Május 22-én a Zoo Debrecen különleges programokkal és új lakókkal várja a nagyközönséget a Biológiai Sokféleség Világnapja és a Magyar Természet Napja alkalmából. E jeles nap jó alkalom arra, hogy az állatkertek, mint az proaktív természetvédelem élő nagykövetei felhívják a figyelmet a világ és hazánk élővilágának sokszínűségére és megőrzésének fontosságára.
Ahogy azt megszokhattuk a Zoo Debrecen gyűjteménye hónapról-hónapra újabb izgalmas látnivalókkal bővül. Most Amszterdam állatkertjéből érkeztek többek között a délkelet-ázsiai esőerdők zseniális álcázómesterei; az óriás vándorló levelek (Phyllium giganteum), valamint a szintén pazar mimikrijéről ismert kéregutánzó sáskák (Eurycantha calcarata). Ezek az apró élőlények első ránézésre egy levélnek vagy fadarabnak tűnnek – mozdulatlanságuk és rejtőszínük miatt könnyű elsétálni mellettük anélkül, hogy észrevennénk őket.
A harminc levélrovar és húsz sáska mostantól a Zoo Kuckó lakói, így a vendégek akár kézből is megcsodálhatják őket. Továbbá a düsseldorfi állatkertből az Európai Állatkertek- és Akváriumok Szövetsége (EAZA) Vietnamazing / VietnÁMULATOS elnevezésű, kétéves természetvédelmi kampányához kapcsolódóan tíz – mintázatainak és apró kitüremkedéseinek köszönhetően mohos kőfelületre emlékeztető – vietnámi mohabéka (Theloderma corticale) érkezett. Valamint az Európai Fajmegőrzési Tenyészprogram (EEP) keretében megérkezett a fiatal hím abesszin szarvasvarjú (Bucorvus abyssinicus) is.
Így az ország első vidéki állat- és növénykertje immár 185 állatfaj gondozásában és 42 fajmegmentő programban vesz részt, ami alapítása óta a valaha volt legnagyobb. Az állatkert célja, hogy a gazdag gyűjteményével, a látványos bemutatókkal és az interaktív programokkal még közelebb hozza a látogatók számára a természet értékeit. Hiszen a biodiverzitás legnagyobb természetvédelmi kihívása az élőhelyek pusztulása és feldarabolódása, amit főként az emberi tevékenység (erdőirtás, mezőgazdaság, urbanizáció) okoz, mely csökkenti a fajok életterét, elszigeteli a populációkat, és gyorsítja a kihalást. Az új lakók természetesen örökbe fogadhatóak, így a látogatók személyesen is hozzájárulhatnak gondozásukhoz és az állatkert természetvédelmi küldetésének támogatásához.
Az állatkert a jeles naphoz kapcsolódva május 22–23-án előzetes bejelentkezéssel és díjmentes szakvezetés várja az óvodai és iskolai csoportokat. Május 22-én a hazai fajok sokfélesége és a természetvédelem kerül fókuszba, míg május 23-án már a Gyermeknapi Hétvége hangulatával kiegészülve zajlanak a programok. A csoportok általános vagy tematikus szakvezetés közül is választhatnak, melyek elérhetők és foglalhatók a Zoo Debrecen weboldalán.