Pettyes busát fogtak a Tisza-tavi halászok

Különleges halat fogtak ki a Tisza-tóból

Ország

Hatalmas, különleges színű pettyes busát fogtak a Tisza-tavi halászok a tározó folyóvízi szakaszán az ökológiai célú szeletív halászat során – írja a Pecaverzum.

Hirdessen nálunk! Megéri!

“Ez a pettyes busa különleges színvariánsa, nem tekinthető albínónak, mert volt benne pigment, a fején a narancssárgás foltok, illetve az oldalán is látható egy sárgás-aranyos beütés” – állapította meg Juhász Máté.

A halbiológus hozzátette, ez a xantofill jelenléte miatt van, viszont a fekete színárnyalatot adó melalnin a test nagy részéből hiányzott, és azért nem kontúrosak a pikkelyek és nem sötétek az uszonyok.

A sárga színt okozó xantofil jelenléte és a melanin hiányának a kombinációja eredményezhette ennél a halnál az érdekes, sárgás-pirosas-rózsaszín kinézetet és a halványabb színt bizonyos testfelületeken – tudta meg a portál a szakértőtől.

A busa invazív faj

A pettyes busa – a fehér busával együtt – invazív halfajnak számít Magyarországon. Dél-Kína meleg vizű mély folyóiban és tavaiban őshonos. Közép- és Kelet-Európában betelepítették (a Duna vidéke, a Fekete-, Azovi- és Kaszpi-tengerek folyói). Magyarországra a fehér busa-ivadékokkal került, tógazdaságokban nevelik.

Az invazív busák fito- és zooplankton szervezeteket fogyasztanak, köztük az őshonos halak ivadékait.

Dr. Halasi-Kovács Béla, a MATE Akvakultúra és Környezetbiztonsági Intézet, Halászati Kutató Központ (AKI-HAKI) vezetője szerint a két faj és hibridjeik a legnagyobb ökológiai kockázatot jelentő inváziós halak közé tartoznak.

Ezek a halak épp a táplálékhálózat azon elemét fogyasztják, amely a vízvirágzást is okozó algafajok legfontosabb természetes fogyasztói a hazai vízrendszerekben.

mondja Dr. Halasi-Kovács Béla.