Oslo karácsonyi vásár

Jobb, mint a debreceni? Ilyen egy karácsonyi vásár Skandináviában

Helyi hírek

A karácsonyi vásárok népszerű hagyománynak számítanak, amelyeket minden évben számos nagyvárosban megrendeznek Európa-szerte. A debreceni vásárról már korábban írtunk, és a budapesti forgatag horrorisztikus árai is bejárták a hazai sajtót, így most egy kicsit távolabbra tekintünk.

Nemrég lehetőségem nyílt ellátogatni Skandináviába, egészen pontosan Norvégia fővárosába, Oslóba. Ha már ott jártam, kíváncsi voltam az ünnepi forgatagra és természetesen az árakra is: vajon mennyibe kerül mindez az egyik legdrágább európai országban? Fontos tisztázni, hogy a nem EU-s Norvégiában a norvég korona a hivatalos fizetőeszköz, amelynek árfolyama hozzávetőlegesen 35 forint.

Az oslói Jul i Vinterland, azaz szabad fordításban „Karácsonyi Csodaország” elnevezésű vásárt a főutca, a Karl Johans gate mellett rendezik. A rendezvény november 9-től egészen szilveszterig tart. A norvég főváros autentikus skandináv ünnepi hangulatot kínál ezzel az eseménnyel, ahol a látogatók forró csokoládé és a híres gløgg (forralt bor vagy gyümölcsléből készült alkoholmentes változat) mellett számos nemzetközi és helyi finomságot is megkóstolhatnak. A helyszínt többféle közlekedési eszközzel is könnyen meg lehet közelíteni (busz, metró, villamos), és szinte lehetetlen eltéveszteni, mivel a vásár a Nemzeti Színház szomszédságában található. A legjobb, ha úgy találjuk meg, mint a napkeleti bölcsek: követjük az óriáskereket, a Julestjernent, vagyis a „karácsonyi csillagot”.

Ingyenes korcsolyapálya és virtuális szánkózás Oslóban

Belépéskor már látható, hogy ez egy kicsit zsúfoltabb rendezvény, mint a debreceni vásár, mivel kisebb területen helyezkedik el. Ennek ellenére minden adott ahhoz, hogy ünnepi hangulatba kerüljünk. Például ott van a Spikersuppa nevű jégpálya, amelyet ingyenesen használhatnak a látogatók. Ugyanakkor érdemes saját korcsolyát hozni, mert a bérlés 200 koronába kerül, ami közel 7000 forint. Ezzel szemben Debrecenben a Kossuth téri jégpálya használata alkalmanként 1500 forint, és a kísérőknek is fizetniük kell ennek a harmadát. A debreceni pályán a korcsolyabérlés mondjuk barátságosabb áron elérhető, mivel az összeg megegyezik a belépődíjjal. Ott azonban letétként valamilyen személyes iratot vagy készpénzt is le kell adni.

Oslóban a háromdimenziós szemüveggel való szánkózás is ingyenes, bár a nagy sor miatt ezt nem próbáltam ki. A vásár területén található LED-es fényinstalláció, amely a csillagos égboltot imitálja, szintén díjmentesen megtekinthető. A legtöbb vásári szórakozásért azonban fizetni kell. Az óriáskerék használatáért például egy családi jegy öt személyre 399 NOK (kb. 14 000 Ft), de a körhinta és a téli csúszdák is külön díjazás ellenében használhatók. A sorban állás elkerülése érdekében a vásár weboldalán előre is meg lehet vásárolni a jegyeket, amelyek ára 50-60 korona között mozog. Fontos azonban, hogy a fel nem használt jegyek árát nem térítik vissza.

Forralt bor, cukrozott alma és churros minden mennyiségben

Egy karácsonyi vásárból természetesen nem hiányozhatnak a tradicionális gasztronómiai fogások. Az italok közül a már említett gløgg a legnépszerűbb, amely alkoholmentes változatban is elérhető. Az ital meglehetősen édes, ezért akik valami egyszerűbbre vágynak, inkább a forró csokoládét választhatják. Az italok ára általában 60 koronától kezdődik. Összehasonlításképpen: Debrecenben egy ízesített epres forralt bor olcsóbb volt, és számomra nagyobb élvezetet nyújtott.

A vásáron cukrozott almát is kínálnak. Ez az Egyesült Államokból származó édesség karamell- vagy csokoládébevonattal készül, de a gyümölcs fanyarsága miatt nem mindig nyújt teljesen édes élményt. Az ára 59 korona, de érdemes inkább a helyi fánkot, a smultingert választani. Négy darab 2000 forint körüli áron kapható, és nagyon finom, még porcukor nélkül is.

A spanyol churros is rendkívül népszerű, különösen a Nutellával töltött változat, amely közel 5000 forintba kerül, míg a fahéjas verzió 3000 forintért vásárolható meg. Debrecenben ugyanez körülbelül 2500 forint. Oslóban a churrost már automatából is meg lehet rendelni, ami kényelmesebbé teszi a vásárlást. Kürtőskalácsot is árulnak, de az ára jóval magasabb, mint Magyarországon: a sima cukrozott változat 3500 forint, míg a fahéjas és diós verzióért 5200 forintot kérnek.

Helyi különlegességek: rénszarvasburger és raclette

Az édességek előtt érdemes megkóstolni néhány helyi különlegességet. A rénszarvasburger például 179 koronába (kb. 6300 Ft) kerül, míg a kebabváltozat 219 korona (kb. 7700 Ft). Ezeket különféle extrákkal, például coleslaw salátával vagy hagymás-gombás szósszal tehetjük még ízletesebbé, egy-egy plusz tételért 1500 forint körüli összegért. A rénszarvashúst szárított formában is árulják, gyakran marhával keverve, hogy szaftosabb legyen, és áfonyalekvárral tálalva igazán különleges élményt nyújt.

Oslo vs Debrecen

Az oslói karácsonyi vásár árai a magasabb megélhetési költségek és az erősebb valuta miatt jelentősen meghaladják a magyarországi árakat. Míg Debrecenben barátságosabbak az árak, Oslo autentikus skandináv hangulata és a különleges élmények feledhetetlen adventi időszakot kínálnak. A hideg, télies időjárás és a hó is hozzájárult ahhoz, hogy igazán ünnepi hangulatba kerülhessek.

– Faragó László –