Magyar Péter hétfő este saját csatornáján beszélgetett Ruszin-Szendi Romulusszal, a Magyar Honvédség volt parancsnokával, aki a Tisza Párt évértékelőjén való felszólalása után mind kormánypárti, mind ellenzéki támadásokat kapott.
Politikai támadások és kritikák
Német Szilárd – aki korábban a Honvédelmi Minisztérium államtitkára volt – kijelentette, hogy többé nem fogja fogadni Ruszin-Szendi hívásait, és egy nemzeti szalagot használt arra, hogy „szégyen, gyalázat” feliratot írjon rá. Ruszin-Szendi szerint ez azt mutatja, hogy a politikai nézetkülönbségek miatt emberi kapcsolatok szakadnak meg, ami káros a társadalomra.
Kósa Lajos is megszólalt az ügyben, ő pedig azt kritizálta, hogy Ruszin-Szendi felvette a felesége nevét. Erre úgy reagált: „A nevemmel sokat viccelődnek, de amíg ez a legnagyobb problémájuk velem, addig nincs gond.”
A beszélgetés során szóba került, hogy a kormányoldali propaganda árulónak bélyegzi azokat, akik a Tisza Párthoz csatlakoznak. Ruszin-Szendi szerint ez a fajta hozzáállás nemcsak őt érinti, hanem mindenkit, aki kritikát fogalmaz meg a hatalommal szemben.
Kósa Lajossal (“a Fidesz humoristájával”) kapcsolatban Magyar Péter azt is megjegyezte, a debreceni politikus lehet, hogy azért piszkálja Ruszint, mert irigy a volt hadseregparancsnok angoltudására.
Odatekertük az említett részhez:
A katonák politikai szerepvállalása
Felmerült a kérdés, hogy mennyire szokatlan, ha egy volt katonai vezető politikai szerepet vállal. Ruszin-Szendi szerint ebben semmi rendkívüli nincs: más országokban, például Törökországban, Romániában vagy Csehországban is töltenek be katonai múlttal rendelkező emberek magas politikai pozíciókat.
Hangsúlyozta, hogy elkötelezett a honvédelem ügye iránt, és jelenleg a Tiszánál lát lehetőséget arra, hogy ezért tegyen. Elmondása szerint sok egyenruhás – katonák, rendőrök, tűzoltók – kifejezetten örült annak, hogy képviselni fogja az érdekeiket.
A honvédségi gép és a nemzetbiztonsági kérdések
Magyar Péter rákérdezett arra a vádra is, miszerint Ruszin-Szendi egy honvédségi gépet hívatott ki Amerikába luxuscélokra. Ruszin-Szendi ezt határozottan cáfolta, és elmagyarázta, hogy egy reptéri baleset történt, amelynek következtében a gép szárnya megsérült. A hadsereg ezért küldött egy másik gépet az alkatrészekkel és szerelőkkel.
Hangsúlyozta, hogy a vezérkar főnöke nem ülhet fapados járatra, hiszen olyan érzékeny információkat szállít és olyan döntéseket kell hoznia akár repülés közben is, amelyek nemzetbiztonsági jelentőségűek. A katonai szállítógépek célja éppen az, hogy a Magyar Honvédség vezetői biztonságosan és hatékonyan eljuthassanak stratégiai tárgyalásokra.
A hatalom és a propaganda működése
Ruszin-Szendi szerint a jelenlegi hatalmi elit nehezen viseli, ha egy volt katonai vezető szakpolitikusként jelenik meg a közéletben. Úgy látja, hogy az ellene indított támadások egy összehangolt politikai és médiakampány részei.
A beszélgetés végén kiemelte: továbbra is kiáll a honvédség és más rendvédelmi szervek érdekeiért, mert szerinte jelenleg nincs más, aki ezt megtenné. Hozzátette, hogy a katonák, rendőrök és tűzoltók hivatástudatból szolgálnak, de az államnak biztosítania kell számukra a megfelelő megbecsülést és életkörülményeket.