Debrecen, szelektív hulladékgyűjtő sziget, kuka, szemét

Ingyenes, intelligens óriáskukákra pályázhatnak a társasházak a MOHU-nál

Ország

Társasházi mintaprojektet indított a MOHU, amelynek célja a szelektív hulladékgyűjtés hatékonyságának növelése, illetve a lakókörnyezet fenntarthatóbbá tétele. Kísérleti jelleggel, intelligens, nagykapacitású kukákat telepítenek díjmentesen társasházakhoz. A nagyméretű úgynevezett XXL okoskukák ingyenes telepítésére a társasházak online pályázhatnak – jelentette be szerdán a Mol hulladékgazdálkodási vállalkozása.

Az XXL kukák szállítása, ürítése sem kerül plusz pénzbe a nyertes társasházaknak.

Mint hangsúlyozták, a MOHU az elkövetkező tíz évben több száz milliárd forintot fordít a hazai hulladékgazdálkodás fejlesztésére. A vállalat ennek részeként tesztjelleggel indította a társasházi mintaprojektet.

A projekt célja, hogy csökkentse a vegyes hulladék arányát, növelje a szelektíven gyűjtött anyagok tisztaságát, valamint hatékonyabbá tegye a hulladékgazdálkodási infrastruktúrát

– sorolták a közleményben.

A MOHU ismertette: az új, 1100 literes szekrényekben papír-, műanyag- és fémhulladékot lehet majd elkülönítetten gyűjteni. A gyűjtőket kültérre telepítik.

A szekrények elektronikus nyitórendszerrel működnek majd, megakadályozva a szemét széthordását vagy szennyeződését. A kukákhoz minden lakás kap egy elektronikus nyitókártyát, így azt csak a lakók tudják használni. A beépített szenzorokkal nyomon lehet majd követni a kukák telítettségét is.

A programra minden társasház és lakóközösség pályázhat, a társasház képviseletére jogosult közös képviseleten, lakásszövetkezeten, illetve egyéni közös képviselőn keresztül, a MOHU honlapján elérhető online űrlap kitöltésével 2025. március 24. és 2025. július 30. között.

A nyertes társasházakhoz a MOHU díjmentesen telepíti az XXL kukákat, illetve a nyitásukhoz szükséges elektronikus kártyát, tájékoztató anyagokat, a gyűjtők rendszeres karbantartását is biztosítja, valamint a térítésmentes hibaelhárítási szolgáltatás is rendelkezésre áll majd, 12 hónapig.

A tesztprojekt eredményeit a vállalat részletesen elemzi majd, hogy a jövőben további társasházakra, majd országosan is kiterjessze a kezdeményezést.

A jövőben, önkormányzatok bevonásával, akár közterületeken is létrejöhetnek hasonló gyűjtőpontok

– vetette fel a hulladékgazdálkodó.

A projekt hosszú távú célja a lakossági hulladékgyűjtési tudatosság fejlesztése, az újrahasznosítási arány növelése, illetve a környezetterhelés csökkentése, hiszen mindez hozzájárul a körforgásos gazdaság hatékonyabb megvalósításához – magyarázta végezetül a MOHU.