Szeged, 40 fok, nyár, meleg, hőség, kánikula, július, időjárás, belváros, Kárász utca, párakapu

A hőség veszélyei: ne toljuk túl a légkondit

Helyi hírek

Veszélyes mindenkire a tartós kánikula, ha nem védekezik a javallatok szerint. A legérzékenyebb csoportok az idősek, a gyermekek és a krónikus betegségben szenvedők. Rájuk hangsúlyozottan érvényes, hogy fogyasszanak napi 2-3 liter folyadékot, a kritikus órákban kerüljék a napfényt,  mérsékelten hűtött belső terekben tartózkodjanak, ha tehetik, és a szakember alábbi ajánlásait tartsák be. 

Hétfő éjfélig meghosszabbították az érvényben lévő hőségriadót, mint ismert, így több napon keresztül erőteljes hőhullámra kell készülni. – A tartós hőség komolyan veszélyeztet mindenkit, különösen a legérzékenyebb korcsoportokat; az időseket, gyermekeket, krónikus betegségben szenvedőket (szív- és érrendszeri, magasvérnyomás-, cukorbetegséggel, szívelégtelenséggel élőket) – ismertette Dr. Korcsmáros Ferenc, a Magyar Vöröskereszt Berettyóújfalu Területi Szervezetének elnöke, az Országos Mentőszolgálat Észak-alföldi Regionális Mentőszervezetének igazgatója.  

Fokozottan árt a koffein és az alkohol

– Nagyon fontos, hogy fogyasszunk naponta legalább 2-3 liter folyadékot – hangsúlyozta a szakember, s mint kifejtette: kerüljük az alkohol-, koffeintartalmú termékeket, akár energiaital formájában is, hiszen azok további folyadékot vonnak el a szervezetből. Nem csak a vizet kell pótolni a hőségben: ionokat (például: nátriumot, magnéziumot, káliumot) is veszítünk az izzadással, és a párologtatással. Bevitelükben az ásványvizek, izotóniás italok segítenek. 

Dr. Korcsmáros Ferenc
Dr. Korcsmáros Ferenc

Védekeznünk kell a direkt hősugárzás ellen – mondta a mentőigazgató főorvos–, 10 és 16 óra között ne menjünk tűző napra, s a gyermekeket semmiképpen ne tegyük ki közvetlen napfénynek. Ha szabadba megyünk, gondoskodjunk a megfelelő fényvédő krémekről, viseljünk sapkát és laza, világos szellős ruházatot, illetve a legkisebbekről, idősekről is e szerint gondoskodjunk. 

A fentiek fokozottan érvényesek a nyaralókra, a vízparton enyhülést keresőkre. Fontos, hogy alkoholos állapotban ne menjenek vízbe, se felhevült testtel. Lassan, fokozatosan szoktassák hozzá a vízhez a szervezetüket. Ismeretlen mélységű vízbe semmiképpen ne ugorjanak fejest, súlyos baleseteket kerülhetnek el ezzel.

Szabadban dolgozókra is ugyanezek érvényesek, és természetesen a munkáltatóknak az előírások szerint megfelelő hőmérsékletű védőitalt, pihenőidőt kell szolgáltatniuk. 

A sportolók a koradélelőttöt és késődélutánt válasszák a megterhelő testmozgáshoz; szellős ruházat, a folyadékbevitel és az ionpótlás az ő esetükben fokozottan fontos, ezzel izomgörcsöket, rándulásokat is megelőzhetnek: izotóniás folyadékpótlásra egy sor lehetőség adott. 

Hőségben a „hűs-séget” is csak mértékkel

Áldásosak a kánikulában a klímaeszközök, de a hőmérsékletet nem szabad nagyon alacsonyra állítani a külső hőfokhoz képest. Különösen a személygépkocsikban kell erre vigyázni: közepes mértékűre szabad lehűteni a teret. A nagy hőmérséklet-különbség óriási stressz a szervezetnek, olyan vérnyomás-ingadozást okozhat, amely ájuláshoz vezethet. A jelenlegi, s a napokban várható melegben 25-26 Celsius-fok a legalacsonyabb ajánlott hőmérséklet a klímával hűtött terekben.

Zárt autóban ne hagyjunk gyermeket, és semmilyen élőlényt

Járművezetőknek számításba kell venniük két fontos ügyet: azt is, hogy a rendkívüli melegben fáradékonyabbá válnak, tompulnak a reflexeik: gondosan ügyeljenek a biztonságos közlekedésre. 

A másik gond, hogy a gépkocsi zárt tere néhány perc alatt rendkívül fel tud melegedni! Nagyon komoly veszélyforrássá válik így: nem szabad benne hagyni olyan tárgyakat, amelyek felrobbanhatnak, kipukkanhatnak, és semmiképpen ne hagyjanak egyedül a járműben gyermeket, kutyát, semmilyen állatot, élőlényt! – Rendkívüli egészségkárosító hőség és oxigénhiányos környezet alakul ki az autó zárt terében 40 fokban. Évről évre egy sor esetben kell kimentenünk beteget vagy állatot zárt autókból a hőség idején – hangsúlyozta mint régiós mentőigazgató.

A témához hozzáfűzte, hogy a klímaberendezéseket rendszeresen karban kell tartani, tisztítani, hiszen betegségek forrásai lehetnek. Másrészt a huzatra, hidegre érzékenyeknél kellemetlenségeket okoznak; szemgyulladást, felsőlégúti fertőzéseket. 

Diszkrét számú rosszullét: ne legyen több

Megjegyezte, hogy kisebb számú, hőség miatti esethez kellett eddig kivonulniuk a mentőknek Hajdú-Bihar megyében. A napszúrás miatti rosszullét hamar jelentkezik, de a hőkimerülés, hőguta néhány nap után. Hétvégén több kültéri nagyrendezvény követi egymást, javasolt a biztonsági szabályokat betartani a kilátogató turistáknak, a családoknak!