Cívis lagzi

Milyen volt egy korabeli cívis lagzi? Hamarosan kiderül

Kultúra

Érdekes, tartalmas programoknak ad otthont novemberben a Déri Múzeum, íme a részletek.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Július 1-jével Magyarország átvette az Európai Unió Tanácsának soros elnökségét, amelynek jegyében féléves útjára indul a Kulturális és Innovációs Minisztérium által támogatott, 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat is.

A sorozat tizenhatodik állomása Debrecen, ahol november 15. és 24. között valósulnak meg az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat eseményei.

„Cívis menyasszonyok változó időben”

Dr. Magyari Márta etnográfus előadása

„A te jányod jó vóna az én fiamnak” – állapították meg az Arany Bikában a gazdabálon táncoló fiatalokat néző szülök.
De hogyan is alakultak ki a cívisek körében a párkapcsolatok? Milyen szokások övezték a házasságkötést? Hogyan zajlott le egy cívis lakodalom? Milyen ruhában esküdtek a különböző korokban a cívis menyasszonyok?
Ezekre a kérdésekre is választ kapunk az előadáson.

A Magyar Menyasszony interaktív pavilonja Debrecenbe látogatott. A Magyar Nemzeti Múzeum kiállítása egy olyan tér, ahol a nemrégiben bezárt, nagy sikerű budapesti kiállítás interaktív elemei mutatkoznak be egy kockába sűrítve. A közönségkedvenc pártapróba (három népviselet menyasszonyi fejdíszei) és a szalagerdő (száz, házassághoz kötődő magyar szó és magyarázatai) keretezik a Magyar Menyasszony online gyűjteményét bemutató interaktív vetítést.

Az előadás ehhez a témához kapcsolódik november 23-án. A pavilon november 15-től november 24-ig látogatható.
Helyszín: Díszterem, Déri Múzeum (Debrecen, Déri tér 1.)
Időpont: 2024. november 23. (szombat) 11 óra

A részvétel díjtalan, de regisztrációköteles: info@derimuzeum.hu

SANCTUM – Debrecen – „Ez a táj, ez olyan, mint én” / TÉREY JÁNOS

Műsorvezető: Tallér Edina író
Résztvevők: Prieger Zsolt zenész, író, Magyar Bori énekesnő, Szirák Péter irodalomtörténész, szerkesztő

A Magyar Köztársaság Babérkoszorúja-díjas költő, író, drámaíró, műfordító, Debrecen szülötte, Térey János kerül a november 23-i, debreceni SANCTUM esemény fókuszába. Térey János 1970 szeptember 14-én született Debrecenben Tóth János néven. Édesapja, a helyi cíviscsaládból származó János gépészmérnök-közgazdász, édesanyja, Pap Borbála belgyógyász volt. Gyermekkori otthonául egy régi cívisház, a Kétmalom utca 17. egyik lakása szolgált. Habár a debreceni Tóth Árpád Gimnáziumban érettségiző Térey a középiskola elvégzése után Budapestre költözött, és innentől kezdve a fővárosban élt, a debreceniség identitásának fontos része maradt, a kétezer-tízes években ismét sűrűn látogatott haza szülővárosába. Teljes munkásságáról elmondhatjuk, hogy szorosan kötődik a helyekhez. Halála előtt egy szülővárosához nagyban kötődő köteten dolgozott, a Boldogh-ház, Kétmalom utca: Egy cívis vallomásai című emlékirata azonban már csak halála után jelenhetett meg.

A program első részében a Kaddis Térey Jánosért – Prieger Zsolt és Magyar Bori zenei előadása mutatkozik be. A zenés-irodalmi mű Térey János költői hangját és üzenetét vonja meglepő, mégis szakrális kompozíciós mezőbe. Mindezt teszi az imádság szépirodalom, a kortárs elektronika és a biblikus motívumok segítségével. „A hagyományok szerint a Kaddist 11 hónapon át mondják az elhunyt szerettekért, de mi mondjuk mindig-mindenkor Jánosért, a debreceni születésű költőóriásért, a humoros barátért, a kegyelmet nem ismerő repperért, az építészetrajongó struktúraépítőért, a botanikus kertek szerelmeséért, a 24/24 órás emberért, aki tavaly hunyt el tragikusan fiatalon, 49 évesen.”

A két fellépő mellett a program vendége lesz Szirák Péter irodalomtörténész, szerkesztő, aki irodalmárként és jó barátként végigkísérte a fen említett memoárkötet születését.

Az összművészeti programon Tallér Edina vezetésével beszélgetéssel, zenén és irodalmi műveken keresztül léphetünk közelebb az alkotói sanctumhoz.
Helyszín: Déri Múzeum, Díszterem (Debrecen, Déri tér 1.)
Időpont: 2024. november 23. 15.00

Szervező intézmény: Petőfi Kulturális Ügynökség
A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat keretében jött létre.