Magyar Péter Debrecenben

Friss felmérés: erősödik a Tisza, de még mindig rengetegen hisznek a Fideszben

Ország

A 2026-os országgyűlési választások közeledtével a Republikon Intézet rendhagyó módon 1500 fő megkérdezésével készítette el áprilisi közvélemény-kutatását, amely a szokásos 1000 fős mintánál pontosabb képet ad a politikai erőviszonyokról. A telefonos adatfelvétel 2025. április 9–18. között zajlott, a minta nem, életkor, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentálja a felnőtt lakosságot. A kutatás hibahatára ±3%.

Előretör a Tisza Párt

A teljes népesség körében a Tisza Párt támogatottsága 32%, ami 3 százalékpontos növekedést jelent márciushoz képest. A Fidesz–KDNP 1 százalékponttal erősödött, jelenleg 28 százalékon áll, így a Tisza 4 százalékpontos előnyre tett szert. A pártválasztók körében az állás 39–35 a Tisza javára: itt a Tisza szintén 1 százalékponttal növelte támogatottságát, míg a Fidesz stagnált.

Az ellenzéki narratívában egyre erősebben jelenik meg az az üzenet, hogy 2026-ban a kormányváltás reményében a Tisza Pártra kell szavazni, még azoknak is, akik hosszabb távon más pártot támogatnak. Ez a stratégia látszólag működik: a Tisza nemcsak stabilizálta, de tovább is bővítette táborát, főként a korábban bizonytalanok és kisebb mértékben a Magyar Kétfarkú Kutyapárt (MKKP) szavazói köréből.

Fidesz: botrányok árnyékában, kampányra készülve

A Fidesz–KDNP pozíciója gyakorlatilag változatlan az elmúlt hónaphoz képest. Bár a pártszövetséget nem kerülték el a botrányok – például a „Kollár Kinga-ügy”, amely végül nem vált a várt kommunikációs „csodafegyverré” –, a kormánypártok számára a közelgő pénzosztási időszak jelenthet lehetőséget támogatottságuk növelésére.

A Mi Hazánk is erősödik

A harmadik és negyedik helyen áprilisban is a Mi Hazánk Mozgalom és a Demokratikus Koalíció (DK) osztozik, de ezúttal ismét helyet cseréltek:

  • A DK támogatottsága nem változott (6% a teljes népességnél, 7% a pártválasztók körében).

  • A Mi Hazánk 1 százalékpontot erősödött a teljes népességnél (6%), és 2-t a pártválasztók körében (8%), így újra a harmadik helyre került.

A Kutyapárt és a Momentum gyengül

Az MKKP (Magyar Kétfarkú Kutyapárt) támogatottsága hónapok óta először a parlamenti küszöb alá esett:

  • Teljes népességnél: 3%

  • Pártválasztóknál: 3%
    Ez 1, illetve 2 százalékpontos visszaesés márciushoz képest. Korábban a Momentum jelentett kihívást az MKKP számára, most viszont a Tisza Párt elszívó hatása figyelhető meg.

A Momentum Mozgalom szintén visszaesést mutat:

  • Teljes népességnél: 2%

  • Pártválasztóknál: 3%. Ez 1-1 százalékpontos csökkenést jelent. Az elmúlt hónapok tüntetései és társadalmi aktivitása ellenére a párt nem tudott tartósan erősödni.

Kisebb pártok és a bizonytalanok

A Párbeszéd stabilan 2-2%-on áll mindkét csoportban. A Jobbik és az MSZP egyaránt 1-1%-os támogatottsággal bírnak, az LMP áprilisban 0%-on állt. Továbbra is a választók 1%-a szavazna egyéb pártokra.

Fontos fejlemény, hogy a bizonytalan szavazók aránya csökkent: márciusban 23%, áprilisban 18%.

Politikai erőviszonyok egy évvel a választások előtt

A pártok közötti verseny egyre élesebb, és a Tisza Párt folyamatos erősödése új kihívások elé állítja a teljes ellenzéki mezőnyt. Jelen állás szerint négy párt jutna be a parlamentbe: a Fidesz–KDNP, a Tisza Párt, a Mi Hazánk és a DK. Elképzelhető a Fidesz–Mi Hazánk együttműködés, míg a Tisza és a DK között komoly politikai szakadék tátong.