Pósán László és Bodó Sándor

A hajdú-bihari fideszes képviselők fele már aláírta az ellehetetlenítési törvényt

Helyi hírek

Az Országgyűlésben kedden este befejeződött a közélet “átláthatóságáról” szóló törvényjavaslat általános vitája.

A Halász János és képviselőtársai által A közélet átláthatóságáról címmel benyújtott indítványt eddig 109 képviselő írta alá, köztük három hajdú-bihari is. Név szerint:

Bodó Sándor, Kósa Lajos és Pósán László.

Reméljük, a többiek (Tasó László, Tiba István, Vitányi István) sem késlekednek sokáig, nehogy rajtuk múljon a haza megmaradása.

Fidesz: ukrán állami titkosszolgálati finanszírozásból beindult egy dezinformációs kampány

Kocsis Máté (Fidesz) arról beszélt, hogy a 2021-es év mind a sajtóhíradások, mind az ellenzék parlamenti felszólalásait tekintve pontosan ugyanúgy telt, mint a kedd esti vita. Akkor is elmondták, hogy a kormány jövőre megbukik, aztán “lett ami lett” – fogalmazott. A jelenlegi politikai helyzet az, hogy a Fidesz biztosan parlamenti párt lesz, jó eséllyel indul neki a választásoknak, “önök viszont biztosan nem lesznek parlamenti párt” – jelentette ki.

Kiemelte, hogy az ellenzék folyamatosan a támadás szót használja, de az nézőpont kérdése, hogy ki támadott meg kit. Szavai szerint az Európai Bizottság vezetője egyértelművé és világossá tette, hogy meg akarják buktatni az EU egyik tagállamának demokratikusan megválasztott kormányát, és ehhez adminisztratív és pénzügyi eszközöket használnak. Megjegyezte, hogy 2022-ben az ellenzéki összefogás pártjai amerikai dollárokból finanszírozták a kampányukat, pedig ez 1990 óta tilos Magyarországon.

2022 után “önök a politikában megbuktak, sorozatosan csalódást okoztak a választóiknak, elfogytak, (…) ezért a sajtójuk, a szolgasajtójuk, a baloldali propagandasajtó, a HVG, a 24.hu, a 444, a Telex, az RTL Klub átvette a politikai kezdeményezést” – jelentette ki Kocsis Máté. Ebből következik, hogy a finanszírozók rájöttek, hogy nem azt a néhány “tehetségtelen pártot” kell finanszírozni, hanem a médiát kell külföldről finanszírozni, azokat a civil szervezeteket kell külföldről finanszírozni, amelyeknek az elfogult és egyoldalú jelentéseire alapozva lehet Magyarországot elítélő jelentéseket tenni az európai intézményekben – fogalmazott.

A párbeszédes Szabó Timeának címezve arról beszélt, hogy az “önök hazug propagandamédiája” úgy működik, hogy elcsúsztat egy mondatot, azt kiteszi címbe, “ön csak azt olvassa el (…) és úgy gondolja, hogy én azt mondtam, amit ön ott olvasott“.

Amikor a külföldről finanszírozott médiafelületekről folyik vita, akkor kár azt mondani, hogy a kormány be akarja azokat tiltani, ugyanis a törvény nem tartalmaz ilyen passzust. Magyarországon sajtószabadság van – jelentette ki. Az elmúlt 15 évben mindenki azt írt le, amit akart, lehetett a magyar miniszterelnököt Hitler-bajusszal egy nagy olvasottságú hetilap címlapjára tenni, lehetett bárkiről bármilyen “piszkosságot, gazemberséget”, akár valótlanságot leírni – hangsúlyozta Kocsis Máté. Kiemelte, hogy minden ugyanúgy működik majd tovább, de az nem lehet, hogy valaki külföldről kapjon támogatást. Ez nem egy magyar szabály, a magukra valamit is adó országok erre figyelnek – érvelt.

Felhívta a figyelmet, hogy “itt hever a lábuk előtt egy ukrán lejáratási akció“. Nyilvánvalónak nevezte, hogy Magyarországon ukrán állami titkosszolgálati finanszírozásból beindult egy dezinformációs kampány, azért hogy a kormány megváltoztassa a háborúval és a gyorsított ukrán uniós csatlakozással kapcsolatos álláspontját.

Kocsis Máté azt mondta, hogy egy dolgot nem lehet tenni, méghozzá külföldi állam, külföldi titkosszolgálat, külföldi vállalati pénzügyi csoport vagy külföldi spekuláns megbízásából politikát csinálni Magyarországon, hatalomra törni és átvenni az ország irányítását. Magyarország még soha nem járt jól azzal, ha bármilyen apró szegletét kiszolgáltatottá tette a külföld számára – nyomatékosított.

A politikus érdemi felvetésnek nevezte azt a kérdést, hogy mi van, ha határon túli magyarok küldenek támogatást az egyik általuk kedvelt portálnak. A Szuverenitásvédelmi Hivatalnak ilyenkor nyilván mérlegelnie kell, hogy a külföldi támogatás az “Józsi bácsi ötezer forintja”, egy külföldi cég reklámbevétele, esetleg külföldi állami vagy külföldi titkosszolgálati finanszírozás – közölte.

Szabó Timea értetlenségének adott hangot, amiért szerinte Kocsis Máté felszólalásában kifogásolta, hogy az ellenzéki képviselők behozzák a parlamentbe azt, ami reggel a sajtóban megjelenik.

Kocsis Máté erre úgy reagált, Szabó Timea nem figyelt a szavaira, hiszen ő arról beszélt, hogy a baloldal tehetségtelensége miatt évekkel ezelőtt átvette a politizálást a sajtó.

Megjegyezte: Szabó Timeával “olyan vitatkozni, mint egy galambbal sakkozni“.

Jámbor András (Párbeszéd) kifogásolta, hogy a javaslat 4 órás keretben tárgyalásával elvették a lehetőségét annak, hogy a vitát érdemben lefolytassák.

Kocsis Máté méltánytalannak nevezte a keddi házbizottsági ülés ellenzéki felhánytorgatását, jelezve, az ülés összehívását az ellenzéki frakciók kérték, hogy a keddi napirend és a szerdai költségvetési napirend is uniós napirend lehessen, feltehetően azért, hogy azokon Dobrev Klára is felszólalhasson.

Novák Előd (Mi Hazánk) szerint ha az Európai Parlamentben nem szólalhatnak fel a magyar országgyűlési képviselők, akkor teljesen helytelen gyakorlat európai parlamenti képviselőknek helyet biztosítani a magyar Országgyűlésben.

Kocsis Máté (Fidesz) erre úgy reagált, az európai parlamenti képviselőinket a magyar polgárok választják meg, elnyerték a magyar polgárok bizalmát, ezért helyes, hogy lehet látni őket a magyar parlamentben is.

Zárszó

Halász János zárszavában nehezményezte az ellenzéki képviselők sokszor méltatlan hozzászólásait és személyeskedéseit.

Visszautasította például, hogy lapok betiltására vagy magánszemélyek elleni eljárásokra készülnének. Csak szervezetekre vonatkozik ez a törvény, és csak akkor, ha három feltétel egyszerre teljesül: egy szervezet külföldi támogatásból finanszírozott tevékenységet folytat, a közvéleményt befolyásolja, továbbá veszélyezteti Magyarország szuverenitását – közölte.

Nagyon aktuális a törvény, hiszen az ukrán befolyás már tetten érhető – hangsúlyozta.