A ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) – több mint fél évszázad elteltével – újra megjelent Magyarországon, s ezzel egyedülálló kihívást jelent a hazai gazdatársadalom és az állattenyésztés számára. Maga a fertőzés rendkívül gyorsan terjed a párosujjú patás állatok között (szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly stb.), és már igazoltan felbukkant Győr-Moson-Sopron megyében. A kór országos terjedésének megakadályozása kulcsfontosságú: a megelőzésben és a tájékoztatásban való gyors és hatékony együttműködés kiemelt érdekünk Hajdú-Biharban is.
Nem lehet elég óvatosnak lenni!
Kiss László – a Fejlesztési, Tervezési és Stratégiai Bizottság ellenzéki elnökhelyettese – azzal a céllal nyújtott be előterjesztést a Bizottsághoz, hogy a ragadós száj- és körömfájás elleni felkészülést, megelőzést és a gazdák tájékoztatását napirendre tűzzék. A megyében ugyanis számos állattartó egyre jobban aggódik a betegség esetleges megjelenése miatt, különös tekintettel arra, hogy a vírus Győr-Moson-Sopron megyében már bizonyítottan felütötte a fejét.
Ménes Andrea, a Bizottság elnöke (Vámospércs tavaly leváltott polgármestere) ugyanakkor – „jogszabályi feladat- és hatáskör hiányára” hivatkozva – nem kívánta az anyagot önálló napirendi pontként tárgyalni. A döntés nem a tartalmi mondanivaló elutasításáról szólt: magát a megelőzés és a tájékoztatás fontosságát senki sem vitatta. A vita inkább arról folyt, hogy a megyei önkormányzatnak van-e közvetlen szerepe lehet a járványügyi megelőzési feladatokban. A fideszes döntéshozók egyértelműen amellett érveltek, hogy nincs.
Annak érdekében, hogy a megelőzés és tájékoztatás témája mégis teret kapjon, Kiss László a Bizottság ülésén, az Agrárkamara tájékoztatója során vetette fel a ragadós száj- és körömfájás járványügyi kockázatát. Itt az Agrárkamara részéről jelen lévő előadó egyértelműen jelezte: ők is rendkívül fontosnak tartják a tájékoztatást és a megelőzést, továbbá mindent megtesznek, hogy a helyi gazdákat időben és pontosan informálják.
Kiss László, (Közösen Hajdú-Biharért Képviselőcsoport) a Bizottság elnökhelyettese hangsúlyozta:
„Az a célom, hogy Hajdú-Bihar megyében a helyi gazdák megkapják azt az információt és támogatást, amelyre szükségük van. Minden olyan témát, ami a megye lakosságát és gazdáit érinti, kötelességünk napirendre tűzni, lehetőségeinkhez képest érdemben foglalkozni vele. Nekünk ugyanúgy érdekünk, hogy a ragadós száj- és körömfájás ne jelentsen olyan gazdasági csapást, mint amilyet okozhat.”
Hol tájékozódhatnak az érintettek?
A járványhelyzet friss alakulásáról, az elrendelt megelőző intézkedésekről és a területi információkról a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hivatalos oldalán található tájékoztató. Fontos, hogy minden állattartó és érintett figyelje a Nébih közleményeit, a hatósági döntéseket és az export-/importkorlátozásokról szóló híreket. Ez a legegyszerűbb módja annak, hogy időben reagálni tudjanak egy esetleges fertőzésgyanúra, illetve betartsák az előírt intézkedéseket.