Ágyi poloska Debrecenben

Debrecen sem mentes az élősködőktől – így harcol velük a kártevőirtó

Helyi hírek

Debrecen, az ország második legnagyobb városa, nemcsak mérete miatt, hanem a sok panelháznak köszönhetően is potenciálisan ideális terep lehet a kellemetlen kártevők megjelenésére. A patkányok és csótányok mellett az egyik legnehezebben kiirtható faj az ágyi poloska, amely ellen sokszor csak hosszadalmas, kitartó munkával lehet fellépni. De vajon milyen a helyzet Debrecenben az ágyi poloskák frontján? Egy helyi kártevőirtó szakember, Ugray Sebestyén válaszolt kérdéseinkre.

– Mi inspirál valakit arra, hogy a kártevőirtást válassza hivatásául?

Részemről részben családi hagyomány, részben pedig idővel megszerettem ezt a szakmát.

– Gyerekként is ez volt az álma? Mit szeret leginkább ebben a munkában?

Nem, gyerekként nem ez volt az álommelóm, de nagyon élvezem, hogy folyamatos mozgásban vagyok, nap mint nap emberekkel találkozom, és segíthetek a problémáik megoldásában. Ez ad értelmet a munkának.

– Inkább rovarokkal vagy rágcsálókkal van több dolga?

Mindkettővel rendszeresen találkozom, nem tudnék egyet sem kiemelni, amelyik ne okozna komoly gondot. Legyen szó cégről, magánszemélyről vagy társasházról, mindenhol előfordulhatnak.

– Apropó, patkányok. Olvasóink rendszeresen küldenek videókat a Nagyállomás környékén feltűnő példányokról. Mi okozza ezt a jelenséget?

Legfőképp a rendezetlen körülmények: eldobált szemét, nem megfelelően ürített kukák, elhagyatott, kezeletlen területek. Emellett Debrecenben elmaradt az úgynevezett deratizáció – vagyis az egészségügyi kártevők elleni védekezés –, ami szintén hozzájárul a probléma fennmaradásához.

– A csótányok is előkelő helyet foglalnak el a kellemetlen lakótársak listáján. Mit tehetünk ellenük?

A megelőző, úgynevezett preventív irtást emelném ki. Bárhol megjelenhetnek, és sajnos könnyen behurcolhatók – például zsugorfóliás termékekkel, költözés során, stb. Fontos a rendszeres ellenőrzés és az elővigyázatosság.

– Változott-e a helyzet az elmúlt évekhez képest? Ha igen, minek köszönhetően?

Sajnos nem javult. Sokan csak akkor hívnak szakembert, amikor már súlyossá vált a probléma. Társasházakban ez különösen jellemző, és sokszor még a költségeken is próbálnak spórolni. Ráadásul előfordul, hogy az érintettek nem engedik be a szakembert a lakásba az irtás idején, ami tovább nehezíti a munkánkat.

– Az egyik legkellemetlenebb rovar, amely otthonainkba beférkőzhet, a közönséges poloska. Mit tehetünk ellene ipari vagy házi módszerekkel?

A boltokban is kapható III. forgalmi kategóriájú szerek segítségével jól kordában tartható a szaporodásuk. Teljesen megszüntetni nehéz, de egy szakember által végzett vegyszeres kezelés jelentősen csökkentheti az egyedszámot.

– Az ágyi poloska kiirtása komoly kihívást jelent. Csak panellakásokban fordul elő, vagy bárhol megjelenhet? És mit tegyünk, ha találkozunk vele?

Sajnos már szinte mindenhol felbukkanhat: kollégiumokban, szállodákban, egészségügyi intézményekben, sőt, akár tömegközlekedési eszközökön is. Leginkább a szövetes felületeken, kárpitokon tud elbújni, ezért fontos, hogy a napi viselt ruhát alaposan átnézzük, és lehetőség szerint azonnal mossuk. Otthoni észlelés esetén érdemes az ágyneműt és ruhát minimum 60 fokon kimosni. Kezdeti stádiumban a bolti szerek segíthetnek, de a legtöbb esetben szakember beavatkozására van szükség.

– Milyen most a helyzet Debrecenben ágyi poloska tekintetében? Javulás, romlás, stagnálás?

Jelenleg inkább stagnál. Az elmúlt nyáron viszont nagyon sok megkeresést kaptunk ezzel kapcsolatban.

– Egy korábbi, 2017-es országos térkép alapján Budapest számított a legfertőzöttebb városnak. Hogy áll ehhez képest Debrecen?

A jelenlegi tapasztalataink szerint Debrecen hasonló mértékben fertőzött, mint a főváros.

– Tudják, hogy a város mely részei érintettebbek? Vezetnek erről statisztikát?

Mi nem készítünk hivatalos statisztikát, de a tapasztalatok alapján a társasházi övezetek nagyobb kockázatot jelentenek. Konkrét városrészt viszont nem tudnék kiemelni, ahol rosszabb lenne a helyzet.

– Előfordulhat, hogy tömegközlekedési eszközökön, az ülések szöveteiben is megbújik ez az élősködő? Vagy emiatt nem kell aggódnunk?

Sajnos a tömegközlekedés sem jelent kivételt. A szövetes ülések ideális búvóhelyet kínálnak számukra, ezért egyáltalán nem kizárt, hogy ott is megtelepednek. Utazás során sem lehetünk teljesen nyugodtak.

– Faragó László –