Szijjártó Moszkvában

Szijjártó: beindul a BMW és a CATL, “ugrásszerűen megnő” majd a GDP

Gazdaság

A KSH által közölt lesújtó gazdasági adatokat igyekezett kozmetikázni Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a török energiaügyi miniszterrel közös sajtótájékoztatóján a Központi Statisztikai Hivatal első negyedéves GDP-adataival kapcsolatos újságírói kérdésre válaszolva leszögezte, hogy

a BMW és a CATL termelése idén megkezdődik, a BYD-gyár építése gőzerővel halad, valamint a Mercedes második gyárának építése is lassan befordul a célegyenesbe.

“Amint ezek a gyárak termőre állnak, és csak hónapok választanak minket el ettől, a magyar GDP ugrásszerűen meg fog nőni. Tehát az elmúlt években megkötött beruházási megállapodások a következő negyedévekben már bőven látszani fognak a GDP-növekedési adatokban, efelől mindenkit megnyugtathatok” – jelentette ki.

Ezt követően éles tiltakozását fejezte ki az Európai Néppárt azon törekvései ellen, amelyek szerinte a háború meghosszabbításáról és cserébe Ukrajna extra gyors európai uniós csatlakozásáról szólnak.

“Az Európai Néppárt Európa legháborúpártibb és legukránpártibb pártcsaládja. Az Európai Néppárt elnöke a legháborúpártibb és a legukránpártibb politikusok közé tartozik Brüsszelben és úgy általában az európai politikai arénában”

– fogalmazott.

“Mi a béketörekvéseket támogatjuk, nem a háború meghosszabbítására vonatkozó törekvéseket, és elutasítjuk, hogy Ukrajnát egy extra gyorsítópályán bevegyék az Európai Unióba, mert az azt jelentené a mi szempontunkból, hogy a magyar munkaerőpiacot lerohanná az ukrán munkaerő, az ukrán maffia meg átjáróházként használná Magyarországot. Köszönjük szépen, mi ebből nem kérünk. Nem kérünk az Európai Néppárt háború- és ukránpárti politikájából”

– tette hozzá.

Szijjártó Péter Olha Sztefanyisina európai ügyekért felelős ukrán miniszterelnök-helyettes előző napi látogatásával kapcsolatban elmondta, hogy nemrég abban állapodott meg ukrán kollégájával, hogy a két ország delegációt jelöl ki a kárpátaljai magyar közösség helyzetének ismételt áttekintésére.

“Mi kijelöltük Magyar Levente miniszterhelyettest, ők pedig kijelölték a miniszterelnök-helyettesüket. Tehát a két tárgyalódelegáció vezetője találkozott egymással. És őszintén remélem, hogy ezúttal majd az ukránok tényleg komolyan is veszik ezt a kérdést, mert az elmúlt tíz esztendő tapasztalatai mást mutatnak”

– mondta.

“Én tíz éve négy különböző ukrán külügyminiszterrel dolgoztam együtt ebben a témában, és bár szavakban mindig elkötelezettek voltak ebben a kérdésben, de az ukránok tettei mindig aztán az ellenkezőjükre fordultak”

– fűzte hozzá.

“Mi továbbra is természetesen szívesen vesszük a tárgyalásokat, s egyeztetünk folyamatosan, de most már nem beszélni kéne erről az ügyről, hanem az ukránoknak lépni (…) Nem bonyolult a helyzet: 2015-ig volt egy jogi helyzet, azt kell helyreállítani. Tehát meg kell csinálni azoknak a törvényeknek az ellenkezőjét, amit 2015 óta csináltak, és amikkel elvették a magyarok jogait” – összegzett.