránt. (x)