Szijjártó Péter Izrael-Irán támadás

Magyarország kivételével az összes EU-tagállam megszavazta a 25 százalékos viszontvámokat az amerikai termékekre

Európa

Többhetes egyeztetést követően az uniós tagállamok szerdán – Magyarország kivételével – megtorló intézkedéseket fogadtak el válaszul az Egyesült Államok által az uniós acél- és alumíniumtermékekre kivetett vámokra.

A tagállamok szerdán jóváhagyták, hogy 25%-os vámot vessenek ki az Egyesült Államokból érkező számos termékre – többek között mandulára, narancslére, baromfira, szójára, acélra és alumíniumra, dohánytermékekre és jachtokra. Ez válaszlépés az amerikai kormány által korábban az uniós acél- és alumíniumimportokra bevezetett 25%-os vámokra.

Ez Európa első megtorló lépése az Egyesült Államok által – Donald Trump elnök idején – kirobbantott globális kereskedelmi háborúban. Az érintett termékek listája, amelyet korábban már a Euronews is látott, komoly lobbiérdekek kereszttüzébe került, több tagállam ugyanis attól tartott, hogy az USA válaszlépései negatívan érinthetik saját iparágaikat.

Franciaország, Írország és Olaszország elérték, hogy a Bourbon whiskey lekerüljön a célzott termékek listájáról, miután Donald Trump azzal fenyegetőzött, hogy annak megtorlási listán hagyása esetén az USA 200%-os vámot vetne ki az európai alkoholtermékekre.

A végleges lista, amely azokat az amerikai termékeket tartalmazza, amelyekre válaszul az EU vámokat vet ki, egyelőre nem került nyilvánosságra.

„Ezek a vámok bármikor felfüggeszthetők, ha az Egyesült Államok hajlandó egy méltányos és kiegyensúlyozott megállapodásra”

közölte Olof Gill, az Európai Bizottság kereskedelmi szóvivője az X-en (korábban Twitter).

Szijjártó brüsszelezik

A kormány nemmel szavaz az amerikai termékekkel szembeni európai uniós viszontvámokra, mivelhogy azok jelentős áremelkedést okoznának, ehelyett tárgyalni kellene a terhek csökkentéséről – jelentette be a tárca közlése szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Budapesten.

A tárcavezető a kormányülés szünetében kiemelte, hogy az elmúlt napokban a világ közvéleményét és a világgazdaság szereplőit is az Egyesült Államok vámintézkedései tartották izgalomban, és mivel sok még a bizonytalanság, a kérdőjel ebben a helyzetben, egyelőre a stratégiai nyugalom a legfontosabb.

“Az Európai Unió sajnos egy súlyos hibát vétett, meg lehetett volna akadályozni ennek a helyzetnek a kialakulását. Most viszont, hogy ez nem sikerült, a legfontosabb, hogy ne rontsa tovább Brüsszel ezt a helyzetet”

– mondta.

“Márpedig úgy tűnik, hogy Brüsszelből tovább akarják rontani ezt a kialakult helyzetet azzal, hogy nem az Egyesült Államokkal való tárgyalásokra, hanem válaszintézkedésekre, vámok bevezetésére akarják helyezni a hangsúlyt”

– tette hozzá.

Szijjártó Péter úgy vélekedett, hogy ebből a helyzetből a kiutat csak a tárgyalások jelenthetik, kizárólag így lehetséges elérni a vámtételek csökkentését.

“Viszontvámok bevezetése csak újabb nehézségeket okoz, újabb károkat okoz az európai gazdaságnak és az európai embereknek. Az Egyesült Államokból Európába szállítandó termékekre kivetett vámok ugyanis áremelkedéseket okoznak itt, Európában, hiszen a behozott termékek ára magasabb lesz a vámok miatt”

– figyelmeztetett.

Majd rámutatott, hogy az Európai Bizottság össze is állított egy, sok száz amerikai termékből álló listát, amelyekre vámot akar kivetni. Márpedig ha ez megtörténik, az Magyarország számára 18 milliárd forint értékű áremelkedést fog jelenteni, s olyan áruk fognak megdrágulni, mint például a kontaktlencsék, a kozmetikumok vagy az építkezéseknél használt műanyag csövek – tudatta.

“Mi meg akarjuk védeni a magyar embereket ezektől a további áremelkedésektől. Az amerikaiak által kivetett vámokra nem jó válasz, ha az Európai Unió is vámokat vet ki, a jó válasz a tárgyalás”

– szögezte le.

A miniszter végül bejelentette, hogy a magyar kormány ezért a nap folyamán nemmel szavaz az európai uniós viszontvámokra vonatkozó előterjesztésre Brüsszelben.

“Az európai vámok csak tovább rontják a helyzetet, áremelkedéseket okoznak, és mi ezektől az áremelkedésektől a magyar embereket meg akarjuk kímélni” – összegzett.