Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata nagy hangsúlyt fektet a városi faállomány megőrzését, fejlesztését biztosító kezelésre és ápolásra. A Zöld Kódexben alapvetésként és célkitűzésként jelenik meg a városképi és városökológiai szempontból értékes fasorok megőrzése, rekonstrukciója, az „örök fasorok” megtartása.
Az új fásítások mellett továbbra is nagy figyelmet szentelünk a meglévő fák védelmére, a zöld városszövet megőrzésére olyan intézkedéssel, mint az ÖRÖK FASOROK – Debrecen UTCAZÖLDÍTÉSI és fasor-rekonstrukciós programja.
Debrecen számos utcáján találhatóak jellegzetes és koros fasorok, melyekre gondosan vigyázunk. A városi faállományt és fasorainkat folyamatosan ellenőrizzük, vizsgáljuk és tervszerűen, ütemezetten folynak a fakezelések.
A madarak fészkelési idején kívüli őszi-téli-koratavaszi időszak kiválóan alkalmas a rendszer szintű faápolási munkák elvégzésére, ennek megfelelően már elkészült a Puzdra, Péchy, Szentgyörgyi utca gallyazása, a héten pedig megkezdődtek a szakszerű gallyazási munkálatok a Hatvan utcán, ezzel párhuzamosan befejeződnek az Esze Tamás utca munkái, csütörtökön pedig a Kétmalom utcában is elindultak a faápolási munkák emelőkosaras járművel. A munkálatokat szakkivitelezők végzik, a Zöldterületi Osztály szakembereinek irányítása mellett. A Komlóssy és Bessenyei utcák ugyancsak érintettek a szóban forgó faápolási munkákban. A Komlóssy utcán a munkák a tervek szerint a hét folyamán elkészülnek, ezt követően folytatólagosan a következő napokban a szakkivitelező a szomszédos Bessenyei utcában végzi a munkálatokat.
“Zöld Kódex”, rózsaszín (füst)köd. Hiányosságoktól hemzseg Debrecen környezetvédelmi terve. Vélemény
A fasorok folyamatos ápolásával, cseréjével zöldebb utcák, egészséges fasorok, élhetőbb lakó-környezet, fenntartható városfejlesztés valósul meg, a városi utcák folyamatos növényborítottságának biztosításával pedig „örök fasorok” alakíthatók ki, hogy az utánunk következő generációk számára is megmaradjanak.
A koros fák kezeléséről való gondoskodás azért is kiemelt jelentőségű, mert ezek a fák az elmúlt évtizedek alatt olyan méretű zöldfelületeket alakítottak ki, melyeknek köszönhetően lombkoronáik jelentős porszűrő- és károsanyagmegkötő-, ugyanakkor oxigéntermelő képességgel bírnak, árnyékuknak és párologtatásuknak hála pedig a nyári hőségben hűvösebb ezáltal elviselhetőbb mikroklíma jellemző a környezetükben. A fasorok a városi hőszigethatás csökkentés fontos eszközét jelentik és így az urbánus környezet nélkülözhetetlen részét képezik.