Zebraszerda Debrecen

„Stop, akkugyarmat; stop, kötelezettségszegés; stop, lopás!” – üzenték Debrecenből

Helyi hírek

Debrecenben, a Nagyállomás előtt gyűltek össze civilek a 68. ZebraSzerdán, hogy a gyülekezés szabadságával élve fejezzék ki véleményüket az akkumulátorgyárak, a korrupció, valamint a szerintük alapjogokat sértő kormányzati intézkedések ellen.

A résztvevők hangsúlyozták: az egészséghez, lakhatáshoz, oktatáshoz való hozzáférés alapjog – ahogy a szabad véleménynyilvánítás és a gyülekezés is. „Mi élni szeretnénk. A csend nem rend. Szabad a vélemény, szabad a hang – hadd szóljon! Elég a bántalmazásból. Békét szeretnénk” – hangzott el a demonstráción.

A felszólalók szerint „Putyin, haza”, és „demokráciát, szolidaritást és fenntarthatóságot szeretnénk Debrecenben”. Emellett követelték a közpénzek átlátható felhasználását is: „Közpénzből közmédiát, közegészségügyet, közoktatást, közbiztonságot mindenkinek. Stop, korrupció, stop, lopás! Csatlakozzunk az Európai Ügyészséghez! Népszavazást!”

„Még csak 35 éves a demokrácia. Kérünk még 15 évet, hogy megtudjuk, melyik a jobb: a szovjet uralom vagy a demokrácia. Éljen a magyar szabadság, éljen a haza!” – hangzott el.

A demonstráción többször elhangzott: Debrecent nem kérdezték meg arról, akar-e akkumulátorgyárat a város szélére. A résztvevők szerint a város mégis nyolcat kapott. „A víz élet, a lítium méreg. Mit választanál? Mi élni szeretnénk. A csend nem rend. Szabad a hang, szabad a vélemény, szabad a gyülekezés, szabad a szerelem.”

Kifogásolták az oktatás helyzetét is: „Ha nincs kémiatanár, nem érted, mitől mérgez a gyár. Ha nincs matektanár, nem tudod, hogy a 40% nem nulla.” Szerintük az „NMP-tartalmú” akkumulátorgyártás súlyosan egészségkárosító, és elhangzott az is, hogy több magyar hagyta el az országot az elmúlt években, mint 1956-ban.

A demonstrálók szerint az ország „akugyarmattá” vált, ahol az emberek helyett a gyárak érdekeit szolgálják a döntések.

Követelték, hogy az uniós források eléréséhez csatlakozzon Magyarország az Európai Ügyészséghez, mert így nem lenne szükség kínai hitelre, „amiért cserébe el kell adni a vízkészleteinket az akkugyáraknak”.

„Álljon le a gyár, amíg fel nem nő a véderdő! Körülbelül 10-20 év, ha most elkezdődik a változás.” Hangsúlyozták: „Most itt az idő. Emberséget, szolidaritást, empátiát, együttérzést várunk a döntéshozóktól.”

A résztvevők szerint a budapesti „Mini-Dubaj” terveinek megakadályozása mintát adhat: „Ha ott sikerült, talán Debrecenben is sikerülhet megállítani a nyolc akugyár felépítését. A víz nélkül nincs élet, tanár nélkül nincs jövő. Mondd, te mit választanál? Mi élni szeretnénk.”

„Stop akkugyarmat, stop kötelezettségszegés, stop propaganda, stop lopás! Nem tudunk annyit adózni, amennyit lopnak”

– üzenték a demonstrálók, és emlékeztettek: „Túl sokan haltak meg a forradalmak és szabadságharcok alatt azért, hogy mi demokráciában születhessünk. Reméljük, így is marad. Most még megállíthatjuk a tragédiát.”