Az “Emma csöndje” című új előadással várja április 27-én 10 órától a gyerekeket a Vojtina Bábszínház. Gimesi Dóra író saját, az Év Gyermekkönyve és a Merítés- díjjal kitüntetett meséjét állította színpadra a debreceni bábszínházban Grosschmid Erik díszlettervezővel és Takács Mari bábtervezővel karöltve.
Emma épp két hete, három napja és tíz perce jár iskolába. Más, mint az osztálytársai: különösen érzékeny a zajokra, és retteg,
ha meg kell szólalnia mások előtt. Számára az iskola maga a felfoghatatlan, dübörgő káosz, ezért tengerzúgást hallgat a fülhallgatóján, hogy kiszűrje az osztály ricsaját. Nem nagyon érti az embereket, viszont a vízi állatok a barátai: az állatkórházban (Emma szüleinek munkahelyén) ápolt cápa, narvál, lamantin, polip.
Egy nap legyengült kardszárnyú delfin érkezik az akvárium állatkórházába. Fülöp, a kis delfin nem találja a helyét a többi állat között, de nem maradhat a kórházban, hiszen láthatóan semmilyen betegsége nincsen. Egyedül Emma képes megérteni őt, csak ő tud segíteni rajta. De ehhez le kell győznie önmagát, el kell mondania a felnőtteknek, mi a baj Fülöppel.
A darab születéséről Gimesi Dóra elmondta, íróként régóta foglalkoztatta, mit jelent egy gyereknek másmilyennek lenni egy közösségben. „Sok időt töltöttem egy barátnőm autista kisfiával, ami nagyon inspirált, mint ahogy az is, hogy olvastam egy cikket egy süket kardszárnyú delfinről. Elgondolkodtatott a lehetőség egy gyerekszereplőről, akinek túlhallása van, túlérzékeny és egy állatszereplőről, aki épp fordított helyzetben van, hisz semmit nem hall, ezért nehéz túlélnie a tengerben. Mi történik, ha összeeresztem őket a történetben, és meg tudják érteni egymást?”
S hogy miért ajánlja a mesét Nagy Mónika bábszínész? „Már a nézőtéren csodálatos látvány fogadja a gyerekeket: olyan világba csöppengetnek, amit a Vojtinában még nem láthattak, hisz tengeri élőlények elevenednek meg a színpadon. Láthatunk polipot, fehércápát, pörölycápát, ráját, tengeri csillagokat, medúzákat, lamantint. Hangulatos a zenei atmoszféra is, amiben szó szerint lubickolhatnak végig az előadás folyamán. Ha pedig a tartalom felől közelítünk, a történet olyan kérdéseket vet fel, mint a barátság, felelősségvállalás, önmagunk legyőzése, egymás segítése és elfogadása, amelyek meghatározóak a 6 éven felüli korosztály számára is.”
Fotó: Csatáry-Nagy Krisztina