Adó, adózás

Minden, amit az SZJA-bevallásról tudni kell – szakértői tanácsok dr. Horváth Adrienntől

Gazdaság

Már csak néhány óra és lejár a személyi jövedelemadó-bevallás benyújtásának határideje. A bevallással kapcsolatos legfontosabb teendőkről beszélgettünk dr. Horváth Adrienn ügyvéddel.

Debreceni Nap: Hogyan férhetünk hozzá a NAV által készített tervezethez?

Horváth Adrienn: Ha korábban nem kértük a NAV által készített tervezet postázását, úgy a dokumentumot az eszja.nav.gov.hu oldalon érhetőjük el. A belépéshez itt is szükség van DÁP vagy Ügyfélkapu+ regisztrációra.

Debreceni Nap: Hogyan ellenőrizzük a tervezetet?

Horváth Adrienn: A felületen belépve két rovatot látunk, az egyik a bevallás a 2024-es évről, a másik az 1+1%-os nyilatkozat.

A tervezetben szereplő adatok helyességét úgy tudjuk ellenőrizni, hogy azokat összehasonlítjuk a munkáltató(k)tól a 2024-es évre vonatkozóan kiállított 24M30 jelű nyomtatvány adataival. Ezeket az igazolásokat a munkáltatók 2025. január 31. napjáig állították ki és adták át a munkavállalóknak. Az igazolás tartalmazza a munkaviszonyból származó bérjövedelmeket, illetve a munkáltató (kifizető) által levont adóelőleget.

Debreceni Nap: Milyen főbb kategóriák vannak a bevallásban? Ha rendelkezünk például ingatlan bérbeadásból származó jövedelem, azt melyik rovatban kell feltüntetni?

Horváth Adrienn: A személyi jövedelemadó rendszerében az összevont adóalap részét képezik az önálló tevékenységekből származó jövedelmek, a nem önálló tevékenységekből származó jövedelmek, az egyéb bevételből megállapított jövedelmek, illetve átalányadózás esetén az egyéni vállalkozói, illetve a mezőgazdasági őstermelői bevételből átalányban megállapított jövedelem. A bevallás sorra veszi ezeket a kategóriákat.

Nem önálló tevékenységből származó bevételnek minősül többek között a munkaviszony, és a közfoglalkoztatási jogviszony ellenértétkeként megszerzett összeg, illetve a nevelőszülői tevékenység ellenértéke is. Nem önálló tevékenységből származó bevételek esetén költségek elszámolására nincs lehetőség, tehát a megszerzett bevétel egésze jövedelemnek minősül, a teljes összeg után fizetjük az SZJA-t.

Önálló tevékenységekről beszélünk akkor, ha annak eredményeként a magánszemély bevételhez jut, és az adott tevékenység nem tartozik a nem önálló tevékenységek körébe. Ide tartozik többek között az egyéni vállalkozók és a mezőgazdasági őstermelők tevékenysége, és itt kell feltüntetni az ingatlanok bérbeadásából megszerzett jövedelmeket is. Az önálló tevékenységekből megszerzett bevételekkel szemben van lehetőség költségek elszámolására, vagy tételes módon, vagy a 10%-os költségátalány alkalmazására. Az SZJA alapját képező jövedelem tehát a bevételek és a költségek egyenlegeként meghatározott jövedelem.

Egyéb bevételek közé tartozik például a magánnyugdíjpénztárból származó összeg vagy az önkéntes kölcsönös biztosítópénztár által nyújtott szolgáltatás.

Debreceni Nap: Milyen adókedvezmények vannak az SZJA rendszerében? Hogyan tudjuk a bevallásban érvényesíteni ezeket?

Horváth Adrienn: Ezekere a kedvezményekre gyakran „adókedvezményként” hivatkozunk, ugyanakkor ezek a kedvezmények nem a számított adóból kerülnek levonásra, hanem az összevont adóalapot csökkentik, és ezáltal csökken a fizetendő adó. Ide tartozik a családi kedvezmény, amely az eltartottak számától függően eltartottanként és havonta 66 670 Ft-tól 220 000 Ft összegig terjedhet.  Szintén az összevont adóalapot csökkenti az első házasok kedvezménye, a négy, vagy több gyermeket nevelő anyák kedvezménye, a súlyos fogyatékosság (például tartós betegség) esetén igénybe vehető személyi kedvezmény, a 25 év alattiak kedvezménye és a 30 év alatti anyák kedvezménye.

Ha ezeket a kedvezményeket év közben nem érvényesítettük, a bevallás elkészítése során is van lehetőségünk visszaigényelni a nekünk járó kedvezmények összegét

Debreceni Nap: Hogyan tudunk az adó 1+1%-ával rendelkezni?

Horváth Adrienn: A rendelkezéshez a bevallás tervezetének főoldalán látható 1+1%-os nyilatkozat kitöltésére van szükség. A személyi jövedelemadónk 1%-át van lehetőségünk civil szervezetek részére felajánlani, és 1%-ot adhatunk technikai számmal rendelkező egyházaknak. Az 1+1%-ról szóló nyilatkozat benyújtásának határideje jogvesztő, tehát a nyilatkozat pótlására később nincs lehetőség.

Debreceni Nap: Mi a teendő akkor, ha a bevallás alapján adófizetésre vagyunk kötelezettek? Mi a teendő akkor, ha jogosultak vagyunk SZJA-t visszaigényelni?

Horváth Adrienn: Ha a bevallás alapján SZJA fizetésére vagyunk kötelezettek, akkor fontos, hogy a befizetést határidőre, tehát május20-ig teljesítsük, mert ellenkező esetben késedelmi pótlékot kell fizetnünk. Az eSZJA felületen van lehetőség részletfizetést kérni.

Ha SZJA- visszatérítésre vagyunk jogosult, akkor a NAV a bevallás benyújtását követően 30 napon belül választásunk szerint visszautalja a nekünk járó összeget az általunk megadott bankszámlaszámra, vagy bankszámla hiányában a lakcímünkre küldi azt.

Debreceni Nap: Mi történik akkor, ha nem módosítjuk a tervezetet?

Horváth Adrienn: Ebben az esetben a NAV által elkészített tervezet lesz az érvényes adóbevallásunk, és ha szükséges, ezt öt adóévre visszamenőleg van lehetőség önellenőrzés keretében módosítani, felülvizsgálni.

Debreceni Nap: Köszönjük a válaszokat!

Interjúalanyunk dr. Horváth Adrienn ügyvéd, HR-szakjogász, jogi szakfordító és közgazdász. Szakterületeiről és elérhetőségeiről a www.drhorvathadrienn.hu oldalon tájékozódhatnak.

Írisz Ingatlanok

Debrecen, Bem tér

55 m2-es lakás kiadó
226 000 Ft

Debrecen, Hatvani István utca

60 m2-es lakás kiadó
250 000 Ft

Debrecen, Petőfi tér

40 m2-es lakás kiadó
200 000 Ft

Debrecen, Bethlen utca - Napfényes, erkélyes lakás

46 m2-es lakás eladó
54 900 000 Ft