Keith Kellogg, Donald Trump Ukrajna-különmegbízottja szombaton közölte, az európaiak nem lesznek bevonva az ukrajnai háború lezárását célzó tárgyalásokba.
Kellogg a Müncheni Biztonsági Konferencián tette ezt a kijelentést, miután az európai vezetők egész héten hangsúlyozták, hogy semmilyen béketárgyalás nem történhet Kijev vagy az EU részvétele nélkül.
Amikor megkérdezték, hogy Európának kellene-e szerepet kapnia a jövőbeni tárgyalásokban, Kellogg határozottan elutasította ezt a lehetőséget, mondván:
“A realista iskola híve vagyok, és ez nem fog megtörténni.”
Ezzel egy magas rangú amerikai tisztviselő első ízben erősítette meg egyértelműen, hogy az USA nem szán Európának aktív szerepet a tárgyalásokban. Ehelyett az európai országok a háttérből követhetik az eseményeket, és a békekötés utáni biztonsági garanciák kidolgozásában vehetnek részt.
“Európai barátaimnak azt üzenem: ne panaszkodjanak amiatt, hogy ott lesznek-e az asztalnál vagy sem. Inkább álljanak elő konkrét javaslatokkal, ötletekkel, és növeljék a védelmi kiadásaikat”
– mondta Kellogg.
A különmegbízott hamarosan körutat tesz Ukrajnában és a NATO-tagállamokban, hogy megvitassa a béketárgyalások kérdését. A Financial Times szerint Washington arra kérte az európai fővárosokat, hogy dolgozzanak ki részletes javaslatokat a következőkről:
- fegyverszállítások,
- békefenntartó csapatok,
- Ukrajnának nyújtandó biztonsági garanciák.
Kellogg szerint a korábbi tárgyalási folyamatok – például a minszki megállapodások, amelyekben Franciaország és Németország is részt vett – azért buktak el, mert túl sok szereplő volt az asztalnál.
“Nem akarunk egy nagy csoportos megbeszélést” – jelentette ki, hozzátéve, hogy Trump stratégiája “napok vagy hetek” alatt lezárná a megállapodást, nem pedig hosszú időtávban gondolkodik.
A különmegbízott azt is egyértelművé tette, hogy Washingtont nem Ukrajna szövetségesének vagy partnerének tekinti, hanem közvetítőnek.
Ukrajna elnöki hivatalának vezetője, Andrij Jermak a héten megerősítette, hogy már beszélt Kellogggal az utazása előtt. A látogatás pontos időpontját még nem jelentették be.
Jermak szerint Kellogg átfogó tájékoztatást kap az orosz agresszióról, beleértve a harctéri helyzetet, az ukrán civilek biztonságát és a müncheni találkozók eredményeit.
Trump novemberi megválasztása óta Ukrajna igyekszik mielőbb kapcsolatot építeni az új amerikai adminisztrációval, de ez eddig lassan haladt. Egy korábban bejelentett diplomáciai látogatás, amely még Trump beiktatása előtt történt volna, végül nem valósult meg.