Uniós forrásból újult meg a kismarjai református templom

Uniós forrásból újult meg a kismarjai református templom

Helyi hírek

A Hajdú-Bihar megyei Kismarja református temploma nemcsak a település lelki központja, hanem fontos történelmi emlékhely is. A község Árpád-kori temploma az elmúlt években több lépcsőben újult meg, miközben új fényt kapott múltja, kulturális és vallási jelentősége.

Nagy József gondnok ismertette, a templom története egészen a 13. századig vezethető vissza: Kismarja már 1277-ben szerepelt egy pápai tizedjegyzékben. A régészeti feltárások során egy kis szentélyt fedeztek fel a templom közepén, amely alatt a Bocskai család őseinek sírhelye található. A feltárások megerősítették, hogy a kripta egykor Bocskai István erdélyi fejedelem családjához tartozott. Bár Bocskait végül nem itt temették el – holttestét Fehérváron helyezték nyugalomra –, végrendeletében szerepelt, hogy szülei mellé, Kismarja területére kívánja temetését.

A kripta 2004-ben került feltárásra, majd 2015-ben a maradványokat újra elhelyezték. A templombelsőben bemutatott leletek között több régészeti jelentőségű tárgy is található, mások a templomkertben kialakított, lezárt betonszarkofágban kaptak végső nyughelyet. Az emlékhelyet egy kopjafa jelöli, amelyet Nagy Dénes, az egyházközség korábbi gondnoka székely hagyomány szerint faragott.

A templom az idők során több természeti csapást is átélt. A legnagyobb károkat 1907-ben, 1937-ben, majd 1956. október 23-án szenvedte el, amikor egy vihar a fatornyot teljesen ledöntötte. A torony sokáig csonkán állt, míg végül az elmúlt évek felújítási munkálatai során kilátóként került újjáépítésre. A toronyba ma mintegy 130 lépcső vezet, tetején távcső segítségével pásztázható a környék.

A templom három harangot őriz: a “Sajóharang” 650 kg súlyú, a “Oláhharang” 1100 kg-os, míg a legrégebbi, úgynevezett “Bocskai-harang” 200 kg-ot nyom, és 400 éves múltra tekint vissza. Utóbbin Bocskai címerét is megörökítették. A harangok történetei között különösen érdekes az a legenda, miszerint a háborús időkben két lelkész – Könyves János és Katol István – egy bizottság tagjait leitatva akadályozta meg a harangok elhurcolását, így azok ma is eredeti helyükön szólalhatnak meg.

A templomparkot szintén jelentős mértékben rendezték. A korábbi hársfasor eltávolításával sikerült megállítani a falak salétromosodását, a tér pedig új virágágyásokkal és kulturális elemekkel gazdagodott. A kilátót ingyenesen használhatják a látogatók; az adakozás lehetőségét becsületkassza biztosítja.

A templom környezete több síremléket is őriz, köztük első és második világháborús, 1956-os, valamint egy szovjet katona sírját is, amely ritkaságnak számít református templomok esetében. A Bocskai tér közepén álló orosz katonai emlékhely, a honvédsírok és a Bocskai-szobor gondozott környezete a község múltjának sokszínűségét tükrözi.

A református közösség aktív szerepet vállalt a templom kulturális életének gazdagításában. Jelenleg is megtekinthető a Kolozsvári Erdisz művésznő alkotásaiból rendezett kiállítás, amely augusztus 20-ig látogatható. A kiállítás tematikusan kapcsolódik a templom szellemiségéhez, a fény, a hit és a remény motívumait hangsúlyozva.

A kismarjai templom felújítása a “Religio et Patria – Hitvallás és haza” elnevezésű projekt keretében valósult meg 102 millió forintból. A pályázatban négy templom vett részt: Kismarja mellett a debreceni Attila téri templom, a Debreceni Egyetem temploma, a Nagytemplom, valamint a szatmárcsekei református templom. A program célja a történelmi örökség megőrzése és turisztikai vonzerejének növelése volt.

A templomban több kiállítási tárgy is helyet kapott: köztük egy 1754-es korsókehely, úrvacsorai kenyérosztó tál, valamint a Bocskai családhoz kötődő pecsét, amelynek motívuma a harangokon is megjelenik. A templom történetét kiegészítik a régészeti leletek, valamint a lelkészek névsora, amely 1701-től napjainkig vezethető vissza.

A templomtorony interaktív látványelemeket is kínál: kilátva kelet felé a hajdú seregek történelmi útvonalai, északon a szerencsi országgyűlés iránya, míg nyugat felé a környező települések – Pocsaj, Esztár, Berettyóújfalu – válnak láthatóvá. Az M4-es autópálya közelsége további turisztikai előnyt jelenthet a település számára.

Kismarja temploma a református hit, a történelmi emlékezet és a közösségi összefogás szimbóluma. Felújítása nem csupán építészeti megújulást jelentett, hanem új lendületet adott a helyi kulturális és vallási életnek is.