Ötvenezren látogatták már meg az uniós pénzből felújított debreceni és vidéki templomokat

Helyi hírek

2024-ben már az első fenntartási évben jelentősen túlteljesítette a vállalt látogatószámot az Orando et Laborando projekt keretében felújított hat református templom, köztük három debreceni és három vidéki helyszín. Az ötvenezredik látogató belépését december 10-én sajtótájékoztatón ünnepelték a Debrecen-Kossuth utcai Református Egyházközségben.

Hirdessen nálunk! Megéri!

Fekete Károly, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke Illyés Anikót köszöntötte, aki november végén jubileumi látogatóként lépett be az egyik templomba. A püspök ezzel szimbolikusan köszönte meg az érdeklődést, amelyet a látogatók tanúsítottak az elmúlt év során. A projekt keretében megújult debreceni templomok – az Egyetemi Templom, a Kistemplom és a Verestemplom – mellett a kismarjai, létavértesi és szatmárcsekei református templomokat is rekonstrukciónak vetették alá.

Az európai uniós támogatással megvalósult program keretében a fenntartási időszak első évére 40 ezer látogatót vállaltak, ám már 11 hónap alatt meghaladták az 50 ezres látogatószámot. Fekete Károly a sajtótájékoztatón kiemelte, hogy az eredmény mögött a partnergyülekezetek szoros együttműködése és számos turisztikai és kulturális program áll. A püspök bejelentette, hogy 2025-ben a turisztikai program tovább bővül egy missziói célú zarándokprogrammal, amely különösen a szabolcs-szatmár-beregi régió kerékpáros útvonalaira épít majd.

Tematikus útvonalak és új programok

Katona Ilona, az egyházkerület turisztikai szakértője hangsúlyozta a tematikus útvonalak sikerét, amelyek között helyet kaptak például irodalmi és történelmi témák is. A „Debrecen, a reformáció városa” összefogás a helyi református templomokat kapcsolja össze közös belépőjeggyel és városfelfedező játékokkal. A szatmárcsekei templom az „Irodalomtörténeti emlékhelyek Szatmárban” program részeként Kölcsey Ferenc munkásságát állítja a középpontba, míg a kismarjai és vértesi templomok a „Koronás fejedelem útján – Bocskai nyomában” örökségtúra állomásai.

Katona Ilona kiemelte az egyházkerület által szervezett, Debrecenben 12, vidéken 4 alkalommal megrendezett templomtúrák népszerűségét is, valamint a nevezetes napokhoz, például a Templomok éjszakájához és a Turizmus világnapjához kapcsolódó programokat.

Kulturális események és közösségi élmények

A Verestemplom az év során a TemplomTér rendezvénysorozat keretében könnyűzenei eseményeknek adott otthont. Olyan művészek és zenekarok léptek fel, mint Harcsa Veronika, Udvaros Dorottya, az Aurevoir Duó és a Platon Karataev duó.

Tóth-Mihala Veronika lelkipásztor a közösségi élmények fontosságát hangsúlyozta, kiemelve, hogy a rendezvényekkel sikerült megszólítani a kultúrára és spirituális élményekre nyitott közönséget. A lelkipásztor szerint a gyülekezetek közötti találkozások, közös programok és bibliaórák is gazdagították a résztvevők élményeit.

A programok és fejlesztések sikere egyértelműen igazolja, hogy az egyházi turizmusnak komoly vonzereje van, különösen akkor, ha kulturális és spirituális értékekkel is kiegészül.