Ma kezdődik az 2024-es elnökválasztás az Egyesült Államokban. Végeredmény lehet, hogy majd csak napok múlva lesz, de az is lehet, hogy a republikánus, visszatérni készülő Donald Trump vagy a demokrata, Joe Biden jelöltségét “megöröklő” Kamala Harris simán nyer. A választás kimenetele idén teljesen kiszámíthatatlan, ezt mutatják a legutóbbi felmérések is.
Hirdessen nálunk! Megéri!
Kamala Harris, Joe Biden alelnök, elnökjelölt egyszámjegyű előnnyel vezet Donald Trump volt elnökkel szemben négy új, vasárnap és hétfő között publikált országos közvélemény-kutatásban, de három másik felmérés szoros versenyt jelez – ezek az adatok azt mutatják, hogy az elnökválasztás kimenetele statisztikailag döntetlennek tekinthető, és szinte fej-fej mellett zajlik a küzdelem mind a hét billegő államban (idén ez Pennsylvania, Michigan, Wisconsin, Arizona, Nevada, Georgia és Észak-Karolina), így a verseny teljesen kiszámíthatatlan egy nappal a választások előtt.
Harris kis különbséggel vezet, de lehet, hogy ez kevés lesz
- Harris az HarrisX/Forbes felmérésében 49%-48%-os arányban vezet a biztos szavazók körében, 1%-os hibahatárral.
- Az alelnök 51%-47%-re áll a PBS News/NPR/Marist felmérésében, továbbá 49%-47%-os, két pontos előnye van a vasárnap közzétett Morning Consult felmérésben, amelynek hibahatára szintén 1%. A verseny kiéleződését mutatja, hogy Harris az előző héten még három, az azt megelőző két felmérésben pedig négy százalékponttal vezetett.
- Harrisnek hasonló, három pontos, 49%-46%-os előnye van az ABC/Ipsos felmérésében is, míg a múlt héten 51%-47%, október elején pedig 50%-48%-ra vezetett Trumppal szemben.
- Az NBC News és az Emerson College vasárnapi felmérései szerint a két jelölt 49%-on áll, a Yahoo News/YouGov felmérés pedig szintén 47%-47%-os döntetlent mutat.
- A legfrissebb HarrisX/Forbes felmérés szerint Harris 49%-48%-kal vezet a biztos szavazók körében, de ezek 10%-a és a regisztrált választók 16%-a még meggondolhatja magát.
- Harris a biztos szavazók körében 49%-47%-ra vezet Trump előtt az Economist/YouGov felmérés szerdai adatai alapján, ahol 2% bizonytalan, és nagyjából 3% más jelölteket támogat (hibahatár 3,6%) – ez enyhe csökkenés Harris múlt heti 49%-46%-os előnyéhez képest.
- Harris 51%-47%-kal vezet – mindössze 3% még bizonytalan – a Cooperative Election Study nagymintás, körülbelül 50 000 fő megkérdezésével végzett felmérésében.
A CNN szerint így áll a verseny:
További felmérések eredményei
- A legújabb The New York Times/Siena College, Emerson College és CNN/SSRS felmérések szoros versenyt mutatnak, míg Harris csupán egy pontos előnyt élvez a Reuters/Ipsos és a CBS/YouGov felmérésekben.
- A Times széles körben végzett felmérése csökkenést mutat Harris támogatottságában, mivel a korábbi, október eleji mérésük még 49%-46%-os előnyt mért számára Trumppal szemben. A lap szerint az eredmények “nem biztatóak” Harris számára.
- Trump 48%-46%-kal vezet a CNBC csütörtökön közzétett, regisztrált szavazók körében végzett felmérésében (hibahatár 3,1%), és 47%-45%-os előnyt élvez a Wall Street Journal felmérésében szerdán (hibahatár 2,5%) – ez Trump javára történő elmozdulás augusztus óta, amikor Harris 47%-45%-os előnyt élvezett egy Journal felmérésben.
- Harris július 21-i jelöltségének bejelentése óta behozta Trump előnyét, bár az előnye az elmúlt két hónapban csökkent, augusztus végén 3,7 ponttal tetőzött a FiveThirtyEight súlyozott közvélemény-kutatási átlaga alapján.
Ki nyerheti meg a választást a felmérések szerint? A FiveThirtyEight választási előrejelzése szerint Trumpnak 53 az 100-hoz esélye van az Elektori Kollégium megnyerésére, míg Harrisnek 47. Nate Silver statisztikus modellje szerint Trump győzelmi esélye 51,5%.
Billegő államok, latino szavazók
A Silver Bulletin közvélemény-kutatása szerint Harris vezet Michiganben és Wisconsinban, míg Trump vezet Pennsylvaniában, Észak-Karolinában, Georgiában, Arizonában és Nevadában. Ez azt jelenti, hogy Trump nyerné az Elektori Kollégiumot, ha minden billegő államban pontosak a felmérések – azonban például a kulcsfontosságú Pennsylvaniában az előnye kevesebb mint egy százalékpontos.
Egy szeptember 29-én közzétett NBC News felmérés szerint, bár Harris továbbra is vezet Trump előtt a latinó szavazók körében, az előnye csökken.
Az NBC News/Telemundo/CNBC szeptember 16. és 23. között, 1000 regisztrált latinó szavazó körében végzett felmérése szerint Harris támogatottsága 54%, míg Trumpé 40%, és 6% bizonytalan abban, hogy kire adná a voksát. Ez az eredmény magasabb, mint amekkora támogatottsággal Biden rendelkezett Trump ellen, de még mindig jelentősen kevesebb, mint a korábbi demokrata jelölteké: a 2020-as felmérésekben 36, a 2016-osban pedig 50 százalékpontos előnyt mutattak a demokrata jelöltek számára. A felmérés hibahatára 3,1 százalékpont.
Hogyan befolyásolta a vita a közvélemény-kutatásokat?
Az elnökjelölti vita után a legtöbb felmérés szerint a válaszadók többsége Harris győzelmét várta, de ez nem volt elegendő ahhoz, hogy jelentősen megváltoztassa a két jelölt közötti szoros versenyt. A New York Times/Siena College szeptember 19-én közzétett felmérése szerint minden demográfiai csoport többsége pozitívan értékelte Harris szeptember 10-i vitateljesítményét: összesen a választók 67%-a vélekedett úgy, hogy jól szerepelt, míg Trump esetében ez az arány 40% volt. A Harris 52%-46%-os előnyét mutató ABC News/Ipsos felmérés a vita után néhány nappal készült szeptember 11. és 13. között, és gyakorlatilag nem változott a hatpontos előnyéhez képest, amelyet az augusztusi és júliusi ABC/Ipsos felmérések is mutattak, bár az amerikaiak 63%-a szerint Harris nyerte a vitát.
Joe Biden július 21-én visszalépett a választási versenyből, miután hetekig ellenállt pártja belső nyomásának (vagy csak okosan húzta az időt). A visszalépése után azonnal támogatásáról biztosította Harrist, aki bejelentette indulási szándékát. A Demokrata Párt gyorsan felsorakozott Harris mögé, és a Demokrata Nemzeti Konvenció előtt a küldöttek 99%-a szavazott rá. Harris Minnesota kormányzóját, Tim Walzot, míg Trump az Ohio-i szenátort, JD Vance-t nevezte meg alelnökjelöltként. Az első elnöki vitát szeptember 10-én tartották Philadelphia városában az ABC News szervezésében, ahol Harris növekvő támogatottsága megmutatkozott, és a demokraták választási kedve is megugrott: júniusban még 46%-os volt, míg Harris indulása óta 85%-ra nőtt. A republikánusok körében változatlan maradt 71%-on, a Monmouth Egyetem augusztus 14-én közzétett felmérése szerint.