Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója újabb vitatott állítással állt elő: a Látószög blogon közzétett írásában azt sugallja, hogy a 2022-ben Bucsában történt mészárlásért nem az orosz, hanem az ukrán katonák lehetnek felelősek.
Mint ismert, Bucsa a Kijev melletti település, ahol 2022 tavaszán az orosz hadsereg több száz ukrán civilt végzett ki a megszállás idején. A holttesteket a település visszafoglalása után találták meg az ukrán erők.
A The New York Times nyolc hónapon át tartó vizsgálata szerint az atrocitásokat az Artyom Gorogyilov alezredes vezette 234. számú orosz légi rohamezred ejtőernyősei követték el.
Schmidt azonban hosszú bejegyzésben kérdőjelezi meg ezt a verziót. Úgy véli, hogy az első képek a holttestekről csak április 1-jén és 2-án jelentek meg, amikor Bucsa már ukrán kézen volt. Érvelése szerint a bemutatott felvételek alapján néhány igazságügyi szakértő kizárta annak lehetőségét, hogy a testek napok óta a szabadban feküdtek volna, mivel nem mutatták ennek jeleit.
Felveti azt is, hogy a videókon látható időjárás nem egyezik meg az adott napok meteorológiai adataival, valamint, hogy egyes testek állítólag még mozogtak, ami szerinte a felvételek megrendezettségére utalhat. Emellett azt is kifogásolja, hogy a helyszíneken nem láthatók robbanás vagy fegyverhasználat nyomai.
Schmidt úgy véli, elképzelhető, hogy a bemutatott jelenetek egy ukrán megtorló akció következményei lehettek, amelyet a megszállókkal együttműködő civilek ellen hajtottak végre.
A történész hangsúlyozza: „három év telt el az események óta, mégsem indult nemzetközi vizsgálat, nem tudjuk, kik az áldozatok, és több ellentmondás is megválaszolatlan maradt”.
Schmidt gondolatmenete nem példa nélküli a kormányhoz közel álló médiában: korábban az orosz propagandát kiritka nélkül átvevő Magyar Nemzet is felvetette annak lehetőségét, hogy nem az oroszok követték el a bucsai vérengzést.