Orbán Viktor dadogása: the problem is the war

Orbán Viktor “betegsége”: így látja egy neurológus szakorvos

Ország

Dr. Ertsey Csaba neurológus és fejfájás-specialista közösségi oldalán reagált arra a napokban nagy visszhangot kiváltó videóra, amelyben Orbán Viktor miniszterelnök egy beszéd közben néhány másodpercre dadogni kezd. A szakember szerint a felvétel alapján semmilyen neurológiai betegségre utaló jel nem látható, az eset pusztán egy emberi nyelvbotlás volt.

Nincs szó betegségről, és nem is lenne helyes így értelmezni

Dr. Ertsey kiemeli: a miniszterelnök beszéde három másodpercnyi bizonytalanság után koherensen folytatódik, ami kizárja olyan súlyos neurológiai problémák lehetőségét, mint a stroke vagy agyi keringészavar. Hangsúlyozza, hogy egyetlen rövid videórészlet alapján nem lehet, és nem is szabad orvosi diagnózist felállítani.

A neurológus aggasztónak tartja, hogy egyre gyakoribb jelenség világszerte, hogy politikusokat néhány másodperces videók alapján próbálnak szellemi vagy pszichés alkalmatlansággal megbélyegezni – példaként Joe Bident és Donald Trumpot is említi. Mint írja, ez szakmailag nem elfogadható, etikailag pedig különösen problémás.

“A felcsúti Anulu” – Humoristák célpontjává vált Orbán Viktor furcsa dadogása

Az egészségi adatok személyesek – még a politikusoké is

Dr. Ertsey emlékeztet, hogy egészségügyi adatok rendkívül érzékeny, személyes információk, amelyekhez a közvéleménynek nincs köze, még közszereplők esetében sem. Szerinte nemcsak jogi, hanem morális szempontból is aggályos ilyen információkkal élcelődni, vagy azokat politikai célokra felhasználni.

A szakember véleménye szerint a videó körüli felháborodás valójában a mélyebb társadalmi problémákat tükrözi. Úgy látja, Magyarország mentális állapota súlyosan megromlott: a politikai megosztottság barátságokat, családokat szakít szét, a közbeszédből eltűnt az empátia és az elfogadás.

Ertsey szerint ez a megosztottság olyan mértékű, hogy sokan már önellentmondásba is keverednek: vallásos emberek tapsolnak gyűlölködő kifejezéseknek, jogvédők nevetnek mások megalázásán, csak mert a másik „ellenfél”. Felteszi a kérdést: „Lehet fontosabb a saját emberségünknél, a saját lelkiismeretünknél az, hogy üssünk egyet valakin, aki más csapatban focizik?”

Az igazi változás belülről jöhet

Végezetül Dr. Ertsey arról ír, hogy valódi változás csak akkor történhet Magyarországon, ha a társadalom tagjai képesek lesznek politikai nézettől függetlenül elismerni a jó dolgokat, elítélni a rosszat, és emberségesebben fordulni egymáshoz. Mint fogalmaz: „Ha ez működik egy rendelőben, működhet bárhol máshol is – és ez lenne az igazi rendszerváltás.”