Önkormányzat: “a Kormány támogatásával a debreceniek 50 éves álma vált valóra”

Helyi hírek

A “Kormány támogatásával” a debreceniek 50 éves álma vált valóra: a kizárólag ökológiai, természetvédelmi célokat szolgáló Civaqua-program első ütemével a Tisza vize megérkezett a Tócóba – emlékeztet a debreceni önkormányzat. A Civaqua-program által kék folyosók jönnek létre, kék gyűrű alakul ki városunk körül, zöld folyosókkal és zöld szigetekkel gondoskodnak a zöld gyűrűről, a kék-zöld infrastruktúra együttes fejlesztéséről.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A közleményben részletezik, “a Civaqua-program keretében létrehoztuk a Vezér utcai víztározót. Környezetének rekreációs célú funkcióbővítésével a kikapcsolódást szolgáló utcabútorokat telepítettünk és hamarosan átadunk egy játszóteret is. Önkormányzatunk folytatja a Tócó környezetében a zöld infrastruktúra fejlesztését: megújítjuk a vízfolyás menti fűzfasort”.

“Debrecenben több tízezer fasori fa található. A fák állapotát a polgármesteri hivatal zöldterületi osztályának szakemberei rendszeresen végzett helyszíni bejárásaik alkalmával folyamatosan ellenőrzik, ami alapján a főkertész szakmai irányítása mellett megteszik a szükséges intézkedéseket” – írják.

A Károli Gáspár utcán található csavart fűz állományt korábban azért telepítették a Tócó menti sétány mellé, mert gyorsan növő, vízparti környezetbe való puhafa, amely viszonylag rövid idő alatt jelentős lombtömeggel látja el környezetét. Azonban a fűzfasor egyedei mára meghaladták azt a kort, amelyen túl lakókörnyezetben biztonságosan megtarthatók. Az utóbbi időben tapasztalható szélsőséges, viharos időjárás miatt már több fa dőlt ki, hasadt ketté.

“Ugyan rendszeresen végeztünk alakító gallyazásokat, de a fák a patak felé növesztették lombkoronájukat, törzsük S-alakúvá vagy Y elágazásúvá vált, statikájuk meggyengült. A csavart fűz rövid életű, ebben az életstádiumban már kártevőkre, betegségre érzékeny.”

A városvezetés szerint a teljes fasor egészségi állapota oly mértékben leromlott, hogy cseréje, felúíjtása mára indokolttá és elkerülhetetlenné vált, mellyel kapcsolatban a környéken élő lakosok is támogatásukat fejezték ki. A fasor cseréjét ütemezetten hajtják végre, hogy folyamatosan legyen élő, zöld fasor a sétány mentén. A zöldterületi osztály elvégezte a fák állapotának felmérését, melynek eredményeként még ebben az évben megkezdődik a fasor rekonstrukciója. Az első ütem – mely a Vezér utca felőli I. és II. lehajtó közötti területet foglalja magába – felmérése szerint az itt lévő 28 faegyedből 10 leginkább leromlott állapotú csavart fűz kivágása és tuskómarása történik meg.

A kivágandó fák pótlásaként 15 vízpartra való, mégis a városi környezetet jól tűrő lándzsáslevelű égert (Alnus Spaethii) ültetnek.

“Az elöregedett, veszélyessé vált fűzfák eltávolítása 2024. december 11-én – szerdán – kezdődik, december 13-án – pénteken – pedig már telepítjük is a fasort felújító égercsemetéket. Így gondoskodunk a biztonságos, folyamatosan zöld környezetről” – írta az önkormányzat.

Fotó: debrecen.hu