Kollár Kinga

Nem egyeztek Kollár Kinga vagyonnyilatkozatai, így reagált a vádakra a Tisza Párt EP-képviselője

Ország

Reagált Kollár Kinga, a Tisza Párt EP-képviselője azokra a vádakra, amelyek szerint a fővárosnak leadott vagyonnyilatkozatában feltüntetett ingatlanok paraméterei nem egyeznek azokkal az adatokkal, amiket az EP-képviselőként leadott nyilatkozatában jegyzett.

A hvg.hu szerint Kollár beadványai két ponton térnek el:

egy gödöllői ingatlan esetében januárban azt írta, 120 négyzetméteren terül el, júniusban viszont már úgy jellemezte, hogy „kb. 155”. A telek esetében mindkét alkalommal 1004 négyzetmétert írt, illetve

januárban azt írta, van egy 114 négyzetméteres VII. kerületi lakása, júniusban viszont már egy 53 és egy 68 négyzetméteres lakást tüntetett fel.

A Tisza Párt sajtóosztálya a portállal azt közölte, hogy a gödöllői ingatlan esetében az ingatlan tulajdoni lapján nem szerepel az épület nagysága, csak a teleké, így Kollár csak becsülni tudta annak területét.

A VII. kerületi lakás eltérései pedig azzal magyarázták, hogy “az ingatlan-nyilvántartásban két helyrajzi számon szerepel a lakás, korábban a külön nyilvántartott lakásoknak egy közös előtere volt”.

Megjegyezték, az EP-képviselői vagyonnyilatkozat a helyes, így a képviselőnő ahhoz igazítja majd a fővárosnak leadottat.

Papp László szerint az alig egy éve működő Tisza Párt miatt maradtak el a debreceni fejlesztések

“Értem, hogy izgalmas mások zsebében turkálni”

Az érintett Facebook-bejegyzésben reagált a vádakra. Úgy fogalmazott,

új szereplők jelentek meg a politikában, akik korábban anyagi függetlenséget szereztek a magánszektorban, és éppen ezért minden vagyontárgyukat forintra pontosan tüntetik fel a vagyonbevallásukban – még akkor is, ha ezek megszerzésének semmi köze politikai pályájukhoz.

Kollár rámutatott: a hatályos szabályozás szerint nem kötelező feltüntetni a lakóingatlant, illetve az 5 millió forint alatti értéktárgyakat, ennek ellenére ők átláthatósági okokból ezeket is nyilvánossá teszik.

Ezzel szemben egy név szerint meg nem nevezett politikust említett, aki 2004 júliusa óta európai parlamenti képviselő, és havonta 6–7 millió forintos jövedelemmel rendelkezik, mégis csupán egy autót és 10 millió forintnyi vagyont tüntetett fel vagyonnyilatkozatában.

“Értem, hogy izgalmas mások zsebében turkálni. Az is világos, hogy az emberi irigység az egyik legerősebb mozgatórugó (és nem mellesleg az élettel való elégedetlenség egyik legnagyobb forrása)”

– jegyezte meg Kollár Kinga.

A Tisza Párt politikusa emellett azt is felvetette, hogy a média figyelme gyakran a vagyonbevallások „bulváros” részleteire koncentrál, ahelyett hogy lényeges kérdéseket tenne fel, például azt: hogyan válhat egy politikus rövid idő alatt milliárdossá, vagy hogyan lehetséges, hogy valaki hosszú éveken át kiemelkedő jövedelem mellett sem rendelkezik érzékelhető megtakarítással.

Kollár posztjában úgy fogalmazott: a vagyonnyilatkozati rendszer célja eredetileg a jogtalan vagyonszerzés megelőzése lenne, ám ez mit sem ér, ha nem vizsgálják komolyan a bevallások tartalmát, vagy ha „egy ország számára egyértelmű, hogy strómanokon keresztül birtokolják a közvagyont”.

A politikus bejegyzése végül a jogállamiság állapotára is reflektál, megkérdőjelezve, hogy a jelenlegi ellenőrzési és beszámoltatási mechanizmusok valóban alkalmasak-e a közélet átláthatóságának biztosítására.