Nagyerdei Víztorony

“Ellehetetlenítették 23 debreceni civil szervezet közös fesztiválját” – nyílt levél Papp László polgármesterhez

Helyi hírek

Az előzetes megállapodások ellenére nem rendezhették meg 2024. szeptember 28-án az Amnesty International Magyarország és az Alternatív Közösségek Egyesülete szervezésében a 23 helyi civil szervezet tevékenységét bemutató Közös Város – debreceni civil fesztivált – írja az Amnesty International Magyarország.

Hirdessen nálunk! Megéri!

A rendezvényeket a Nagyerdei Víztoronyban és a Roncsbárban tartották volna meg, de mindkét helyszín visszalépett – állítólag nem politikai okokból.

A szervezők szerint az eredeti helyszínnel, a Debreceni Egyetem tulajdonában lévő Víztoronnyal áprilisban megállapodtak, mégis egy héttel az esemény előtt jutott eszükbe, hogy pont erre a napra a futballszurkolóknak is odaígérték a teret. “Szíves elnézésünket kérve tájékoztattak bennünket arról, hogy nekünk kell átszerveznünk a hónapok óta tartó, több száz embert érintő fesztivált.”

“Ezután a Roncsbárral kötöttünk szerződést, azonban két nappal a fesztivál előtt észrevették, hogy az épületük és az udvaruk hirtelen építési területté kell váljon. Ez amiatt is érdekes, mert aznap – azaz szombat este – ennek ellenére koncertet tartanak” – számolt be a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesület – MIAKÖ, az esemény egyik szervezője.

Az Amnesty “Közös Várost!” címmel íródott nyílt levélben ment neki Papp László polgármesternek:

Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a közösségért és egy mindannyiunk számára élhetőbb Debrecenért dolgozó helyi és környéki civil szervezetek nem lehetnek jelen a város egyik legkedveltebb helyén, a Debreceni Egyetem tulajdonában lévő Nagyerdei Víztoronyban, ahogy más, ekkora rendezvény befogadására alkalmas közösségi térben sem.

Tiltakozásunk túlmutat ezen az ügyön, hiszen évek óta több civil szervezet is számos alkalommal szembesült azzal, hogy Debrecenben az egyetem és az önkormányzat tulajdonában vagy kezelésében lévő rendezvényhelyszínek, sőt a legtöbb esetben a magántulajdonban lévő terek sem elérhetőek a független szervezetek számára. Az adminisztratív hibák, a helyszínek foglaltságára vagy egyéb technikai problémákra hivatkozás olyan gyakori, ami alapján joggal gondolhatjuk, hogy a civil szervezetekkel szembeni ellenséges környezet kialakítására és fenntartására irányuló kormányzati törekvések sokakat helyben is (ön)cenzúrára kényszerítenek.

Felszólítjuk a Debrecen város önkormányzatát vezető Papp László polgármestert, hogy két héten belül fogadja a civil szervezetek képviselőit, és közösen találjunk megoldást arra, hogy Debrecen mindannyiunké, egy valóban közös város legyen. Bízunk benne, hogy a polgármester és a város vezetése is értéknek tartják a helyiekért dolgozó szervezeteket, elismerik a munkájukat, és minden debrecenit képviselni szeretnének

– olvasható a közleményben, amely egyben petíció is.