Könnyűzenei Közösségi Kulturális Központ lesz a Dósa nádor téren – látványtervek

Helyi hírek

A Dósa nádor téri Könnyűzenei Közösségi Kulturális Központ európai szinten is jegyzett könnyűzenei produkciók fogadására teszi alkalmassá Debrecent. Többek között erről is beszélt Papp László polgármester a létesítmény létrehozásáról szóló tervpályázat eredményhirdetésén 2024. november 8-án.

Az elmúlt öt esztendő alapvetően a nehezebb, komolyabb műfajokat, úgynevezett magas kulturális igényeket kiszolgáló létesítmények fejlesztésével telt. Gondolok itt elsősorban a két nagy színházi fejlesztésre, a Csokonai Fórumra és a Csokonai Teátrum épületének felújítására, de úgy kerek és úgy teljes az élet, hogyha igyekszünk a városi élet minden területére, a kultúra minden területére fókuszálni – jelentette ki Papp László polgármester.

Mint mondta, a városban szükség lesz műfajokon is átívelő és korosztályok közötti hidak építésére alkalmas kulturális központok fejlesztésére, részben arra is tekintettel, hogy a könnyűzenei képzési formák is megjelentek a városban, hiszen a Debreceni Egyetemnek van erre irányuló képzési rendszere, valamint a városnak is van tradíciója a magyar könnyűzene területén. Hangsúlyozta, hogy városi beruházásban olyan infrastrukturális fejlesztéseket indítanak el, amelyek európai szinten is jegyzett könnyűzenei produkciók fogadására teszik alkalmassá Debrecent.

– Nagyon kevés olyan minőségi klub, könnyűzenei kulturális központ létezik ma Budapesten kívül, ha létezik egyáltalán, amelyik alkalmas arra, hogy nem csak hazai, a hazai könnyűzenei élet prominensei, hanem adott esetben akár Európából, vagy a világ bármely más pontjáról ismert, kedvelt, szeretett, vagy felkapott zenekarok, előadóművészek számára biztosítson fellépési, megjelenési lehetőséget. A Dósa nádor téri Könnyűzenei Közösségi Kulturális Központ létesítésével egy olyan hiátust akarunk kiküszöbölni a város kulturális életében, amely eddig nem létezett – fogalmazott a városvezető. Hozzátette, a fejlesztéssel kifejezetten a könnyűzenei klubok hangulatát szeretnék megidézni és az ifjúságot integráló városként kiszolgálni a velünk együtt élő 70 ezer fiatal szórakozási igényeit.

Fotó: debrecen.hu

– A város a léptékváltás fázisában van, ez érezhető az élet minden területén, így a kultúra területén is. Szeretnénk Magyarország legjobb klubjait, vagy legjobb klubjai közé tartozó helyeket Debrecenben tudni, és ezzel együtt indukálni és támogatni a debreceni tehetségek pályára lépését is – húzta alá Papp László. Hozzáfűzte, a tervpályázat kihirdetése során a pályázóktól azt kérték, hogy olyan javaslatot tegyenek, amelyben a létesítmény magában foglalja az előadó- és koncerttermeket, a vendéglátó egységeket és a szálláshelyet.

Mint elhangzott, a pályázati felhívásra 23 pályamű érkezett, amelyeket egy szakértőkből álló bírálóbizottság értékelt. A szempontok között építészeti és városrendezési, valamint megvalósíthatósági és gazdaságossági szempontok egyaránt megjelentek. A nyertes pályamű benyújtójával az önkormányzat hamarosan tervezési szerződést köt, amelyet követően elindul az engedélyes és kiviteli tervek készítése, 2025 végén, 2026 elején pedig elindulhat a létesítmény kivitelezése.

– A fejlesztés három nagy ingatlant érint, kettő a Dósa nádor tér utcafrontjába illeszkedik és átnyúlik a színház mögötti Ady park területére a színészház érintettsége okán. A nyertes pályamű biztosítja a két tér közötti átközlekedési lehetőséget, ami szintén egy nagyon fontos elem, hiszen a belváros összefüggő sétáló zóna rendszere gyakorlatilag ezáltal válik teljessé. A színészház integráns részévé válik az alsó szintjeit illetően ennek a központnak, a felső részei pedig szálláshely funkciót fognak ellátni, és így válik egységessé ez a három ingatlan. Az ehhez szükséges szabályozási tervi oldalról szükséges döntéseket a város közgyűlése az elmúlt másfél évben meghozta. Készen állunk arra, hogy Magyarország egyik legjobb szórakoztató központját, szórakozóhelyét az ahhoz szükséges infrastrukturális fejlesztésekkel útjára tudjuk indítani – szögezte le a városvezető.  Végezetül elmondta, hogy Debrecen gyarapszik majd a könnyedebb szórakozás lehetőségeinek egy nagyon fontos központjával, amely megítélése és reményei szerint Magyarország egyik legjobb szórakozóhelyévé válhat a következő években vagy évtizedekben.

Gábor István főépítész köszönetet nyilvánított a magyar építész szakmának az önkormányzat nevében. Mint mondta, igen összetett a térrendszer, ami helyet ad ennek a központnak és nem egyszerű megtalálni a módját, hogy egy érvényes, jól működő kulturális tér alakuljon ki, ami nem csak Debrecen, hanem a nagy régió, akár az ország számára is értékes lesz. A főépítész ismertette a pályázat eredményét, ami szerint a bíráló bizottság úgy döntött, hogy három pályamű részesül díjazásban, négy pedig megvételben.

Az I. díjas pályamű illeszthető leginkább a belvárosi városszövet meglévő elemeinek folytatásában elhelyezendő könnyűzenei közösségi kulturális központ létesítésével kialakuló rendszerbe. A pályamű mind építészeti-telepítési, mind üzemeltetési szempontból kiemelt figyelemmel volt a szomszédos lakóépületekre. A pályaműben lévő koncepció a kulturális, szálláshely és vendéglátás funkciókkal és azok kiszolgálása terén a legkiforrottabb, legátgondoltabb. A beépítés és a hasznosítás együttesen a történetiséget tükröző helyreállítási és kiegészítési elvet is követi, miközben a három épületet egy szövetbe foglalja. Az üzemeltetési szempontokon alapján magas minőséget képvisel.

A bemutatott megoldások újszerűsége és frissessége okán adta a legelőremutatóbb javaslatot a védett és védhető elemek megtartása és rehabilitációja mellett, amely az alapkoncepciót nem érintő módosításokkal alkalmas továbbtervezésre.

A II. díjas pályamű a Dósa nádor téri két épület második emeleti összenyitásával egy nagyvonalú beépítés koncepcióját mutatja be a koncertterem kialakítására fektetve az építészeti hangsúlyt. Az épületek megtartása és hasznosítása az épületek korabeli térigényeinek tovább fűzésével történik meg, ezzel azok építészettörténeti értékei is hangsúlyt kapnak. A környezethez való viszonya barátságos, a telepítés és a szomszédos beépítések kapcsolata ideális. Tekintettel arra, hogy a beavatkozás megvalósíthatósága teljes átépítést felételez a Dósa nádor tér felől, így a beruházás kevésbé gazdaságos, mint az I. díjban részesített pályamű.

A III. díjas pályamű a meglévő történeti szövetbe ülteti a kortárs funkciót, melynek a helye és megjelenése kellő arányban hagyja és változtatja meg a belvárosi szövetet. Ez az arányosság a pályamű egyik legfőbb értéke. A pályamű vizuális üzenete kivetül a belsőépítészeti elemekre is, mely erős összetartó erőnek bizonyul az eltérő karakterű terek összerendezése során. Az I. és II. díjban részesülő pályaművekkel szemben a tervezett terek funkcionális rendszerében található hiányosság a fő helyigényt adó nagy előadótér kiszolgálásában van.

A megvételben részesült pályaművek színvonala alacsonyabb a díjazott pályaművekétől, azonban funkciójukban és külső-belső kialakításukban kidolgozott, koherens pályaművek, melyek jórészt teljesítették a kiírásban foglalt elvárásokat.

* * * * *

NYERTES PÁLYAMŰVEK:

I. DÍJ: ARCHI-BAR Építész Stúdió Korlátolt Felelősségű Társaság

II. DÍJ: Novák Róbert

III. DÍJ: Grafit Műterem Korlátolt Felelősségű Társaság

 

MEGVÉTELBEN RÉSZESÜLŐ PÁLYAMŰVEK:

Balázs és Vecsey Építésziroda Kft.

PS ALKOTÓ Korlátolt Felelősségű Társaság és GINKGO-Zöld Építész Iroda Kft.

DMB Műterem Korlátolt Felelősségű Társaság

JASSÓ Építészműhely Kft.