El nem mesélt történetek – országos jelentőségű kiállítás nyílik Debrecenben

El nem mesélt történetek – országos jelentőségű kiállítás nyílik Debrecenben

Kultúra

A debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központban 2025. április 25-én tartott sajtóreggeli keretében mutatták be az El nem mesélt történetek című, nagyszabású kiállítást, valamint az ehhez kapcsolódó konferencia részleteit. A sajtóeseményen felszólalt Vizi Kata, a MODEM ügyvezető igazgatója, a kiállítás két kurátora, Don Tamás és Ács Bálint, valamint Benczúr Emese képzőművész.  

A kiállítás a vidéki múzeumok képzőművészeti gyűjteményeit igyekszik bemutatni az 1989-2024 közötti időszakban a Budapesten kívüli intézmények viszonylatában.  

Vizi Kata kiemelte, hogy a gyűjteményezés nem csupán műtárgyak halmozása, hanem nemzeti emlékezetképzés és identitásformálás is egyben. Mint mondta: 

„Egy művészeti gyűjtemény mindig az adott korszak kulturális, társadalmi és esztétikai önértésének tükre. Ezért különösen fontos, hogyan és mit gyűjtenek ma a magyar múzeumok – és mit mondanak ezek rólunk, a közelmúltunkról, jelenünkről.”  

Külön köszönetet mondott a vidéki múzeumoknak a bizalomért, hogy megosztották gyűjteményeik darabjait. Hangsúlyozta, hogy a debreceni MODEM – fiatal intézményként – „kistestvérként” néz fel a nagy múltú múzeumokra, és rendkívüli megtiszteltetés a tereiben köszönteni azokat. 

Don Tamás, a MODEM vezető kurátora felidézte, hogy a kiállítás víziója 2021-ben született meg a fejében. 

„Nem volt az elmúlt 35 évben ilyen jellegű kiállítás Magyarországon. Az egy nagy dolog, hogy ez itt Debrecenben valósulhatott meg.”  

A kurátor hangsúlyozta a műtárgyak demokratikus kiválasztásának fontosságát: a kiállításra felkért múzeumok önállóan határozhatták meg, mely alkotások képviseljék őket, médiumtól függetlenül. Így állt össze a több mint 150 műtárgyból álló válogatás, amely 21 vidéki intézmény 35 évnyi gyűjteményezési munkáját mutatja be.  

Ács Bálint, társkurátor, kiemelte, hogy ez a kiállítás nemcsak a látogatók számára különleges, hanem a részt vevő múzeumok számára is: 

„A magyar muzeológia történetében kevés olyan példa van, ahol ennyi intézmény, ennyi műtárgyegyüttessel volt jelen egy kiállításban. A legtöbb intézménynek ez lehetőséget adott arra, hogy újra átgondolja, milyen értékeket őriz a gyűjteményében – olyan műveket is felfedezhettek, amelyek eddig háttérbe szorultak.” 

A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a kiállításhoz kapcsolódóan katalógus is készül, amely a magyar vidéki intézményrendszer múltját, jelenét és jövőjét mutatja be – szerzői többek között Veress Dániel történész, művészettörténész, Gréczi Emőke művészetszociológus, Ács Bálint doktorandusz (ELTE BTK Filozófiatudományi Doktori Iskola, művészettörténeti-program). Filler Máté képzőművész a katalógusban szereplő tanulmányokhoz készített animációkat, melyek láthatóak a kiállításban. A kiadvány a nyár végén jelenik meg.  

Benczúr Emese képzőművész személyes történetét osztotta meg arról, milyen fontos mérföldkő volt számára, amikor egy múzeum először vásárolta meg művét. Mint elmondta, a „Ma sem voltam strandon” című festménye volt az első gyűjteménybe került munkája, ami komoly elismerést és motivációt jelentett számára a további alkotómunkához. A mostani kiállításon szereplő műve a Try to see the world trough címet viseli, amely az 1999-es Velencei Biennálén is bemutatásra került, átméretezett változata hosszú idő után újra látható és a kiállítótérbe belépve ez az egyik műtárgy, amivel a látogató kapcsolatba kerül. Az El nem mesélt történetek konferencia 2025. április 26-án 11 órától kezdődik és a kiállítás megnyitója aznap 17 órától lesz a MODEM-ben. A kiállítás 2025. augusztus 24-ig látogatható.