A szépkorúakat segítve két évtizede tevékenykedik Debrecen Megyei Jogú Város Városi Szociális Szolgálata Szávay Gyula Utcai Telephelye. Az évforduló alkalmából jubileumi ünnepséget rendeztek 2024. november 18-án.
Széles Diána alpolgármester köszöntőjében arról beszélt, hogy húsz évvel ezelőtt az volt a Szávay Gyula utcai intézmény létrehozásának célja, hogy minőségi idősellátást tudjon nyújtani. Két évtizede az akkor beköltözők még például egy kiskertet is műveltek, s így valóban olyan volt a ház, mint egy család otthona. Azóta nyilvánvalóan nagyon sokat változott az idősellátás.
A családok próbálják otthon ellátni az időseket, s amikor már valóban annyira megromlik az egészségi állapotuk, hogy szakmai segítségre van szükség, általában akkor szoktak az intézményekhez fordulni. Az alpolgármester megköszönte a Szávay Gyula utcai intézmény vezetőjének és munkatársainak azt, hogy az ellátottak itt mindig nagyon vidámak, mosolygósak, jól érezhető körükben az emberi melegség, a szeretet jelenléte. Itt valóban otthonra talál mindenki, aki ennek az intézménynek a lakója lesz.
Széles Diána szerint a debreceni idősellátásban a „Szávay Gyula utca” fogalom, a minőség védjegye. Ehhez pedig nem elég a szép épület, a jó minőségű környezet, hanem olyan munkatársaknak is kell tevékenykedniük ebben a házban, akik szívüket-lelküket adják a gondozottakért, és ennek nyomán mindenki boldognak érezheti magát. S ez a legfontosabb dolog! Az, hogy egy település mennyire gondoskodik a polgárairól, arról ismerszik meg, milyen minőségű az intézményrendszere.
Széles Diána szerint Debrecen ezen a téren példát mutat, és a megfelelő költségvetési források biztosításával igyekszik olyan idősgondozási színvonalat nyújtani a debrecenieknek, ami a város rangjához méltó. Ezért pedig Debrecen Megyei Jogú Város Városi Szociális Szolgálata minden – közel 300 – dolgozóját köszönet illeti.
Az alpolgármester köszöntőjét követően az évforduló alkalmából Papp László polgármester emléklapját adta át Debrecen Megyei Jogú Város Városi Szociális Szolgálata Szávay Gyula Utcai Telephelye intézményvezetőjének, Kosztáné Hadházi Tündének.
Nagy Lajosné, Debrecen Megyei Jogú Város Városi Szociális Szolgálatának intézményvezetője kiemelte: annál nagyobb köszönet talán nincs is munkájukért, mint amikor az ellátottak és hozzátartozóik elégedettek, mosolyognak. Az intézményvezető ezt követően részletesen ismertette a Szávay Gyula utcai egység történetét, egészen 2001-től az épület megépítését lehetővé tevő pályázat benyújtásától kezdve.
Nélkülözhetetlen munkát végeznek a dolgozók
Az intézmény – a Debrecen Megyei Jogú Város Idősek és Csökkentlátók Otthona tagintézményeként – 2004. november 15-én nyitotta meg kapuit, ahol kezdetben 24 lakó számára nyújtottak emelt szintű idősotthoni ellátást. Eredetileg 12 apartman jellegű lakószobával, plusz egy betegszobával nyitottak. 2007-ben már 13 lakószoba állt rendelkezésre összesen 28 férőhellyel, idősotthoni ellátás keretében. 2012-ben a telephelyet szervezetileg a Debrecen Megyei Jogú Város Idősek Házához csatolták, immár 32 férőhellyel, majd 2017-ben Debrecen Megyei Jogú Város Városi Szociális Szolgálatának egyik egysége lett.
Ez az otthon az elmúlt két évtizedben nemcsak menedék volt, hanem közösségi tér, ahol barátságok szövődtek, az itt élők megosztották egymással örömüket, bánatukat
– mondta Nagy Lajosné.
Az itt dolgozó ápolók, gondozók, szakemberek munkája nélkülözhetetlen. Nem csak fizikai gondoskodást nyújtanak, hanem lelkileg is támaszt jelentenek a lakók számára. Az ő odaadásuk, emberségük és szakértelmük révén az idősek otthona igazi otthonná vált. Ezen a különleges évfordulón az intézményvezető mindenkinek köszönetet mondott, aki hozzájárult az otthon sikeréhez, köztük a lakóknak, hozzátartozóknak, a támogató közösségeknek is – mindenkinek, akik hozzájárultak ahhoz, hogy az idősek otthona szeretetet és gondoskodást nyújtson az ellátottaknak.
Reményének adott hangot annak kapcsán, hogy az elmúlt két évtizedben itt megteremtett szellemiség tovább él, és még sok generáció számára mutat majd példát. Azt kívánta, hogy ez az otthon továbbra is az idősek második otthona legyen, ahol megbecsülést, szeretetet és gondoskodást találnak.
A köszöntőket ünnepi műsor követte, melynek keretében Varga Dezsőné hozzátartozó és Szabó Miklósné ellátott mondta el gondolatait az intézményről, a Hajdú Néptáncegyüttes táncosai léptek fel, Kardos László Béláné szavalt, a lakók elénekelték az intézmény indulóját, videóösszeállítást tekintettek meg az elmúlt néhány esztendő történéseiről, a Derék Utcai Idősek Klubjának tagjai country-táncot adtak elő, a finálé pedig egy vidám közös mozgásos produkció volt a jelenlévők részvételével.
Fotók: debrecen.hu