Tiborcz István, aki miniszterelnöki vejként vált az ország egyik leggazdagabb emberévé, a Financial Times tudósítójának adott interjút. Gondolatait az egyik legnagyobb brit üzleti lapnak osztotta meg, méghozzá saját, Duna-parti ötcsillagos szállodájának tetőteraszán.
Tiborcz István kijelentette, hogy vagyonának semmi köze nincs az apósához, és a családi kapcsolatból nem származott előnye. Orbán Viktor legidősebb lányának, Ráhelnek a férje először adott interjút a világsajtónak, Dunai Mártonnak, méghozzá saját cégbirodalmának egyik Duna-parti szállodájában, a tetőteraszon.
Elmondása szerint ő kizárólag üzletemberként tekint magára, a politika nem érdekli. Tavalyi pénzügyi eredményei alapján majdnem megduplázta vagyonát, amely így már elérheti az 500 milliárd forintot – bár a pontos összeget nem árulta el. Egyes források szerint azonban tényleges vagyona még ennél is magasabb, meghaladva a leggazdagabb magyarok listáján szereplő értékeket. Annyit mindenesetre elismert: „van mit a tejbe aprítania”.
Az, hogy ekkora anyagi sikert ért el, miközben közel áll a hatalomhoz, sokakban Jared Kushner, Donald Trump amerikai elnök vejének pályafutását idézi fel, aki szintén üzleti birodalmát bővítette politikai tanácsadói szerepköre mellett. Tiborcz azonban hangsúlyozta, hogy ő sosem töltött be politikai tisztséget.
Krekó Péter, a Political Capital igazgatója ezzel együtt úgy látja, hasonlóság így is bőven akad: szerinte Orbán Viktor hasonló módon emeli be családtagjait a politikai és gazdasági elitbe, ahogyan Trump tette Amerikában. Tiborcz neve először az Elios-ügy kapcsán került reflektorfénybe, amikor az EU felfüggesztette egy közvilágítási projekt támogatását – az uniós csalásellenes hivatal szerint szabálytalanságok történtek, így a költségeket végül a magyar állam állta. Tiborcz szerint a vizsgálatot politikai indíttatás motiválta, és „a magyar ügyészség szikrányi visszaélésnek sem találta a nyomát”.
Azt nem tagadja, hogy cégei jelentős hiteleket vettek fel, de mint mondja, ez teljesen megszokott, ha egy vállalkozás növekedési szakaszban van. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem kapott állami támogatást, és az elmúlt tíz évben cégei sem jutottak jelentősebb közbeszerzésekhez. Sőt – tette hozzá – az Elios-ügy tanulságaként tudatosan kerüli az állami megbízásokat. Elismeri: miniszterelnöki rokonként nem indíthat el akármilyen üzleti projektet.
A tudósító megjegyzi, hogy Orbán Viktor egyre nagyobb társadalmi elégedetlenséggel néz szembe, ami részben az urambátyám-viszonyok, részben pedig a csökkenő életszínvonal miatt alakul ki. A magyar lakosság dühét csak fokozza az elit vagyona, miközben a hazai fogyasztás tavaly az EU egyik legalacsonyabb szintjén volt. A felmérések szerint a megkérdezettek kétharmada nehezen viseli a gazdagok hivalkodását.
Tiborcz arról is beszélt, hogy családja nem politikai megfontolásból költözik Amerikába, hanem „mert Ráhel ott fog tanulni”. Úgy véli, akkor sem érné különösebb veszteség, ha politikai fordulat következne be, mivel már most is rendelkezik érdekeltségekkel Lengyelországban, Romániában, Szerbiában, és új lehetőségek után kutat az Egyesült Államokban is.
„Vagyonos ember vagyok, de nem ez motivál, hanem hogy a befektetéseim sikeresek legyenek” – fogalmazott a lapnak a miniszterelnök veje.