Viharkárok Debrecenben – Papp László: “rendkívüli helyzetekre nem lehet felkészülni”

Helyi hírek

A katasztrófavédelem, a rendőrség, a mentők, az áramszolgáltató szakemberei és a hivatal munkatársai mellett számos szervezet és önkéntes vesz részt az elmúlt napok viharos időjárása nyomán keletkezett károk helyreállításában. A munkálatokról az egyik, vihar által érintett helyszínen, a Homok utcán tartottak sajtótájékoztatót 2025. július 9-én.

Így pusztított a vihar Debrecenben kedden >>

Papp László polgármester a sajtótájékoztató elején elmondta: Ahogyan az egész országra, úgy Debrecenre is rendkívüli erejű vihar csapott le, viszont olyan rendkívüli helyzetekre – 130 km/órás szélre –, amely lombos fákat csavar ki és beton villanyoszlopokat tör ketté, nem lehet felkészülni.

Tavaly 3200 helyszínen végeztünk fakivágást és gallyazást a városban, ebben az évben eddig közel 1600 helyszínen. A viharkároknak köszönhetően most valószínűleg több helyen fogunk fakivágást és gallyazást végrehajtani, mint az elmúlt esztendőben, az önkormányzat erre a célra megfelelő forrásokat biztosít. Természetesen ellátjuk a dolgunkat, ellátjuk a feladatunkat, de rendkívüli helyzetekre nem lehet felkészülni, de ebben a helyzetben is szoros és komoly összefogás jellemezte a várost

– hangsúlyozta a városvezető.

A polgármester köszönetet mondott a katasztrófavédelem, valamint a hivatal munkatársainak és azoknak a magán és civil szervezeteknek, amelyek részt vállaltak a mentési munkálatokban és egyben a lakoság türelmét kérte a helyreállítási munkálatok befejezéséig.

Az Opus Titász Zrt. részéről közel 450 ember dolgozik a helyreállítási munkálatokban, a vállalat várhatóan ma délutánra végez a középfeszültségű rendszer helyreállításával. Ez nyitja meg a lehetőséget a kisfeszültségű rendszer helyreállítására vonatkozóan, ami azt jelenti, hogy a lakossági szolgáltatás helyreállítására irányuló munkálatok a következő napokban fognak zajlani – ismertette. Hozzátette, eddig közel 400 olyan helyszínt jelentettek be az önkormányzatnál, ahol hivatali munkatársak mentek ki a helyszínre és végezték el a helyreállítást, illetve a kármentést. Megjegyezte, a 400 helyszínből 250 helyszínen már végeztek, a fennmaradó helyszíneken pedig a következő egy-két napban történik meg a helyreállítás. Tegnap este egyeztettem Böröndi Gábor altábornagy úrral, a vezérkar főnökével, hogy a honvédség is segítse a katasztrófavédelem munkáját

– mondta el Papp László.

A viharok során nagyon sok leszakadó ág, kidőlt fa okozott károkat. Papp László felhívta a figyelmet arra, hogy ezeknek a káreseményeknek a bejelentése érdekében az önkormányzat létrehozott a lakosság számára egy bejelentési felületet. A bejelentéseket a viharkar@ph.debrecen.hu e-mail címen tehetik meg.

Széles Diána alpolgármester szerint bár az emberek az utóbbi napokban figyelték az időjárási előrejelzéseket, ilyen viharokra senki nem volt felkészülve. Jó érzés látni, hogy a károk elhárítása érdekében – a Debrecen polgáraira, a gondoskodó városra jellemző módon – összefognak az emberek: amit lehet, azt maguk rendezik, egyébként pedig akár csak egy pohár vízzel, teával, egy kis étellel segítenek a bonyolultabb és nehezebb feladatokon dolgozó tűzoltóknak. Akik pedig kicsit türelmetlenebbek, azoknak meg kell érteniük, hogy először a legfontosabb kárelhárítási munkákat kell elvégezni – biztosítani például azt, hogy a mentők mindenképpen ki tudjanak vonulni –, s aztán kerülhet sor a közterületek rendezésére. S ha már a mentőkről esett szó: Széles Diána elmondta, hogy a viharok következtében Debrecenben szerencsére nem történt haláleset, ebből a szempontból a mentősöknek nem voltak a többitől eltérő napjaik.

Még nincs vége:

Intenzív záporok, zivatarok, felhőszakadás – újabb, jelentős mennyiségű csapadék érkezik Hajdú-Bihar megyébe

Az alpolgármester amellett, hogy megköszönte a kárelhárításon dolgozó hivatalos szervezetek, a katasztrófavédelem munkatársainak tevékenységét, köszönetet mondott az önkénteseknek, köztük a Magyar Református Szeretetszolgálat mentőszolgálatának is. Felhívta a figyelmet arra, hogy akinek a viharkárok kapcsán segítségre van szüksége, az lakóterülete önkormányzati képviselőjének is jelezheti. Aki home office-ban dolgozik és otthon nem jut áramhoz az a Család- és Gyermekjóléti Központban tudja tölteni a munkavégzéshez szükséges eszközét.

Hajdú-Bihar megye területéről, a műveletirányításunkhoz az elmúlt napokban közel 2000 kárbejelentés érkezett, ebből jelenleg 1400 káreset még mindig felszámolás alatt van, tehát nagyon sok feladat vár ránk még ezután is – emelte ki Gerebenics Károly, megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója. Azon túl, hogy megerősítettük mind az ügyeleti szolgálatunkat, mind pedig a beavatkozó állományhoz plusz létszámot rendeltünk operatív törzset hoztunk létre a megyei igazgatóságon belül a káresetek felszámolásának a koordinálására.

A tűzoltó ezredes elmondta, hogy a mai naptól áttérnek a 24/24 órás szolgálati rendre, amely biztosítja azt, hogy több beavatkozó tűzoltót tudjanak egyszerre, egy időben alkalmazni és a helyszíneken bevetni. Megjegyezte, hogy erősítést kaptak a Katasztrófavédelmi Oktatási Központtól, így Debrecenbe 44 végzős tiszthelyettes átvezénylésére került sor, akik megkezdték a kárfelszámolással kapcsolatos feladatokat. – Jelenleg mintegy 200 fő hivatásos tűzoltó végez beavatkozásokat a megyében, ezen túl pedig számos önkormányzati tűzoltóság, önkéntes tűzoltó egyesület, valamint önkéntes mentőszervezetek is nagy létszámban segíti ezt a munkát és végzi a kárfelszámolási feladatokat – tette hozzá. Gerebenics Károly megköszönte mindazok áldozatos és példaértékű munkáját, akik az elmúlt napokban és jelenleg is azon fáradoznak, hogy minél hamarabb felszámolják a károkat.

Kovács Ilka, a Magyar Református Szeretetszolgálat kutató-mentő csoportjának tagja kiemelte, hogy egy hatalmas összefogásnak lehetünk szemtanúi, amely részeként számos önkéntes és civil szervezet fogott össze annak érdekében, hogy mind a város és az önkormányzat, mind pedig a katasztrófavédelem munkáját segítse.

Kovács Ilka
Kovács Ilka

Hozzátette, a Magyar Református Szeretetszolgálat kutató-mentő csoportjától, valamint önkéntes tűzoltó csoportjától hétfő délután óta segítik a katasztrófavédelem munkáját. – Csapatunkban számos hivatásos tűzoltó is dolgozik, akik amellett, hogy szolgálatban teszik a kötelezettségüket, amellett folyamatosan önkéntes tűzoltóként is segítik a kialakult helyzetnek a megoldását – húzta alá Kovács Ilka.

Fotó: debreceni önkormányzat