Száz éve született Alberth Béla, a debreceni Szemklinika egykori igazgatója, a szaruhártya-átültetés legelismertebb magyar szaktekintélye.
Az iskolateremtő professzor tevékenységét tanítványai, barátai, tisztelői idézték fel az évforduló alkalmából rendezett tudományos ülésen pénteken a Debreceni Egyetemen. A jubileum alkalmából Alberth Béla tiszteletére emlékfát is ültettek a Szemklinikánál.
Kettessy Aladár és Alberth Béla a magyar szemészet kiemelkedő egyéniségei, akik tevékenységükkel nagymértékben hozzájárultak a Debreceni Egyetem jelenlegi hírnevének, elismertségének megalapozásához. A nagy elődökről kötelességünk megemlékezni, és példájukból erőt meríteni további tevékenységünkhöz
– hangsúlyozta Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora.
Alberth Béla 25 évig (1969-1994) vezette a debreceni Szemklinikát. A professzor tiszteletére születésének 100. évfordulója alkalmából emlékfát, egy ginkgo bilobát ültettek az intézmény előtti parkban.
A debreceni Szemklinika 1921-ben kezdte meg működését. Az intézmény első igazgatója Blaskovics László, a magyar szemészet történetének egyik legnagyobb alakja volt. A klinika élén 1926-ban Kettesy Aladár követte, aki több mint negyven évig vezette az intézményt. Nyugdíjba vonulását (1969) követően pedig Alberth Bélát nevezték ki igazgatónak. A professzor a Blaskovics-Kettesy iskola szellemében a hagyományokat megőrizve és továbbfejlesztve dolgozott.
Iskolateremtő professzor előtt tisztelgünk ma. Azt kívánom, hogy Alberth Béla örökségét vigyék tovább és éltessék, hogy a debreceni Szemklinika ugyanolyan vagy még nagyobb hírű intézmény legyen, mint a professzor idejében
– emelte ki köszöntőjében Mátyus László, az Általános Orvostudományi Kar dékánja az Alberth Béla emlékére rendezett tudományos ülés megnyitóján.
Az iskolateremtő orvosprofesszor nevéhez fűződik a szaruhártya-átültetés (keratoplasztika) technikájának tökéletesítése, neki köszönhető, hogy ez a műtét rutinbeavatkozássá vált Magyarországon. Alberth Béla ötvenöt éves aktív pályafutása során mintegy 4000 transzplantációt végzett, a szaruhártya-átültetésben a mai napig ő a legelismertebb magyar szemész. Tevékenységéért – egyetlen magyar szemészorvosként – megkapta a világ egyik legnagyobb szemészeti kitüntetését, a Német Szemészeti Társaság Graefe-díját. 1973-ban először Alberth Béla professzor végzett vitrectomiát Magyarországon.
Alberth Béla a mai klinikusok számára is példamutató, a Blaskovics-Kettesy-Alberth iskola egyik legfontosabb és legkiemelkedőbb alakja. A debreceni Szemklinika nagy iskolateremtői már lerakták az alapot: Blaskovics László a szemészeti plasztikai sebészettel, Kettesy Aladár a teljes szemészeti műtéttannal, Alberth Béla a cornea sebészettel, Berta András az intraokuláris tumorok kezelésével és a könny összetételének vizsgálatával, mi pedig folytattuk a minőségi építkezést, mely kötelességünk és felelősségünk is
– mondta Fodor Mariann, a Debreceni Egyetem Klinikai Központ Szemklinika igazgatója, majd hozzátette, a klinika sikere mögött motivált és fejlődőképes specialisták alkotta teamek együttes munkája áll. Az intézmény az eszközpark folyamatos fejlesztésének köszönhetően Magyarország legjobban felszerelt szemészeti klinikája, európai színvonalú ellátócentrum.
Az Alberth Béla tiszteletére rendezett emlékülésen tisztelői, tanítványai idézték fel a professzor tevékenységét.