Donald Trump vámok

Trump lecsapott: íme a büntetővámok a világ felé – Magyarországnak is fájni fog

Gazdaság

Donald Trump amerikai elnök szerdán ismertette a régóta ígért, széleskörű vámintézkedéseket, amelyek minden országot érintenek. Emellett bejelentette az általa „viszonossági vámoknak” nevezett korlátozásokat is, amelyeket az Egyesült Államokkal legkedvezőtlenebb kereskedelmi kapcsolatban álló országokra szabnak ki.

„Amerika felszabadul” – Trump szerint véget ér a külföldi áruktól való függőség

A Fehér Ház Rózsakertjében tartott beszédében Trump kijelentette, hogy ezek az intézkedések megszabadítják az USA-t a külföldi termékekre való ráutaltságtól.

„2025. április 2-a örökké az amerikai ipar újjászületésének napjaként marad emlékezetes, amikor Amerika visszakövetelte sorsát, és elkezdte újra gazdaggá tenni magát” – hangsúlyozta az elnök.

„Történelmi lépés” – 10%-os alaptarifa és célzott vámok

Trump történelminek nevezte az új intézkedéseket, amelyek értelmében minden kereskedelmi partnerre minimum 10%-os vám vonatkozik, emellett egyes országokra további célzott vámtételeket is kivetnek, többek között Kínára, az Európai Unióra (természetesen hazánk sem kivétel) és Tajvanra.

„Nagyjából a felét számoljuk fel annak, amit eddig ők számoltak fel nekünk” – mondta Trump, hozzátéve: „mert mi nagyon kedvesek vagyunk.”

„Ez nem teljes viszonosság, hanem kedves viszonosság”

tette hozzá.

A vámok mértékéről Trump egy táblázatot mutatott be:

Ország Új amerikai vámtarifa
Kína 34%
Európai Unió 20%
Japán 24%
Dél-Korea 25%
Svájc 31%
Egyesült Királyság 10%
Tajvan 32%
Malajzia 24%
India 26%
Brazília 10%
Indonézia 32%
Vietnám 46%
Szingapúr 10%

A 10%-os alaptarifa április 5-én lép életbe, míg a „kedves viszonossági” vámok április 9-én, hajnali 12:01-kor lépnek hatályba, és körülbelül 60 országot érintenek – közölték a Fehér Ház tisztviselői.

Trump nemzetbiztonsági fenyegetésként beszélt a kereskedelmi hiányról, amely szerinte veszélyezteti az amerikai gazdaságot és életmódot.

„A tartós kereskedelmi deficit már nem csupán gazdasági probléma – ez egy nemzeti vészhelyzet, amely veszélyezteti biztonságunkat és életformánkat” – jelentette ki.

Politikai és gazdasági kockázatok

A bejelentés hónapok óta várható volt, de komoly politikai és gazdasági bizonytalanságot hordoz magában.

Szakértők szerint Trump lépései akár recessziót is előidézhetnek, és a piacok már az előzetes hírek hatására is ingadoztak. A Fehér Ház a végsőkig titkolta a pontos terveket, és még a bejelentés napján is folytak a tárgyalások Trump és tanácsadói között.

Korábban a kormányzat több lehetőséget is megfontolt, például:

  • Minden importra egységes, 20%-os vámot,

  • Országonként eltérő vámtételeket az adott ország által az USA termékeire kivetett vámok alapján,

  • Célzott vámokat azon 15 ország számára, amelyekkel az USA kereskedelmi deficitje a legnagyobb.

Az új vámok kiegészítik a Trump-kormányzat korábbi intézkedéseit, például az acélra, alumíniumra és egyes kínai, kanadai, valamint mexikói termékekre vonatkozó vámokat.

Nemzetközi reakciók – nő a feszültség a szövetségesekkel

Az intézkedések feszültséget okoztak Kanada és Mexikó – az USA két legfontosabb szövetségese – körében. Mark Carney kanadai miniszterelnök a múlt héten kijelentette, hogy az USA és Kanada közötti gazdasági, biztonsági és katonai kapcsolatok „gyakorlatilag véget értek”.

Kanada válaszlépéseket helyezett kilátásba, Mexikó pedig a hét végére ígérte hivatalos reakcióját. Az Európai Unió is jelezte, hogy „határozott ellenintézkedéseket” fog hozni.

Ezzel szemben Trump és csapata határozottan kiállnak a vámok mellett, és azzal érvelnek, hogy az Egyesült Államokat évtizedek óta kihasználják más országok.

„Országunkat hosszú időn keresztül kifosztották, kizsákmányolták és kirabolták közeli és távoli nemzetek, legyenek azok barátok vagy ellenségek” – mondta Trump.

Belföldi politikai reakciók – megosztottság Washingtonban

A republikánusok egyelőre támogatják Trumpot, de elismerik, hogy a kezdeti időszak nehéz lehet.

„Lehet, hogy az elején nehéz lesz, de hosszú távon ez az amerikaiak javát fogja szolgálni” – mondta Mike Johnson, a képviselőház elnöke keddi sajtótájékoztatóján.

A demokraták élesen bírálják az intézkedéseket, és kemény ellenállást ígérnek a vámok ellen.

„Trump már sok rossz döntést hozott, de ez az egyik legrosszabb” – mondta Chuck Schumer, a szenátusi kisebbségi vezető.