„Orbán Viktor zebraügye nem igényelt állatorvosi konzíliumot” – állatorvosok tiltakoznak a miniszterelnök videója miatt
Nyílt levélben tiltakoztak magyar állatorvosok az Állatorvostudományi Egyetem rektoránál Orbán Viktor március végi látogatása és az azt követő győzikés videós tartalom miatt. A tiltakozók szerint méltatlan, hogy az intézmény hallgatóit politikai célokra használták fel, ráadásul a hallgatók közül sokan kényszerhelyzetben érezhették magukat, vette észre a 24.hu
A nyílt levelet – amelyet két ismeretlen nő adott át az Egyetem Rektori Hivatalának április 11-én – 228 állatorvos támogatja, de az aláírók neve nem került nyilvánosságra. A levélben az aláírók felháborodásuknak adnak hangot amiatt, hogy Orbán Viktor miniszterelnök Facebook-oldalán megosztott videó az egyetem könyvtárában készült, és a felvételt az Orbán Viktornak szorgosan nyaló Gáspár Győző, azaz Győzike közszerepléseivel vágták össze.
„Méltatlannak tartjuk Karunk hallgatóinak ilyen szintű felhasználását, propagandacélokra történő kirendelését”
– írják a levélben, hangsúlyozva, hogy az esemény nem volt nyilvánosan meghirdetve, így a részvételük sok hallgató számára kényszeredett lehetett a tanári karral fennálló függelmi viszony miatt.
A levél szerzői szerint az ilyen rendezvényekhez transzparens szervezésre lenne szükség, amely lehetővé tenné, hogy valóban önkéntesen vegyenek részt rajta az érdeklődők. Azt is kiemelik: ha a miniszterelnöknek állatgyógyászati kérdései merülnek fel, azokat végzett állatorvosokkal kellene megbeszélnie, nem hallgatókkal.
Az egyetem rektora, Sótonyi Péter hivatalos válaszában megvédte az esemény lebonyolítását. Mint írja, Orbán Viktor hivatalos látogatása nem volt nyilvános, azon a hallgatói önkormányzat és a diákbizottság megválasztott képviselői vehettek részt, a Miniszterelnökség kérése szerint maximum 30 fő.
A rektor szerint nem történt politikai célú „kikényszerítés”, a résztvevők kiválasztásába az egyetem nem szólt bele, és a tanári kar sem volt jelen. A felvételeket kizárólag a miniszterelnöki stáb készítette, és erről a hallgatókat előre tájékoztatták.
A rektor jobbágy módra beszélt az állami pénzekről
Ugyanakkor Sótonyi Péter elismerte, hogy a közösségi médiában megjelent videó nem feltétlenül tükrözte azt a szakmai kontextust, amit az egyetemen folytatott beszélgetés sugallt.
„A látogatás és a megjelent videó a hallgatóság egy részében erős indulatokat váltott ki, sőt egyenesen gyűlölködésbe csapott át”
– írja a rektor, hozzátéve, hogy elfogadhatatlan az egymás elleni politikai uszítás az egyetemi közösségben.
A rektor szerint az egyetem és a kormány kapcsolata pragmatikus alapon nyugszik: az állami források jelentősen hozzájárultak az intézmény fejlődéséhez. Az elmúlt tíz évben megduplázódott az állami és alapítványi finanszírozású hallgatók száma, tudományos teljesítményük megtöbbszöröződött, és 7,3 milliárd forintnyi fejlesztés valósult meg, újabb 70 milliárdnyi támogatásról pedig jelenleg is tárgyalások folynak.
„Ezek alapján nem életszerű, sőt, egyenesen abszurd, hogy egy egyetem, miközben a működéséhez és fejlesztéséhez szükséges forrásokat az Államtól kapja, elzárkózzon attól, hogy fogadja a kormány vezetőjét”
– zárja válaszát Sótonyi.