Február 1-jével indította el “A magyarok egészsége többet érdemel” címmel országos, köztéren és online zajló társadalmi kampányát a Magyar Orvosi Kamara, amelyhez az orvoskollégák mellett valamennyi honfitársunk csatlakozhat, aki úgy érzi, hogy egyetért a kampány céljával.
Közleményükben azt írják, bár a Kamara 350 óriásplakát kihelyezését tervezte országszerte, jelenleg azonban mindössze 70 ponton találkozhatnak a fő üzenetekkel a nagyvárosokban, mivel a hazai plakátcégek jelentős része a kampány kezdete előtt rövid idővel kilépett a megállapodásból, és nem vállalta a már kinyomtatott plakátok kihelyezését. Ezért a kampány fókusza az online térbe került.
Akit érdekel, hogy melyek azok a statisztikai adatok, amelyeket nem lehetett ma Magyarországon a széles nyilvánosság számára közzétenni, az látogasson el a tobbeterdemel.hu oldalra, ahol megismerheti a tényeket. A kampány hivatalos weboldalán egyúttal bárki támogathatja aláírásával a Kamara kezdeményezését, aki úgy gondolja, hogy a magyarok egészsége többet érdemel.
Cél a figyelemfelhívás
A Kamara kampányának célja, hogy felhívja a figyelmet az egészségmegőrzés és a gondosan működtetett betegellátó-rendszer fontosságára. Ez a magyar orvostársadalmat képviselő köztestületnek nemcsak erkölcsi kötelessége, hanem számára az egészségügyi kamarákról szóló törvény is feladatul rendeli, hogy a szakmai ügyek és az érdekképviselet mellett “a Nemzeti Együttműködés Rendszerének keretei között társadalmi súlyuknak, szellemi tőkéjüknek megfelelő mértékben hozzájáruljanak az egészségpolitika alakításához, az egészségügyet érintő egyéb döntések meghozatalához, valamint a lakosság egészségügyi ellátásának javításához”.
Március elejétől a kampány az online térben folytatódik, a köztéri plakátkampány lezárásaként az egészségügy melletti nyilvános kiállást tervez a Magyar Orvosi Kamara (MOK) és a Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ) március 8-án.
A pártpolitikától szigorúan független esemény részleteit később ismertetjük, de a szervezők arra kérik a politikai pártok képviselőit, hogy azon ne vegyenek részt, a résztvevők pártszimpátiájukat ne itt fejezzék ki. Az egészségügy össztársadalmi ügy, amely túlmutat a politikai meggyőződésen.
A bírók is készülnek
A Magyar Bírói Egyesület (MABIE) Facebook-oldalán egy hete erősítette meg, hogy januári választmányi ülésén döntött a demonstráció megszervezéséről. Bár a felszólalók névsora még nem nyilvános, a helyszínt és a programot már közzétették.
A tervek szerint a bírók február 22-én 13:00 órakor az Igazságügyi Palota előtt (Budapest, V. kerület, Kossuth tér 12.) gyülekeznek, majd együtt átvonulnak az Igazságügyi Minisztérium épületéhez (Budapest, V. kerület, Nádor utca 22.). Az útvonal mindössze nyolcperces sétát jelent.
Egyelőre nem született döntés arról, hogy – a lengyel bírók példáját követve – talárban demonstrálnak-e.
A MABIE honlapja szerint a pártpolitikától független megmozdulásra nemcsak bírókat és bírósági dolgozókat várnak, hanem mindenkit, aki fontosnak tartja a bírói függetlenség megőrzését.
A demonstráció céljai
A szervezők több okot is megjelöltek, amelyek miatt utcára vonulnak:
- Jogállami igazságügyi jogalkotásért
- A bírói véleménynyilvánítás szabadságáért
- A hivatáshoz méltó bérezésért
Követelik, hogy a jogalkotási folyamat átlátható legyen, és az igazságügyi reformok meghozatalakor az érintettek véleményét is figyelembe vegyék. Emellett kiállnak amellett, hogy az Országos Bírói Tanács (OBT), az Országos Bírósági Hivatal (OBH) és a bíróságok véleményezési jogköre ne váljon pusztán formálissá.
Ez utóbbi azért is különösen aktuális, mert decemberben az Országgyűlés több, a bírókat érintő jogszabály-módosítást fogadott el az OBT véleményezése nélkül, ami miatt a Tanács utólag érvénytelenítette a megállapodást.
Bírói véleménynyilvánítás szabadsága
A demonstráció másik kulcsfontosságú pontja a bírók véleménynyilvánítási szabadsága, amely a szervezők szerint a demokratikus társadalom alapfeltétele, és amely törvényes keretek között minden bírót megillet.
Mivel a bírák fegyelmi ügyeiben eljáró szolgálati bíróságok függetlensége a biztosíték arra, hogy a jogszerű véleménynyilvánítást ne lehessen korlátozni, a demonstráció résztvevői a szolgálati bíróságok függetlenségének megőrzését is követelik. Emellett felszólítják a hatalmi ágak képviselőit és a bírósági szervezet vezetőit, hogy tartsák tiszteletben a bírói véleménynyilvánítás szabadságát.
Két fontos vélemény
Magyar Péter szerint példa nélküli, hogy egyszerre kell az orvosoknak és a bíráknak is demonstrálniuk. A Tisza Párt elnöke a Facebook-oldalán azt írta, pártja tudomásul veszi, hogy a szervezők nem várnak politikai szereplőket a rendezvényekre, ugyanakkor teljes mellszélességgel kiáll a bírák és az orvosok követelése mellett és arra biztat minden jóérzésű magyar embert, hogy jelenlétével fejezze ki a szolidaritását és a követelések támogatását.
“A különböző szakmák követelései csak abban az esetben lehetnek sikeresek, ha kiállunk egymásért és a teljes magyar nemzet szolidaritást mutat. Minden honfitársunk érdeke a működő egészségügy, igazságszolgáltatás és oktatás. Ma már minden józan ember számára világos, hogy nem működik az állam, Orbánék dilettantizmusa és korrupciója miatt szétesnek a közszolgáltatások”
Bayer Zsolt, a debreceni Fidesz egyik szellemi vezetője viszont érthető módon nem boldog. Cikkében úgy fogalmazott, pontosan kell regisztrálni, mely bírók jelennek meg a február 22-i tüntetésen. Véleményét azza indokolta, hogy
“ha február 22-e után bármelyikünknek, kormánypárti politikusnak, újságírónak, celebnek, közszereplőnek bármilyen peres ügye akad, s a tüntetésen jelenlévő valamelyik bíró tárgyalja az ügyünket, akkor haladéktalanul elfogultság miatt kell panaszt tennünk, és mindaddig nem kell – sőt! tilos! – megjelennünk egyetlen egy tárgyaláson is, ameddig le nem cserélik egy olyan bíróra, aki nem tüntetett”.
Bayer szerint “ez a minimum, és nincs kibúvó”.