Május 8-án indult a Feminárium programsorozat Debrecenben, amely a nők közéleti szerepvállalására, láthatóságára és társadalmi jelenlétének erősítésére hívja fel a figyelmet.
A kezdeményezés Illés-Rácz Mariann, Balláné Csontos Ildikó és Badár Gyöngyi helyi önkormányzati képviselők közös ötlete, akik szerint a közéletnek nemcsak a hivatalos tisztségeket betöltők terepe kell hogy legyen, hanem mindenkié – különösen azoké a nőkért, akik eddig kevesebb lehetőséget kaptak a megszólalásra és a részvételre.
Interjú a szervezőkkel
Mi a célja a Feminárium szemináriumsorozatnak?
A legfontosabb cél, hogy teret adjunk a nők közéleti szerepvállalásának, de nem feltétlenül politikai értelemben. Hiszünk abban, hogy a közélet nem csak a pártpolitikáról szól, hanem arról is, hogyan kapcsolódunk egymáshoz emberként, közösségként. Az események lehetőséget nyújtanak arra, hogy beszélgessünk olyan témákról, amelyek érintenek bennünket – némelyik könnyedebb, mások komolyabbak, de mindegyik fontos. Főként a személyes jelenlét és az emberi kapcsolat a lényeg, különösen most, hogy a járvány és az online világ egyre inkább háttérbe szorította az élő találkozásokat.
Hogyan született meg a Feminárium ötlete?
A gondolat a 2019-es önkormányzati választás után merült fel, amikor világossá vált, hogy a frakciónkban négyen leszünk, és közülünk hárman nők vagyunk. Az egyik első frakcióülés végén vetette fel a frakcióvezetőnk, Dr. Gondola Zsolt, hogy kezdjünk ezzel valamit – mutassuk meg, milyen ereje van ennek a női jelenlétnek. Ez rögtön lelkesedést váltott ki belőlünk. Mivel a magánéletben is jó kapcsolatban vagyunk egymással, sok közös téma és érdeklődési kör köt össze minket, már azon az ülésen elkezdtünk ötletelni, kiket hívjunk meg, hogyan épüljön fel a rendezvénysorozat.
Miért tartják fontosnak, hogy női nézőpontból szervezzenek közéleti eseményeket?
A közéletben ma még mindig túlsúlyban vannak a férfiak, és sok nő, aki fontos munkát végez, nincs reflektorfényben. A Feminárium célja, hogy olyan nőket is megszólaltassunk, akik „csak teszik a dolgukat”, de értékes, inspiráló tapasztalataik vannak. Nem csak a jól ismert arcokat hívjuk meg – bár az első alkalmakon ez fontos volt a figyelemfelkeltés miatt –, hanem olyanokat is, akik kevésbé ismertek, de hiteles hangjai lehetnek a közösségünknek.
Milyen témákat dolgoznak fel az eseményeken?
Olyan területekre fókuszálunk, ahol nők dolgoznak, mégis ritkán kapnak nyilvánosságot – például a szociális ágazatban, a segítő szakmákban, vagy olyan munkahelyeken, amelyek kevésbé „tipikus női pályák”. Emellett az is fontos célunk, hogy a vendégek megismertessék a munkájukat és az ahhoz kapcsolódó háttértudást a résztvevőkkel – olyan információkat adjanak át, amelyekkel a hétköznapokban ritkán találkozunk.
A következő vendég Vári Eleonóra lesz. Mit érdemes tudni erről a programról?
Igen, a következő Feminárium június 11-én lesz, ahol Vári Eleonóra, a Piac utcai Eszti Szépészet tulajdonosa lesz a vendégünk. A beszélgetés fókuszában nem csupán a szépségápolás technikai részei állnak, hanem az, hogyan hat a közösségi média a nők testképére és önértékelésére – különösen a fiatal lányok körében. Eleonóra tapasztalatait segítségként hívjuk be ebbe a diskurzusba, hogy eligazodjunk a közösségi médiában keringő, gyakran torz vagy káros szépségideálok között.
Mi a véleményük a divatipar és a fast fashion világáról?
Több oldalról is megközelíthető a kérdés. Egyrészt anyagi szempontból sokaknak a használt ruha vásárlása jelenti az elérhető megoldást, másrészt környezetvédelmi szempontból is pozitív, ha újrahasználunk ruhadarabokat. A fast fashion ipar komoly környezeti terhelést jelent. Sokan közülünk tudatosan vásárolnak turkálókban – nemcsak spórolásból, hanem fenntarthatósági okokból is. A ruhadarabokhoz pedig gyakran érzelmi kötődés is társul: vannak, akik 10–20–30 éve őriznek és használnak egy-egy régi pulóvert, sőt, van, akinek a gyermeke hordja a nagyszülők régi ruháit. Ez már nemcsak újrahasznosítás, hanem hagyomány és emlék is egyben.
Hogyan sikerült az első Feminárium?
Nagyon jól! Az első vendégünk Bereczki Csaba volt, Az utolsó utca utolsó ház című könyv szerzője. Megható, humoros, mégis tartalmas estét élhettünk át, amiért nagyon hálásak vagyunk neki. Nagyon izgultunk előtte, mert mégiscsak egy új kezdeményezésről van szó, ráadásul sokan a Civil Fórumot automatikusan politikához kötik. A Feminárium viszont tudatosan politikamentes esemény. A helyszínválasztás is remekül sikerült – az Interhotel Böszörményi úti rendezvényterme tökéletesnek bizonyult. A vendégek hamarabb érkeztek, később távoztak, sok személyes beszélgetés alakult ki – ez is bizonyítja, hogy nagy szükség van ilyen eseményekre.
A Civil Fórum Facebook-oldalán rendszeresen frissítik az eseményekkel kapcsolatos információkat. A következő alkalom június 11-én, 18:00-kor lesz.