Tudás Sátor és TechZone – Világok kéz a kézben a Festum Varadinumon

Tudás Sátor és TechZone – Világok kéz a kézben a Festum Varadinumon

Európa

Nagy, de annál büszkébb sóhaj először is: hisz egy igazán sokszínű majálison vagyunk túl! A nagyváradi Festum Varadinum majális keretén belül a Collegium Varadinum idén új színt vitt az események sorába.

A szakkollégium csapata már évek óta részt vesz a rendezvényen önálló programokkal, és 2025-ben a TechZone – VR, szimuláció és gaming élményeivel bővítette a kínálatot. Ezzel párhuzamosan újdonságként, de annál nagyobb lendülettel debütált a Tudás Sátor, amely három nagyváradi szakkollégium – a Collegium Varadinum, a Fényes Elek Műhely és a Mathias Corvinus Collegium – közös szervezésében valósult meg. A három partner olyan előadássorozatot álmodott és valósított meg, amely egyszerre volt gondolatébresztő, de interaktív, gyakorlati és inspiráló is. Miközben a Tudás Sátorban zajlottak az előadások, a nap folyamán a TechZone is nagy népszerűségnek örvendett, ahol a látogatók modern digitális eszközökkel, VR-szemüvegekkel és videojátékokkal ismerkedhettek.

A Tudás Sátor már a címében is megígérte, hogy a tudás élménnyé válhat – pontosan ez történt. A helyszínen számos előadás és program zajlott, mindezek témáikban és előadásmódjukban is sokszínűek voltak – a szó legszorosabb és átvitt értelmében is.

Május 10-e reggelén, még kávéillatban sikerült elindítani az egyik legszemélyesebb beszélgetésünket. A Tükör a gardróbban – Hogyan öltözködj színesen önmagadhoz? című előadás azt vitatta, hogyan tükrözi az öltözködés az egyéniséget, milyen szerepet játszanak a színek a mindennapokban, és hogyan lehet tudatosabbá tenni a stílusunkat. A beszélgetést Tripa Renáta vállalkozó moderálta, a meghívottak pedig Baciu Nicoleta színtanácsadó, Molnár Éva pszichológus, valamint Pálfi Judit lelkész voltak. Különböző szemszögből, de mégis egymásra hangolva beszéltek arról, hogy mit árul el rólunk a ruhatárunk, milyen üzenetet hordoz egy-egy szín, és hogy a divat nem feltétlenül a másoknak való megfelelésről szól. A beszélgetés alatt elhangzott még az anyaság öltözködési kihívása, megjelenésünk gyermekek hangulatára gyakorolt hatása, a fast fashion pszichológiája és az önazonosság színekben és ruhadarabokban kifejezett megnyilvánulásai is. Az előadás végén, nagy meglepetésünkre és örömünkre, sor került egy élő színtípus-vizsgálatra is, ahol megtudhattuk, hogy a természetes fény, hajszín, a szemszín és a bőrtónus alapján kell megtalálni „igazi színeinket”. Csupán egy tükörre van szükségünk hozzá!

A délutáni blokkban a testi-lelki egyensúly került fókuszba, Az vagy, amit megeszel? címmel. A táplálkozásról szóló beszélgetés során Staharoczky Noémi táplálkozási szakértő, Vasilache Renáta gasztroenterológus, Ghitea Timea dietetikus és Ferenczi Xénia természetgyógyász osztották meg eddigi tapasztalataikat.

Szó esett a modern táplálkozási mítoszokról – miszerint a „szénhidrát hízlal”, „a zsír káros” és „a glutén minden baj forrása” –, valamint ezek árnyaltabb értelmezéséről. A beszélgetés hangsúlyozta a minőségi, ritmusos táplálkozás fontosságát, a bélflóra egészségét, a tudatos zsír- és cukorfogyasztást, és nem utolsósorban azt is, hogy a fermentált ételek fogyasztása egyfajta kulcs lehet az egészségesebb étrendhez. Nota bene: nem egyetlen étkezésről beszélünk, de az az egyetlen is meghatározó lehet!

Mindeközben, a Tudás Sátor előadásaival párhuzamosan, másik világunk is folyamatosan telt házzal büszkélkedett: a TechZone, a Collegium Varadinum saját fejlesztésű interaktív technológiai térsége, ahol a látogatók – gyerekek és felnőttek egyaránt – kipróbálhatták a legújabb digitális eszközöket. A legnagyobb érdeklődést nyilvánvalóan a VR-szemüvegek keltették, de az Xbox- és Playstation-sarok is egész nap mozgásban tartotta az érkezőket.

Méltóbb zárása nem is lehetett volna ám a szombati napunknak, mintsem Katona Csaba történész előadása a magyar sörfőzés történetéről, ami elég régre nyúlik vissza: Magyarországot alapjáraton borpárti országként tartják számon, ám már az Árpád-korban is szívélyesen fogyasztottuk a sört. Az előadás középpontjában, mely a török kiűzésétől a Monarchia végéig terjedő időszakra fókuszált, nemcsak a sör mint ital állt, hanem annak társadalmi, kulturális, nyelvi és történelmi vetületei is. Mellékesebb információ, ám a szájhúzogatók kedvéért említésre méltó, hogy a legrégebbi sörök gyümölcsös ízesítésűek voltak, a komló csak később vált alapanyaggá. Ezen kívül, Mezopotámiai kőtáblás források szerint a nők is fogyasztottak sört, és, meglepő módon, a sörfőzésnek női istenségei voltak. Illik tehát félretenni azt a sztereotípiát, miszerint a sör inkább „macho” ital.

Nemcsak a sör kultúrájába nyerhettünk betekintést azonban, hanem ízvilágába is: az előadás végén poharainkban a nagyváradi Vulturar kézműves söreivel koccinthattunk egy jó nagyot! Szuper napot tudhattunk magunk mögött!

A vasárnapi napot Kovács Zsolt kvízmester és Fehér Róbert zenész zseniális kvízműsora indította a Tudás Sátorban, 14 órai kezdettel. A játékos vetélkedő nemcsak a tudást, hanem a közösségi élményt is fókuszba helyezte – a közel húsz csapat együtt gondolkodott, nevetett, dúdolt s tapsolt, de még nyerhetett is a végén.

16 órától pedig két különleges életút találkozott: Kiss Balázs rohammentős, a gyermekmentő szolgálat ötletgazdája, a nagyváradi Páli Szent Vince Társaság elnöke és Molnár Ákos volt hegyimentő beszélgetett arról, mit jelent valóban életeket menteni. A beszélgetést Tőtős Áron, a Collegium Varadinum elnöke moderálta, és mély, személyes pillanatokra irányította a diskurzust. A résztvevők bepillantást nyerhettek a mentés világába, és megtudhatták, milyen mentális felkészültségre van szükség ezekben a hivatásokban. A Tudás Sátor nem jöhetett volna össze ilyen formában a partnereink szakmai támogatása nélkül.

Köszönjük az együttműködést, az inspiráló gondolatokat és a közös munkát – öröm volt együtt gondolkodni, szervezni és alkotni! Külön köszönet illeti a TechZone létrejöttét támogató, RMDSZ által létrejött Communitas Alapítványt, a helyszínt virágokkal szebbé varázsoló Master Garden csapatát, valamint a nagyváradi Bers Novát, akik Vulturar kézműves söreikkel tették emlékezetesebbé az eseményt. Köszönettel tartozunk ezen felül minden előadónknak, önkéntesünknek és résztvevőinknek is, akik jelenlétükkel, munkájukkal, kérdéseikkel és kíváncsiságukkal megtöltötték élettel mindkét helyszínünket. Bízunk benne, hogy a Tudás Sátor és a TechZone nem csupán egyszeri esemény marad!

– Andó Réka –