KÖTTUSA Debrecen

A függőségről nyíltan: fontos témát boncolgattak Debrecenben a Köttusa rendezvényén

Helyi hírek

A Láthatatlan Árvák című könyvből rendeztek felolvasóestet Debrecenben, majd kötetlen beszélgetés következett mentálhigiénés szakemberekkel a Méliusz Juhász Péter Könyvtár – Központi Könyvtárban február 19-én, csütörtökön. A beszélgetés Marton Krisztina Köttusa-nagykövet. Berényi András Debreceni KEF szakmai elnök és Tőkés Tibor, az ORSZIK Boldogkerti Támogatott Lakhatás vezető nagykövete között zajlott.

A beszélgetés által érintett témák, tanulságok, következtetések

A gyerekek csendben figyelnek. Miközben körülöttük minden zajlik, szétesik, összeomlik, ők csak állnak, és próbálják túlélni. Nem sírnak, nem panaszkodnak. Megtanulják, hogy a világuk kiszámíthatatlan, hogy az érzéseiket jobb eltemetni. De vajon milyen hatással van mindez a jövőjükre?

Hazánkban több százezer gyermek nő fel szenvedélybeteg szülők mellett. Egy becslés szerint, ha ezek a gyerekek élőláncot alkotnának, Budapesttől Pécsig érnének. Mégis, róluk alig esik szó. Az ő problémáikat sokszor nem látjuk, mert kifelé tökéletes képet mutatnak. De mi zajlik valójában a lelkükben?

A gyermekkori trauma öröksége

A szenvedélybeteg családokban felnövő gyerekeknek gyakran nincs lehetőségük arra, hogy kimondják, amit éreznek. A legfontosabb szabályok, amelyeket megtanulnak:

  • Ne bízz senkiben!
  • Ne beszélj a problémáról!
  • Ne mutasd ki az érzéseidet!

Ezek a gyerekek sokszor nem is tudják, hogy az, amit átélnek, nem normális. Megszokják a kiszámíthatatlanságot, az érzelmi vagy fizikai bántalmazást, az elhanyagolást. Megtanulják, hogy a szeretet feltételekhez kötött, és hogy az életük egyik pillanatról a másikra káoszba fordulhat.

Amikor aztán felnőnek, ezek a minták mélyen beléjük ivódnak. Gyakran találkozunk olyan emberekkel, akik azt mondják: „Én nem akarok olyan lenni, mint a szüleim.” Mégis, ha nem dolgozzák fel a múltjukat, könnyen ugyanabba a spirálba kerülhetnek.

Az elfojtott érzelmek ára

A gyerek, aki traumában nő fel, nem akar érezni. Nem akarja érezni a fájdalmat, a félelmet, a bizonytalanságot. Idővel azonban rájön, hogy ha a rossz érzéseket elfojtja, a jókat sem tudja megélni.

Ez az érzelmi elfojtás gyakran vezet különböző pszichés problémákhoz, például:

  • Kodependencia (társfüggőség)
  • Borderline személyiségzavar
  • Depresszió
  • Szorongás
  • Szerhasználati problémák

Sokan közülük felnőttként sem tanulják meg, hogyan kezeljék az érzéseiket. A frusztrációt, a stresszt, a fájdalmat gyakran ugyanúgy próbálják csillapítani, ahogyan a szüleiktől látták: alkoholhoz, drogokhoz, önpusztító viselkedéshez nyúlnak.

A felismerés pillanata – hogyan lehet kilépni a körforgásból?

Sokan csak akkor ébrednek rá, hogy változtatniuk kell, amikor már a teljes összeomlás szélén állnak. A cikkben idézett történet főszereplője is így járt.

Éveken át próbálta megőrizni a tökéletes látszatot, miközben egy bántalmazó kapcsolatban élt, és ő maga is szerhasználóvá vált. Amikor már minden darabokra hullott, és a gyerekei is kezdtek eltávolodni tőle, egyetlen döntés állt előtte: vagy elpusztítja önmagát, vagy megpróbálja visszavenni az irányítást az élete felett.

A felépülés hosszú út. Nem egyetlen döntésről szól, hanem rengeteg kisebb lépésről:

  1. Felismerni, hogy probléma van.
  2. Segítséget kérni. Ez lehet terápia, támogató közösségek vagy szakemberek által vezetett programok.
  3. Új mintákat tanulni. Fejleszteni a kommunikációt, az érzelemkifejezést, a határok meghúzását.
  4. Támogató környezetet építeni. Sokszor a legnagyobb akadályt az jelenti, hogy a szenvedélybeteg családtagok nem támogatják a felépülést.

A történet főszereplője végül a gyerekei miatt választotta a józan életet. Nem akarta, hogy ők is ugyanazokat a traumákat vigyék tovább, amelyeket ő örökölt.

KÖTTUSA Debrecen

Mit tehetünk mi?

A probléma nemcsak az érintettek, hanem a társadalom felelőssége is. A szenvedélybeteg családokban élő gyerekeknek segítségre van szükségük – még mielőtt a trauma és a függőség elérné őket.

Mit lehetne tenni?

  • Iskolai prevenciós programok bevezetése. Az érzelemfejlesztés, a kommunikációs készségek fejlesztése segíthet megelőzni a későbbi problémákat.
  • Biztonságos felnőttek jelenléte. Egy tanár, edző vagy más felnőtt, akihez a gyerek bizalommal fordulhat.
  • Önsegítő csoportok és közösségi támogatás. Az olyan programok, mint az ACA (Alkoholisták Felnőtt Gyermekei) segíthetnek az érintetteknek feldolgozni a múltjukat.
  • A társadalmi szemléletformálás. Beszéljünk többet a problémáról, hogy ne maradjon tabu.

Mert a függőség és a családi trauma nem egyik napról a másikra alakul ki – és nem is egyik napról a másikra lehet kijönni belőle. De ha felismerjük a mintákat, ha megtanuljuk kimondani az igazságot, és ha merünk segítséget kérni, akkor van esély a változásra.

És ha ezek a gyerekek végre hangot kapnak, ha végre nemcsak csendben figyelnek, hanem el is mondhatják, amit éreznek – akkor talán egy napon kevesebb gyermeknek kell majd a múltja miatt szenvednie.