Pálinkás József

Pálinkás József: a kormány képtelen a hibái belátására

Ország

Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia korábbi elnöke a Népszavának adott interjút, amelyben elsősorban a HUN-REN kutatóközpontok ELTE-hez csatolásáról beszélt, de szóba került a kormány tudománypolitikája és az akadémia jelenlegi helyzete is. Megszólalt a kormányközeli sajtóban megjelent támadások kapcsán, és kitért saját elnöki időszakára is.

A debrecenben élő tudós abszurdnak tartja, hogy a kutatóhálózatból kiemelik a társadalomtudományi és bölcsészettudományi intézeteket, és nem hiszi, hogy ezt az ELTE kezdeményezte. Úgy véli, a döntés inkább a kormányfő közvetlen környezetéből származik, mivel a kormány ellenségeket keres. Elmondása szerint a kutatóközpontok átadását nem fogadta egyöntetű támogatás: a nyolc döntéshozó közül hárman ellenezték, egyikük pedig nem is értett a kérdéshez. Pálinkás szerint többeket megzsaroltak, ő pedig emiatt mondott le pozíciójáról. Az átadás szerinte megingatja a kutatói szektor stabilitását, miközben az ELTE-nek ettől nem lesz sem több hallgatója, sem több pénze.

Úgy látja, a kormány képtelen a hibái belátására, makacsul ragaszkodik minden rossz döntéséhez, ezért nem kerülhettek vissza az akadémiához a kutatóközpontok. Ezt kontraproduktív lépésnek tartja, amely kifejezetten árt a kutatásnak. Azt is hangsúlyozta, hogy az ingatlanok és épületek helyzete jelenleg bizonytalan, az átadás zavaros jogi helyzetet teremtett a HUN-REN működésében.

Arra a kérdésre, hogy a kormányközeli sajtóban megjelent támadások mennyiben tükrözik a kormány álláspontját, azt válaszolta: nem egyértelmű, hogy ezek közvetlenül a kormánytól származnak, inkább kormányközeli személyek véleményének tartja őket. Ugyanakkor úgy véli, ezek súlyosan árthatnak a magyar tudományos életnek.

Az akadémia költségvetése szerinte csökkenhet, ugyanakkor nem tartja valószínűnek, hogy megvonják a kutatóktól az életjáradékot – ezt jelenleg az olimpiai bajnokok és a Magyar Művészeti Akadémia tagjai is megkapják. Hivatkozott Freund Tamás, jelenlegi MTA-elnök megjegyzésére is, aki szerint a kormány nem kíváncsi az akadémia véleményére a fontos kérdésekben.

Pálinkás úgy látja, hogy a magyar kormánynak nincs valódi tudománypolitikája, csupán elszórt ötletekkel rendelkezik. Példaként említette, hogy miközben a HUN-REN számára reprezentatív központi épületet biztosítanak, új programokat is indítanak, mint az Élvonal csúcskutatási program. Ugyanakkor kiemelte, hogy az ő elnöksége alatt indult el a Lendület program, amely valódi szakmai megalapozottsággal működik.

Pálinkás szerint a tudományos kutatást el kell különíteni a fejlesztéspolitikai céloktól, a kutatás ugyanis más logika szerint működik.

Végül elmondta, hogy akadémiai elnöki tevékenysége során semmit nem csinált volna másként, bár hibának tartja, hogy az NKFI létrehozásakor nem egy valóban független, a parlament alá rendelt szervezet jött létre.