A 2025-ös Boldog Város Index szerint Koppenhága érdemelte ki a világ legboldogabb városának címét. Budapest mellett Debrecen is szerepel a listán – szúrta ki a Telex.
A rangsort az Institute for Quality of Life készítette el immár hatodik alkalommal, és az idei évben már 82 különböző indikátor alapján értékelték a városokat. Ezeket hat fő kategóriába sorolták: polgári részvétel, városvezetés, környezet, egészség, gazdaság és mobilitás – ezek összessége adja meg, mennyire élhető egy város.
Az élmezőnyben elsősorban északi, nyugat-európai és ázsiai városok kaptak helyet. Az első tíz helyezett:
-
Koppenhága
-
Zürich
-
Szingapúr
-
Aarhus
-
Antwerpen
-
Szöul
-
Stockholm
-
Tajpej
-
München
-
Rotterdam
A Budapesthez legközelebbi város a listán Bécs, amely a 12. helyet szerezte meg 918 ponttal, mindössze 121 ponttal lemaradva a győztes Koppenhágától. A régióból még Ljubljana került be a felsőbb szegmensbe, a 41. helyre.
Budapest ezúttal nem jutott be a top 100-ba: 700 ponttal a 110. helyen végzett, osztozva a pozíción a kínai Vuhan városával. Ezzel együtt is megelőz több közép-európai nagyvárost, így Prágát (153. hely), Szófiát (155. hely) és Varsót (175. hely).
A magyar főváros mellett egy másik hazai város is felkerült a 200-as listára: Debrecen a 142. helyet szerezte meg, közvetlen Portland mögött és Izmir előtt.
A cívisváros lakói a felmérés szerint elsősorban a polgári részvétellel, a városvezetéssel és a környezettel elégedettek. Fejlesztendő a gazdaság, egészségügy és a mobilitás.
A részletes pontozás alapján Budapest leginkább a mobilitás terén teljesített jól, elsősorban sűrű és diverz tömegközlekedési hálózatának köszönhetően. E kategóriában Budapest több pontot kapott, mint akár Koppenhága vagy Bécs. Ha csak a közlekedés alapján rangsorolták volna a városokat, Budapest a negyedik helyen végzett volna London, Barcelona és Tajpej mögött.
Ugyanakkor az egészségügy területén jelentős lemaradás mutatkozik: Budapest mindössze 58 pontot szerzett, míg az élen álló Linz ebben a kategóriában 177 ponttal zárt. Ez is hozzájárult ahhoz, hogy a magyar főváros nem tudott előrébb lépni az összesítésben.
Az Institute for Quality of Life értékelése globális szinten igyekszik képet adni arról, milyen városokban lehet leginkább boldogan és minőségi módon élni – és a 2025-ös eredmények szerint Budapestnek több területen is lenne még hová fejlődnie.