Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata soron következő Közgyűlésén a képviselők számos jelentős ügyben hoznak döntést, amelyek egyes helyi adók és a debreceniek által igényelhető szociális támogatások mértékét is érintik a 2025-ös esztendőben.
A Közgyűlés elé terjesztett javaslatokról Papp László polgármester, Széles Diána alpolgármester és Papp Viktor, a Fidesz-KDNP frakció vezetője sajtótájékoztató keretében számolt be 2024. november 21-én.
Könnyítés a debreceni családok számára a szociális támogatások esetében
A debreceni családok támogatása, valamint a gondoskodáspolitika kiemelt feladata és célja Debrecen város vezetésének, ezért számos szociális támogatás úgy változik, hogy az erre rászorulók jogosultsága a jövőben is megmaradjon. Ehhez kapcsolódik a Közgyűlés napirendi pontjai között szereplő, a települési támogatásokat szabályozó helyi önkormányzati rendelet módosítása. A rendeletmódosítást a minimálbér, a garantált bérminimum és a nyugdíjak 2025. évi várható emelkedése, az infláció, valamint a mindennapi gyakorlat során szerzett tapasztalatok átvezetése teszik indokolttá.
1. Annak érdekében, hogy a rászorulók jogosultsága továbbra is megmaradhasson, az alábbi ellátások támogatási jogosultságát megalapozó, egy főre jutó jövedelem mértékének 15 %-os emelésére (a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díj támogatás kivételével, ahol 6 %-os az emelés) tesz javaslatot a rendelet módosítása:
· lakásfenntartási támogatás,
· adósságcsökkentési támogatás,
· pénzbeli időszaki támogatás,
· nevelési támogatás,
· pénzbeli eseti támogatás,
· temetési támogatás,
· kelengyetámogatás,
· iskolakezdési támogatás,
· gyógyszertámogatás,
· 70. életévüket betöltött személyek hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díjának támogatása,
· a Debrecen Város Napján született gyermek édesanyja részére adott támogatás.
2. Az előterjesztés javaslatot tesz továbbá az alábbi támogatások mértékének emelésére, annak érdekében, hogy a debreceni családok számára elérhető támogatások megőrizzék reálértéküket:
· lakásfenntartási támogatás,
· nevelési támogatás,
· temetési költségek megfizetéséhez nyújtott támogatás,
· kelengyetámogatás,
· iskolakezdési támogatás.
A támogatások mértéke átlagosan 4%-kal emelkedhet.
3. A lakásfenntartási támogatás esetében a jövedelemhatárok és a támogatás mértékének emelése mellett módosítani szükséges a lakásfenntartási támogatás szabályozását is.
A rendeletet az alkalmazása során szerzett tapasztalatokra tekintettel úgy indokolt módosítani, hogy a közüzemi díjak megfizetéséhez kért támogatás esetén – az eddigi 1 helyett – lehetőség legyen akár 2 szolgáltatóhoz kérni a támogatást. Erre kizárólag közüzemi díjak esetében nyílna lehetőség. Így a kis számlával rendelkező kérelmezők 2 általuk választott szolgáltatóhoz is kérhetik a támogatás utalását. Amennyiben a kérelmező 2 szolgáltatót jelöl meg kérelmében, a támogatási összeg kiutalására 50-50%-os arányban kerül sor közvetlenül a szolgáltatóknak.
Bővül a Főnix Lakásprogramban résztvevők köre
Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata Közgyűlése ez év áprilisában döntött arról, hogy Főnix Lakásprogram elnevezéssel 2025. évtől 5 éves határozott idejű lakhatási támogatási programot hirdet. A Debrecenben ingatlant fejlesztő, valamint lakástulajdonnal rendelkező vállalkozásokkal, a Debrecenben működő vállalkozásokkal, mint munkáltatókkal, továbbá a Cívis Ház Zrt.-vel, mint bérbeadást koordináló szervezettel összefogásban, a munkáltatók 35 év alatti, magyar állampolgárságú munkavállalói lakhatásának segítése érdekében oly módon, hogy a program időtartama alatt az önkormányzat a bérelt lakáskontingens piaci bérleti díjának 1/3-ad részét finanszírozza.
Az előterjesztés tájékoztatást nyújt a program bevezetése érdekében eddig megtett intézkedésekről, továbbá szól arról is, hogy a munkáltatói kör kiszélesedik a Debrecenben székhellyel, telephellyel vagy fiókteleppel rendelkező vállalkozások mellett az állami vagy önkormányzati feladatot ellátó költségvetési szervekkel, lehetővé téve ezáltal, hogy a versenyszféra mellett a közszférában dolgozó debreceni fiatal foglalkoztatottak is lehetőséget kapjanak minőségi lakáshoz jutásra a piacinál kedvezőbb bérleti díj ellenében.
A Program 2025-ben indul el, amelyet megelőzően ez év decemberében sor kerül a pályázati felhívások Tulajdonosi és Gazdaságfejlesztési Bizottság általi véleményezésére, majd a Cívis Ház Zrt. általi kiírására.
A Kormány lakhatási programja
A Program versenyképességét támogathatja a Kormány által 2025. január 1. napjától bevezetni tervezett havi 150 ezer forintos, a SZÉP-kártyával azonos, béren kívüli juttatásnak minősülő,
kedvezményes adózású új lakhatási támogatás, amelyet szintén 35 év alatti munkavállalók esetében támogathat a munkáltató. A Kormány új, 21 lépéses Gazdaságpolitikai Akciótervének keretében az országos lakhatási feltételek fejlesztése érdekében meghirdetett, fiatalok számára nyújtható új támogatási formák részletes feltételei még nem ismertek, azok jelenleg kidolgozás alatt állnak, de bízunk benne, hogy a Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata által ez év áprilisában útjára indított Főnix Lakásprogramban részt vevő fiatal munkavállalók ezen lakhatási támogatást is igénybe tudják majd venni, tovább csökkentve a lakhatással felmerülő kiadásaikat.
A helyi adók és közszolgáltatások változása
Az elmúlt időszakban számos olyan intézkedés valósult meg a város saját forrásaiból, amelyek a helyi adóbevételek folyamatos növekedése miatt a lakosság jólétét és jóllétét hivatottak biztosítani. Ilyen a panelprogram, valamint a helyi egyedi védelem alatt álló épületek felújítását szolgáló pályázat, továbbá a Főnix Lakásprogram is, amely a Debrecenben dolgozó fiatal magyar állampolgárok lakhatását hivatott elősegíteni. A helyi adók többsége több éve, akár évtizede változatlan, és országos kitekintésben is Debrecenben kell fizetni az egyik legalacsonyabb hozzájárulást éves szinten. A helyi adók és közszolgáltatások változásához szükséges rendeletmódosítás a következő módosítási javaslatokat tartalmazza:
1. Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata 2013 óta hatályos önkormányzati rendelete meghatározza, hogy magánszemélyek, vállalkozások számára kötelező évente építményadót fizetni. Az adó alapja az építmény négyzetméterben számított hasznos alapterülete.
Az adónem-kötelezettség mértéke városunkban 2013-tól változatlan. Ennek okán kijelenthető, hogy a megyei jogú városokhoz képest a Debrecen által alkalmazott adómértékek általánosságban alacsonynak tekinthetők.
A közgyűlési előterjesztés a helyi építményadó mértékének módosítására tesz javaslatot. Ennek értelmében 2025. január 1-jétől a magánszemélyek esetében 750 Ft/m2-re, míg a vállalkozások esetében 1250 Ft/m2-re változna az adófizetési kötelezettség. Kiemelendő, hogy több megyei jogú várossal ellentétben Debrecenben a magánszemélyek esetében a lakóingatlant nem terheli építményadó-fizetési kötelezettség.
Ennek eredményeképpen a Közgyűlés soron következő ülése tárgyalja:
· a köztemetőkről és a temetkezés rendjéről szóló rendelet módosítását: az előterjesztés 2025. január 1. napjától javasolja a temetőbe való behajtás díjának változatlanul hagyása mellett az önkormányzati rendelet mellékleteiben rögzített díjak inflációt követő díjkorrekcióját.
· a távhőszolgáltatási díjak megállapításáról és alkalmazásáról, valamint a távhőszolgáltatás egyes kérdéseiről szóló rendelet módosítását: a távhőszolgáltatói hálózatra való csatlakozásért az ingatlanfejlesztők, beruházók által fizetendő csatlakozási díj 40%-kal történő megemelését 2025. január 1. napjától.
· a közterület használatáról szóló rendelet módosítását: A jelenleg hatályos közterület-használati díjak 2023. január 1. napja óta nem változtak. Az önkormányzati rendelet felülvizsgálata során az előterjesztés javaslatot tesz a rendelet által szabályozott közterület-használati díjak 9%-os mértékű változtatására.
· a közterületek tisztántartásáról és a zöldterületek védelméről szóló rendelet módosítását: az önkormányzati rendelet felülvizsgálatát követően – a fenntartási és helyreállítási költségek nagymértékű emelkedésére tekintettel – a közterületek tisztántartásáról és a zöldterületek védelméről történő hatékony gondoskodás céljából indokoltnak tartjuk a zöldterület védelmi díjak 10%-os mértékben történő emelését.
· A fentieken túl áttekintettük az önkormányzat és a DKV Zrt. között helyi személyszállítási szolgáltatás ellátására létrejött Közszolgáltatási Szerződésben szabályozott díjak mértékét is. Fontos hangsúlyozni, hogy továbbra is fenntartjuk a 2024. április 1. napjával bevezetésre került, a Debrecenben működő köznevelési intézményekben óvodai jogviszonnyal, illetve tanulói jogviszonnyal rendelkező 6-14 év közötti gyermekek, tanulók részére biztosított díjmentes utazást a Junior Debrecen Városkártya bérleten keresztül.
Mindezek mellett a DKV Zrt. javaslatot nyújtott be a menetrend szerinti helyi személyszállítási viteldíjak és pótdíjak átlagosan 10,4%-os mértékű, 2025. január 1. napjával történő módosítására.