A FÓRUM Debrecen Bevásárlóközpont az idei évet Iátványos Ásványkiállítással indítja, mely program sajtótäjékoztatójával egybekötött megnyitójára tisztelettel naeghivja a sajtó képviselöjét.
A kiállítás a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar és a Nagyerdei Kultúrpark közremüködésével valósul meg. A rendezvény célja, hogy közelebb hozza a természet csodáit a Iátogatókhoz, különös hangsúlyt fektetve az ásványok és közetek világának megismertetésére, melyek a világ minden tájáról származnak. A kiállításon igazi különlegességeket, többek között világító ásványokat is bemutatnak, melyek páratlan élményt nyújtanak az érdeklödöknek.
Milyen ásvänyok vannak a mobiltelefonunkban, a fogkrémben és babahintöporban? Eszünk-e ásvźnyokat? Hogyan kerül víz a csapba? Mitöl drágák a drágakövek? Hogyan törnek ki a vulkánok? Mit tudunk a mammutokról? Miért hires a kabai meteorit? Miért hasznos ismernünk a kristályokat, hol lehet őket megtalálni a Földön?
Csak néhány érdekes kérdés, amire eddig csak a geológusok tudták a pontos választ. Most a Debreceni Egyetem geológus oktatóinak segítségével választ kaphatunk ezekre és még sok más érdekes földtani kérdésre. Megismerkedhetünk a gyémánttól az agyagokig sok – sok ásvánnyal, amelyek körülvesznek minket és pótolhatatlanok a mindennapjainkban és bemutatjuk a kabai meteorit másolatát is.
Lehetőségünk lesz apró, több millió éve elpusztult ösmaradványok vizsgálatára és megnézhetjük, hogyan néz ki egy kőzet, amikor olyan vékony, hogy már átlátszó. Mindemellett január 30-án 16 órától érdekes elöadásokat tekinthetnek meg az alábbi témákban: 1. Rózsa Péter: Salétrom – Az Alföldtöl az Atacamáig. 2. Harangi Szabolcs: Felkészülni hatalmas vulkánkitõrésekre – azaz hogyan formálták a vulkánkitõrések a tõrténelmet és hogyan fogják a jõvot. 3. Virág Attila: Mamutvadászok Magyarországon Mindezek mellett egy 3D nyomtató is munkába áll, naponta más – más ásványformát vagy ásmaradványt nyomtatunk ki.
A diákoknak lehetőségük lesz az egyetemi oktatókkal való személyes találkozáson túl megismerkedni néhány érdekes geológiai módszerrel és műszerrel (pl.: mikroszkóp, Schmidt kalapács, stb… ), ami segítheti oket a kõzelgo pályaválasztásban. Hétvégén kézműves foglalkozásokon kőfestés kõzben próbálhatják ki kreativitásukat gyermekek és felnőttek egyaránt.