Ahogy azt Debrecentől megszokhattuk, hétről hétre újabb különleges fajjal gazdagszik az ország első vidéki állat- és növénykertjének gyűjteménye: tíz év után ismét fekete hattyúk (Cygnus atratus) érkeztek a Nagyerdőbe.
A három tojó – egy 2018-as és két 2022-es kelésű madár – nem is akárhonnan, egyenesen Athén városának állatkertjéből, az Attica Zoological Parkból érkezett adományként a Zoo Debrecenbe, és már birtokba is vették új, lakhelyüket, a Hattyús tavon, ahol a vendégek is megcsodálhatják őket – tájékoztatott dr. Nagy Gergely Sándor ügyvezető igazgató.
A fekete hattyú a hattyúk közül az egyetlen faj, amely természetes körülmények között kizárólag fekete tollazattal rendelkezik – csupán a szárnyai alsó részén találhatóak a fehér másodlagos evezőtollak, amelyek repülés közben válnak láthatóvá. Különleges színezetével, elegáns tartásával és vörös csőrével a világ egyik leglátványosabb vízimadarának számít. Ausztrália őshonos faja, amely a kontinens tavaiban, folyópartjain és mocsaras vidékein fordul elő, gyakran hatalmas, akár ezres csapatokban.
Az európai kontinensen igazi ritkaságnak számít: jelenleg kevesebb mint 300 egyed él állatkertekben. A faj már a 18. században szimbólummá vált: addig a nyugati világ számára a „hattyú” szó gyakorlatilag egyet jelentett a hófehér madárral – egészen addig, amíg Ausztrália felfedezésekor elő nem került ez a sötét tollú faj. Innen ered az „egy fekete hattyú is elég, hogy megcáfolja az elméletet” kifejezés is, amely máig használatos a tudományos gondolkodásban. A faj Ausztrália kulturális örökségének is fontos része: Nyugat-Ausztrália hivatalos madara, amely 1973-ban II. Erzsébet királynő jóváhagyásával került az állam címerébe és zászlajára.
Az állam nevét viselő Swan River (Hattyú-folyó) is róla kapta a nevét még 1697-ben, a holland felfedezők után. A Zoo Debrecen számára külön öröm, hogy e látványos faj ismét a gyűjtemény része lehet, hiszen az intézmény évtizedek óta elkötelezett a ritka, sokszor veszélyeztetett állatfajok bemutatása és megőrzése mellett. A most érkezett három tojóval a cél egy stabil csapat kialakítása.
A fekete hattyú ugyan nem tartozik a veszélyeztetett fajok közé, azonban élőhelyének átalakulása és az invazív fajok régiónként veszélyeztethetik populációját. A faj hosszú életű, gyakran évtizedes, monogám párkapcsolatokban él, és gondosan neveli fiókáit – így a természetvédelmi programokban is ideális szereplő. A fekete hattyú visszatérésével újabb különleges fajjal találkozhatnak a látogatók a Zoo Debrecen természeti sokféleséget bemutató – és folyamatosan gyarapodó – gyűjteményében, amely a felfedezés, az élmény és a tanulás jegyében várja vendégeit a nyári szezonban is.