Koronavírus Kínában

HMPV: légúti fertőzés indult el Kínából, mennyire kell tőle tartanunk?

Világ

A Humán Metapneumovírus (HMPV) egy légúti vírus, amely különösen a gyermekeknél, időseknél és gyenge immunrendszerű személyeknél okozhat megbetegedést. A fertőzés hasonló tüneteket mutat más légzőszervi betegségekhez, például az influenzához vagy a megfázáshoz, de súlyosabb esetekben bronchitishez vagy tüdőgyulladáshoz vezethet.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Az elmúlt hetekben egyre többfelől hallani, hogy a HMPV erősen terjed Kína északi részén, és ha így halad, komoly terhelést ró az ottani egészségügyi rendszerre. Bár az esetek szaporodnak, az egészségügyi tisztviselők továbbra is azt mondják, hogy a mostani járvány nem szokatlan, és alacsony egy újabb, Covid-19-hez hasonló világjárvány kockázata.

“A légúti fertőző betegségek általános mértéke és intenzitása Kínában idén alacsonyabb, mint tavaly” – mondta az Egészségügyi Világszervezet szóvivője az ABC News tudósítása szerint .

A Centers for Disease Control and Prevention adatai szerint 2024 novembere óta nőtt a HMPV-esetek száma az Egyesült Államokban is. December 28-án a heti tesztek 1,94%-a mutatott HMPV-pozitív eredményt.

Régóta itt él velünk

A humán metapneumovírust bő 20 éve, 2001-ben írták le először, a 24.hu-nak nyilatkozó Kemenesi Gábor szerint egy, az emberekben régóta, feltételezhetően az 1950-es vagy 1960-as évek óta cirkuláló kórokozóról van szó. Mint kiemeli: a HMPV jellemző vírus a légúti megbetegedések – influenza, légúti óriássejtes vírus (RSV) és immár a Covid-19 – főszezonjában, az esetszám növekedése pedig önmagában nem meglepő, hiszen a közelmúltban nem egy fertőzés és nem csupán Kína esetében lehetett megfigyelni hasonló trendet.

Kemenesi Gábor virológus
Kemenesi Gábor virológus

A virológus szerint a Covid alatti lezárások felborították a korábban is ismert légúti fertőzések cirkulációját. Ami most Kínában zajlik, az valószínűleg ugyanezen hatás: a természetes átfertőzöttség, a kimaradt szezonok, majd a vírus hirtelen visszatérésének következménye

A lehetséges kínai járvány témája összességében igencsak túllihegett és félreértelmezett. A Covid-19 óta mindenki érzékeny rá, ha az ázsiai országban gyorsan terjed valamilyen betegség, de szó sincs újabb pandémiáról” – húzza alá Kemenesi Gábor.

A HMPV tünetei és megelőzése

A vírus a légzőrendszert támadja meg, és az alábbi tüneteket okozhatja:

  • Enyhébb tünetek: láz, köhögés, orrfolyás, fáradtság, hányás, hasmenés, torokfájás.
  • Súlyosabb tünetek: nehézlégzés, zihálás, asztmás rohamok, bronchitis, tüdőgyulladás (különösen gyermekeknél veszélyes).

A vírus terjedése elkerülhető:

  • A gyakori kézmosással.
  • Maszk viselésével nyilvános helyeken.
  • A köhögő vagy tüsszentő emberektől való távolságtartással.
  • Érintett felületek kerülésével és fertőtlenítésével.

Hogyan terjed a HMPV?

A HMPV az alábbi módokon terjedhet:

  1. Érintéssel: fertőzött felületek megérintése után, ha az ember az arcához nyúl.
  2. Cseppfertőzéssel: köhögés, tüsszentés vagy a fertőzött emberrel való közvetlen érintkezés során.
  3. Közvetlen kontaktussal: például kézfogással vagy szoros testi érintkezéssel.

A vírus lappangási ideje 3-6 nap.

HMPV és Covid-19

A HMPV és a Covid-19 egyaránt légúti fertőzések, hasonló tünetekkel, mint a láz, köhögés és nehézlégzés. Azonban a két betegség között jelentős különbségek vannak:

  • A HMPV szezonális, főleg télen és tavasszal terjed.
  • Nincs vakcina vagy specifikus kezelés a HMPV-re, míg a Covid-19 esetében már rendelkezésre állnak vakcinák és antivirális szerek.
  • A Covid-19 egész évben keringhet, mivel új variánsok folyamatosan jelennek meg.