Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Washingtonban tárgyalt Scott Bessent amerikai pénzügyminiszterrel. „Most belecsapunk a közepébe, a Biden-adminisztráció károkozását elhárítjuk, és új alapokra helyezzük a magyar–amerikai gazdasági-pénzügyi együttműködést” – mantrázta közösségi oldalán.
Szijjártó tájékoztatása szerint Bessent „több szempontból is rendkívül pozitívan és nagyrabecsüléssel beszélt a magyar gazdaság teljesítményéről”, valamint regisztrálta Magyarország kérését a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás újratárgyalására.
A megbeszélést követően Szijjártó kiemelte, hogy az amerikai kormányzat és „személyesen Donald Trump elnök is mindent megtesz az ukrajnai háború minél előbbi lezárása érdekében”, ami Magyarország számára különösen kedvező fejlemény, hiszen az ország három éve küzd a háború okozta gazdasági nehézségekkel.
Magyarország „eredményeit” méltatta az amerikai fél
A miniszter szerint az amerikai fél méltatta Magyarország eredményeit az infláció elleni küzdelemben, valamint elismeréssel szólt az országba érkező jelentős beruházásokról is. „Dicsérte az inflációval szembeni fellépésünket, amelyre sajnos szükség volt az elmúlt években hatványozottan, ugyanis a szankciós infláció nehézségeket okozott Magyarországon is, másrészt pedig nagyon dicsérte azt, hogy milyen sok beruházást vittünk az elmúlt időszakban Magyarországra” – közölte.
Bessent „rendkívül pozitívan értékelte az amerikai vállalatok magyar gazdaságban betöltött szerepét”, és kiemelte, hogy ezek a cégek több mint százezer embernek biztosítanak munkahelyet Magyarországon.
A globális minimumadó kérdésében a két fél egyetértett, emlékeztetve arra, hogy Magyarország korábban hosszú időn át ellenezte ennek bevezetését, amit a Biden-adminisztráció erőteljesen szorgalmazott. „A pénzügyminiszter köszönetet mondott azért, hogy Magyarország kiáll a globális minimumadó ellen, és megerősítette azt, hogy a mostani amerikai kormányzat is a globális minimumadóval szemben foglal állást” – mondta Szijjártó.
A találkozón szóba került a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás felmondása is, amely Szijjártó szerint az amerikai cégek magyarországi beruházásait is nehezíti. „A pénzügyminiszter úr regisztrálta a kérésünket, hogy minél előbb kezdjük újra a tárgyalásokat ebben a tekintetben” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy az új amerikai kormányzat még csak néhány hete van hivatalban, így számos pénzügyi és gazdasági kérdésben van teendője.
Rogán kitiltása
A megbeszélésen a szankciók is napirendre kerültek. Szijjártó külön kitért arra, hogy „Rogán Antal szankciós listára helyezése egyértelmű politikai bosszúja volt a Magyarországról frusztráltan távozott, korábbi amerikai nagykövetnek”, valamint felvetette a Biden-adminisztráció által hozott, Magyarország energiabiztonságát veszélyeztető szankciókat is.
A miniszter szerint a szankciós politika jövője szorosan összefügg az ukrajnai háború lezárásának időzítésével. „Minél előbb sikerül lezárni az Ukrajnában zajló háborút, annál előbb térhet vissza a nemzetközi politikai élet is a normalitás talajára, és annál hamarabb lehet végre megszabadulni a különböző szankciós rezsimektől” – fejtette ki.
Nagy az egyetértés
Összegzésként Szijjártó pozitívan értékelte a tárgyalást, kiemelve, hogy az amerikai és a magyar kormány több gazdaságpolitikai és adópolitikai kérdésben is egyetértésre jutott. „Világos, hogy gazdaságpolitikai, adópolitikai szempontból számos ponton egyetértés van az amerikai és a magyar kormány között, amely egy jó alapot ad arra, hogy egy egészen új dimenzióba lépő gazdasági együttműködést tudjunk folytatni a következő időszakban” – fogalmazott.
A miniszter végül megjegyezte, hogy az Amerikai–Magyar Üzleti Tanács rendkívüli ülésén részt vevő vállalatok képviselői elégedettek magyarországi tevékenységükkel, és a többségük kapacitásbővítést tervez. „Azon tervek alapján, amelyeket ma elmondtak nekem a pénzügyi szektor, az egészségipar, a gyógyszeripar, az energetikai szektor képviselői, az elkövetkezendő néhány hónapban többezres növekedés várható munkahelyek tekintetében a Magyarországon működő amerikai vállalatoknál” – zárta gondolatait.