Véget ért a 24. Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiája. A rendezvény csúcspontjaként, Bolyky Zoltán karmester vezényletével megalakult a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar. Az ifjú művészek nemzetközi, háromállomásos turnéjukon Debrecenben, Budapesten és Bécsben adtak felejthetetlen koncertet.
Huszonnégy országból több mint kétszáz hallgató jelentkezett idén az Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiájára, melyen 38 professzor 22 különböző hangszeres és énekes mesterkurzuson tanította a hallgatókat. A DE Zeneművészeti Kar oktatói mellett érkeztek művészek Ausztriából, Németországból, Olaszországból, Hollandiából, Szerbiából és Dániából is. Voltak hallgatók Európa számos országából, de Kínából, az Egyesült Államokból, sőt még Malajziából is. A létszám rekordot döntött, a kéthetes eseménysorozatra még soha nem jelentkeztek annyian, mint ebben az évben.
Idén több mint nyolcvan fiatal vett részt a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar munkájában, akik Bolyky Zoltán vezényletével sajátították el, majd szólaltatták meg a zeneműveket A koncertprogramban Csajkovszkij: Rómeó és Júlia – nyitányfantáziája, Bizet: 1. Carmen szvitje, valamint Muszorgszkij/Ravel: Egy kiállítás képei hangzott el, melyek lenyűgözték a közönséget és emlékezetes zenei élményt nyújtottak az ifjú tehetségek mindegyik hangversenyén. „Kifejezetten olyan zenekari programot igyekeztünk összeállítani, mely számos ponton módot ad a szólisztikus kvalitások kibontakoztatására is. Muszorgszkij: Egy kiállítás képei c. alkotása Ravel hangszerelésében sorra kínálja ezeket a lehetőségeket – elsősorban a fa- és a rézfúvósok számára. Bizet: 1. Carmen-szvitje szintén hálás szólókat biztosít a muzsikusok számára, míg Csajkovszkij: Rómeó és Júlia c. nyitányfantáziája elsősorban a szimfonikus együttesen belüli különböző formációknak ad kiemelten fontos zenei területeket.” Mindhárom mű előadásánál arra törekedtek, hogy a zene érzelmi mélységeit és drámai erejét hitelesen közvetítsék az ifjú zeneművészek. A közönség pedig hálás volt ezért, és örömmel fogadta ezeket az alkotásokat.
Hatalmas ováció, teltház és lelkes fogadtatás kísérte a Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar fellépéseit a debreceni Kölcsey Központban, a Pesti Vigadóban és a bécsi Das Muth színpadán. Dr. Puskás István Debrecen alpolgármestere méltatta a rendezvényt a turné nyitókoncertjén: „Évről évre fiatal zenész tehetségek érkeznek a Zeneművészeti karra, hogy a magyar zenei kultúrával ismerkedjenek meg a kitűnő hazai és meghívott vendég professzoroknak köszönhetően a mesterkurzusokon. Csodálatos tehetségek, csodálatos fiatal művészek jártak itt nálunk, a városban, hogy megmutassák tehetségüket.”
Bolyky Zoltán a Világzenekar karmestere a koncertek kapcsán kiemelte: „Nem volt könnyű letenni Bécsben a karmesteri pálcát az utolsó akkord után azzal a tudattal, hogy ez a remekké formálódott zenekar ebben a felállásban valószínű, hogy többet nem fog együtt játszani. Persze mindig vannak szép számban visszatérő hallgatóink, bízunk benne, hogy jövőre is számos résztvevőt viszontláthatunk, azonban ezek mégiscsak megismételhetetlen pillanatok.”
A karmester a próbák utánozhatatlan hangulatát is felidézte: „Ami engem nagyon megfogott, az a résztvevők ösztönös törekvése egymás és a produkció segítésére. Rendszeresen előfordult, hogy már elkövetkezett a próba vége, és ott maradtak az ifjú zenészek konzultálni, sőt, volt, hogy önmaguktól is összeálltak kisebb csapatban gyakorolni. Azt hiszem, ez az a fajta elhivatottság, ami garantálja számunkra, hogy a mai fiatal muzsikusok is készen állnak arra, hogy a klasszikus zene területén szorgalmukat és tehetségüket maximálisan latba vetve tevékenykedjenek az elkövetkező évtizedekben.”
Prof. Dr. Váradi Judit az Ifjú Zeneművészek Nemzetközi Nyári Akadémiájának szellemi és szakmai irányítója és egyben művészeti igazgatója hangsúlyozta, hogy rendezvény évről-évre igyekszik valami újat adni a fiataloknak. Ez az egytelen olyan nyári akadémia, amely kiegészítő kurzusokkal csábítja a tanulni vágyó fiatal művészeket: „A nyári akadémia nem csak a kar, hanem a magyarországi komolyzenei oktatás egyik legjelentősebb eseményévé nőtte ki magát. A jelentkezők magas száma jól mutatja, hogy milyen nagy szükség van erre a nyári mesterkurzusra. Hallgatóink számára a legnagyobb élmény a szimfonikus zenekarban való játék, amire tanulmányaik során viszonylag kevés lehetőségük nyílik. Az idei rendezvény sikere hozzájárult az Ifjú Zeneművészek Nyári Akadémiája tekintélyének növeléséhez, ahhoz, hogy a sorozat presztízse hazai és nemzetközi viszonylatban is egyre erősebb.” A művészeti igazgató azt is kiemelte, hogy a bécsi hangversenyt megtisztelte jelentétével Szilágyiné Bátorfi Edit Magyarország bécsi nagykövete is.
A Kodály Zoltán Ifjúsági Világzenekar munkáját többen segítették a próbafolyamatoktól kezdve egészen a hangversenyek megvalósulásáig. A Világzenekar koncertmestere Bogáti-Bokor Orsolya a vonósok munkáját segítette, Szabó István ütőhangszeres művész az ütősök munkáját koordinálta, míg Daru Andrea karmester a fúvósok felkészülését segítette.