Kósa Lajos és Deutsch Tamás

Közös fotón Kósa Lajos és Deutsch Tamás

Helyi hírek

Az Ország Háza, művészet és hagyomány az Országgyűlés épületében címmel nyílt fotókiállítás kedden az Európai Parlament brüsszeli épületében.

A kiállítás megnyitóján Gál Kinga, a Fidesz-KDNP európai parlamenti (EP-) delegációjának elnöke elmondta, a tárlat az idén 120 éves magyar Parlament építészettörténetét, művészeti kincseit és kulturális jelentőségét mutatja be. A Parlament vitathatatlanul Magyarország egyik legismertebb nevezetessége, az épület azonban több, mint építészeti remekmű – jelentette ki.

“A Nemzet Háza függetlenségünk, szuverenitásunk és összetartozásunk jelképe”

– fogalmazott.

Vörösmarty Mihályra emlékezve az EP-képviselő közölte, az Országgyűlés épületével a nemzet méltó otthonra talált. Olyan otthonra, mely minden magyaré, bárhol is él a világban. Az Országház ugyanis otthont ad a magyar törvényhozó testület mellett a Szent Koronának is, amely a magyar államiság jelképe – hangsúlyozta.

Emlékeztetett, az Országház építésekor Magyarország földrajzi helyzete és súlya más volt, mint ma. Európa jelentős államaként az ország területe kétharmadával volt nagyobb a jelenleginél. A Parlament épületének műtárgyai Magyarországnak még az 1920-as trianoni békeszerződés előtti gazdag történelmére, küzdelmeire és kulturális sokszínűségére emlékeztetnek. A békeszerződés aláírása után elveszett az ország területének jelentős része és magyar nemzetiségű lakosságának egyharmada – emelte ki.

“Ez megmagyarázza, miért olyan szimbolikus ez az épület nemzetünk számára” – tette hozzá beszédében Gál Kinga.

Vejkey Imre, az Országgyűlés Igazságügyi bizottságának elnöke köszöntőjében a magyar kormány üzenetét közvetítve kiemelte, a magyar Országházat Brüsszelben bemutató kiállítás azt az üzenetet hordozza, amelyet Robert Schuman luxemburgi születésű német-francia kereszténydemokrata politikus, volt francia miniszterelnök mondott: “Európa vagy keresztény lesz, vagy nem lesz”.

Deutsch Tamás, a Fidesz-KDNP európai parlamenti (EP-) delegációjának vezetője azt mondta, hogy a kiállított képek a szavaknál is világosabb választ adnak arra a kérdésre, hogy miért tartják a magyar Országházat a világ egyik legszebb parlamentjének.

A Magyarország egyetemes kulturális vívmányainak csodálatos szimbólumát jelentő épület az immár mintegy ezerszázéves folyamatos európai magyar jelenlét és történelem maradandó erejét, valamint az immár több mint ezeréves folyamatos európai keresztény magyar államiság erejét testesíti meg – tette hozzá beszédében Deutsch Tamás.

Kósa Lajos, az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottságának elnöke felidézte, hogy 112 évvel ezelőtt, 1912. június 7-én merényletet követtek el a Parlamentben Tisza István házelnök ellen. A pisztolylövések nyomait nem javították ki, még mai is ott vannak az alsóházi ülésterem faburkolatán – hívta fel a figyelmet a fideszes politikus.

Fotó: Facebook/Kósa Lajos