Több száz második világháborús robbanóeszköz került elő Debrecenben – közölte a MH 1. Tűzszerész és Folyamőr Ezred a Facebook-oldalán szerdán.
Azt írták: Debrecenben, az Egyletkert utcában hőtávvezeték építése közben bukkantak több tucat különböző robbanóeszközre június végén.
Hozzátették: a hat napon át folytatott tűzszerészművelet során összesen több, mint negyed tonnányi, közel 400 darab robbanótest látott napvilágot a 13 milliméteres lőszerektől az 50 kilogrammos légibombáig.
Az eszközöket a Magyar Honvédség központi gyűjtőhelyére szállították.
Debrecen a második világháborúban
A cívisváros a második világháborúban súlyos károkat szenvedett, különösen a bombázások következtében. Az 1944. június 2-i légitámadás volt a legsúlyosabb, melynek során a város épületeinek jelentős része elpusztult vagy megrongálódott. A harcok is pusztítást okoztak, és 1944. október 19-én szovjet csapatok vették át a hatalmat a városban.
A második világháború idején, 1944 októberében Debrecen térségében véres harcok zajlottak a szovjet és a német-magyar erők között, ami a kurszki csata után a legnagyobb páncélos ütközet volt. A harcok mintegy három hétig tartottak és a város körüli 60 kilométeres körzetben zajlottak. A szovjet csapatok végül október 19-én elfoglalták Debrecent.
Második világháborúban elesett katona maradványai kerültek elő Debrecenben
A csata egyik kulcsfontosságú momentuma volt, amikor a szovjetek bekerítették a magyar 3. hadsereget, majd október 6-án harckocsikkal és gyalogsággal szét is verték azt. Október 13-14-én a Berettyó és Sebes-Körös közötti területen is heves harcok folytak. A szovjetek előrenyomulása Debrecen felé lassan haladt, de végül október 19-én elfoglalták a várost. A városba a szovjet csapatok egy különleges lovas-gépesített csoport élén vonultak be, melyben kozák lovasok is szolgáltak.