A debreceni Kistemplom – közismert nevén Csonkatemplom – az elmúlt időszakban jelentős fejlesztéseken esett át, az uniós GINOP pályázat keretében megvalósított beruházásoknak köszönhetően. A felújítások célja a turisztikai vonzerő növelése, valamint az épület biztonságának és látogathatóságának korszerűsítése volt. A munkálatokról dr. Sárosi Dániel, a Kistemplom turisztikai vezetője tájékoztatta portálunkat.
A torony és a kilátó
A torony tetejéről már messzelátóval is kémlelhető a város és környéke. A torony felső burkolatát műfüves réteggel látták el, amely nemcsak esztétikus, hanem időtálló megoldás is. A belső falazat újrafestése és meszelése szintén megtörtént, a villámhárítók új burkolatot kaptak, illetve pótolták a hiányzó elemeket.
A torony feljárója teljesen megújult – biztonságos tetőablakos megoldást alkalmaztak, a lépcsőzet stabil és kényelmes, biztosítva ezzel a látogatók biztonságos közlekedését a tetőtéri kilátóhoz.
A tűzőrszoba és a történelmi berendezés
A torony egyik legizgalmasabb szintje a tűzőrszoba, amely korhű berendezést kapott: ágy, asztal, bábu korhű ruhában, történelmi tablókon bemutatott debreceni tűzvészek történeteivel. A 1800-as évek nagy tűzvészei, köztük az 1802-es és az 1811-es események, különösen érintették a templomot, ezekről is részletes tájékoztatás olvasható a falakon.
Kilátószint és fotópont
A torony alján egy fotópont került kialakításra: hatalmas méretű, korhű debreceni városkép tárul a látogatók elé. A fotózáshoz pad is rendelkezésre áll, így emlékfotók készítésére ideális ez a pont. A torony eredeti gerendázatát megerősítették, és modern, biztonságos járófelülettel látták el.
Óraszerkezet és technikai újítások
A templom órája is megújult: az 1932-es óraszerkezet megőrzése mellett modernizálták az időmérési rendszert. Ma már internetes vezérlésű, így a harangok pontos időben szólalnak meg. A tűzőrszobában egy kiállítás is látható, amely a tűzőrök életét mutatja be, valamint helyet kapott egy eredeti vaskályha, zászló és a korabeli tűzőri felszerelések is.
Középső toronyrész
Mozgásérzékelős világítótesteket szereltek fel, és friss meszelést kapott a teljes szint. A biztonsági korlátok megerősítése elengedhetetlen volt, mivel a torony fokozott forgalmú turisztikai látványossággá vált.
Tetőtér és héjazat
Az új héjazattal és cserépfedéssel ellátott tetőtérbe üvegezett nyílászárók kerültek beépítésre. A fénybeáramlást későbbiekben további világítási rendszer teszi majd még látványosabbá.
Látogatottság
A 2024-es évre kitűzött 9040 fős látogatószámot messze túlszárnyaltuk: közel 15 000 fő látogatta meg a templomot. A múzeumok éjszakája, templomok éjszakája, valamint zenei rendezvényeink kiemelkedő sikert hoztak. Ezeket egy lelkes kis csapattal szerveztük, és a marketing révén elértük a debreceni közönséget.
A torony visszaépítésének története
A templom tornyát 1907-ben egy orkánerejű szél rongálta meg, statikailag bizonytalanná vált, így elbontották. A helyén kialakult négy bástyaszerű sarok ma kilátóként szolgál. Bár korábban volt szó a torony visszaépítéséről, végül az épület jellegzetessége, városi szimbólummá válása miatt nem került rá sor.
A templom alagsora és vízszigetelés
A látogatók több mint 2 méterrel a városi szint alá érkeznek az alagsorban, ahol új információs táblák segítik a tájékozódást. Ez a szint nem megsüllyedt, hanem a város töltődött fel az évszázadok során. A templom stabil colopok (cölöpök) rendszerére épült. A vizesedés elleni védelem érdekében speciális páraáteresztő vakolattal látták el a belső és külső falakat.
Modern vezérlés és boltív alatti pihenőzóna
Új kamerarendszert szereltek fel, amely lehetővé teszi a toronyba látogatók követését és szükség esetén segítségnyújtást is. Az alagsorban kialakított pihenőtérhez kapcsolódó vitrinek ajándéktárgyakat – könyveket, hűtőmágneseket – kínálnak.
Báthory-síremlék és hangtechnika
Bár a Báthory család síremléke nem újult meg teljeskörűen, a festés kiterjedt erre a területre is. A templombelső teljes hangtechnikája megújult: új keverőpult, oszlopokba rejtett vezetékek, kivetítő és projektor került beépítésre. Három nagy képernyőn keresztül közvetítik a templom elejében zajló zenei eseményeket a távolabb ülő látogatók számára.
Turisztikai nyitás és befogadóképesség
A turisztikai irányvonal 2023-ban indult el, azóta koncertek, iskolai rendezvények, például a Dóczy Gimnázium istentiszteletei rendszeresen megtöltik a 1100 fő befogadására alkalmas templomot. Bár kisebb, mint a Nagytemplom, mégis szinte teljes kihasználtsággal működik.